1 Kase Yulaf Kaç Gram? 1 Kase Yulaf Ezmesi Ne Kadar Ediyor?

29.10.2019
19.083
1 Kase Yulaf Kaç Gram? 1 Kase Yulaf Ezmesi Ne Kadar Ediyor?

1 Kase Yulaf Kaç Gram? 1 Kase Yulaf Ezmesi Ne Kadar Ediyor? Diyeti boyunca aldığı lif oranını korumak ve gün boyu hem tok hem enerjik hissetmek isteyenlerin tercihi şüphesiz yulaf. Yulaf ezmesi kalori değerinin yanı sıra faydaları ile de ideal bir seçenek. Ancak menü hazırlarken bir kase yulaf kaç gram gibi sorularınız olabilir. Bakalım ne kadar yulaf tüketmeniz gerekiyor ya da 1 çay bardağı yulaf kaç gram ediyor? Bu gibi soruların yanıtı ve çok daha fazlası yazımızda.

Zayıflama sürecindeki kısıtlandırılmış beslenmenin en faydalı ürünlerinden biri olan yulafın, özellikle süt ve yoğurtla tüketiminin tercih edildiğini görüyoruz. Kendine has bir tadı olan bu besinin içerisindeki yüksek lif ve protein oranı sayesinde her diyete uyum sağlaması mümkün. Ayrıca 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi 1 dilim ekmeğe karşılık  gelmekte ancak ekmeğe göre çok daha sağlıklı bir alternatif olmaktadır.

Düzenli olarak ve uygun ölçülerde yulaf ezmesinin tüketilmesi halinde lifler aracılığıyla yalnızca kilo vermekle kalmıyoruz. Aynı zamanda kalp damar hastalıklarını önlüyor, spor verimini arttırıyor ve yeni kas dokusu oluşumlarını desteklemiş oluyoruz. Bu nedenle yalnızca kahvaltılarda değil, aslında hemen her öğünde bu besine yer verilmesini öneriyoruz. Ancak bu noktada dikkat; akşam saatlerinde yenen yulafın kalorisi nedeniyle zararlı olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Peki zayıflamak isteyenlerin aklına takılan önemli bir soru: 1 kaşık yulaf ezmesi kaç gram ediyor? Ya da yulaf ezmesi farklı diyet menülere nasıl uyarlanabiliyor?

1 Kase Yulaf Kaç Gram?

Menü içerisinde yulafa yer verecekseniz ve eğer ölçü biriminiz kaşıksa, ortalama olarak 1 yemek kaşığı yulafın 20 grama karşılık geldiğini bilmeniz faydalı olacaktır. Elbette bu ortalama sayı, kaşığın boyutuna ya da doldurma miktarınıza göre değişkenlik gösterir.

Standart boyda 1 yemek kaşığını tepeleme doldurduğunuz takdirde gramaj ortalama olarak 15 ila 21 gram gibi bir aralıkta olmaktadır. Ancak silme kaşık yulaf ezmesinin tam yarısı kadar yani 10 gram olduğu söylenebilir. Kullanacağınız kaşık eğer yemek değil, tatlı kaşığı yani daha küçük boy kaşıklardan ise tepeleme doldurmadığınız takdirde ortalama 5 grama tekabül edecektir.

Ölçüsü kaşıkla değil, kaseyle olanlar için elbette değer büyük oranda artar. Bu durumda gramaj orta boy bir kase için yaklaşık 100 gram olacaktır. Kase küçük kahvaltılık kaselerine dönüştüğünde ise yine gramaj yarıya düşer ve ortalama 50 gram olur. Ölçü su bardağı ile yapıldığında ise bardağa bağlı olarak 50-60 gram dolaylarında olacaktır.

Diyet yapanların kullandığı bir ölçü olan gram üzerine 40 gr yulaf kaç yemek kaşığı eder gibi sorular alıyoruz. Bu bilgiler ışığında ise 2 silme yemek kaşığı yulaf ezmesinin 40 grama karşılık geldiğini söyleyebiliriz.

Yulafı gram hesabı yaparak tüketmek isteyen ancak pratik olup kaşık ya da bardakla ölçmekle vakit kaybetmek istemeyenler ise ambalaj bölme yöntemini deneyebilirler. Özellikle sabah saatlerindeki aceleciliğimiz esnasında bizi oldukça hızlandıracak bu yöntem için öncelikle aldığınız yulaf ezmesinin ambalajına dikkat etmeniz gerekiyor. Genelde standart olarak 500 gr. şeklinde hazırlanan yulaf ezmesi paketini, eve geldiğinizde 5’e bölebilir, böylece her öğünde 100 gram yulaf ezmesi tüketmekte olduğunuzu hesaplayabilirsiniz. Elbette 8 ya da 10 gibi farklı sayılara bölerek porsiyon ağırlığını değiştirmek sizin elinizde.

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Porsiyon gramaja göre ayarladıktan sonra şüphesiz akla gelen ilk sorulardan biri yulaf ezmesi kalori değeri olacaktır. Düşük kalorisinin yanı sıra folik asit, magnezyum, kalsiyum ve potasyum bakımından zengin bir içeriği olması nedeniyle de sevilen bu harika besinin kalorisi, yine gramaja göre hesaplanabilir.

İşte yulaf kalori değeri tablosu:

 • 1 silme kaşık yulaf ezmesi (10 gr): 37 kcal
 • 1 tepeleme kaşık (20 gr) yulaf ezmesi: 56 kcal
 • 1 fincan (60 gr) yulaf ezmesi: 222 kcal
 • 1 orta boy kase (100 gr) yulaf ezmesi: 370 kcal
 • 1 silme tatlı kaşığı (5 gr) yulaf ezmesi: 11 kcal
 • 1 su bardağı (200 ml) yulaf ezmesi: 259 kcal
 • 100 gr yulaf ezmesi: 370 kcal

Yoğurtlu Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Porsiyona bölmüş olduğunuz yulafı eğer yoğurtla tatlandırarak tüketecekseniz elbette kalorisinde bazı değişimler meydana gelecektir. 1 orta boy kase yoğurdun kendi kalorisi 112 kalori kadardır. Bu değer 180 gram yoğurt için geçerlidir. Üzerine 1 silme yemek kaşığı yani 10 gram yulaf eklediğinizde öğünün kalorisi 37 kalori daha artacaktır.

Diyet yapanlar için light yoğurt tüketerek alınan kalori ve yağ oranını azaltmak, öğünü daha besleyici ve lezzetli kılmak için bal, ceviz ya da kuru meyve ilave etmek de birer seçenek olacaktır.

Sütlü Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Yulaf ezmesinin yapısı gereği biraz sert ve çiğnemesi zor bir besin olması nedeniyle sıklıkla sütle tüketildiği söylenebilir. Ilık sütle birlikte tüketildiğinde çok daha rahat çiğnenen yulaf, ayrıca bu şekilde daha lezzetli de olabilmektedir. Elbette diyete uygunluğunu korumak açısından sütü ligh tüketmeniz önerilmektedir. Şeker ilave etmeksizin light süt ile hazırlanan yulaf ezmesinin kalorisi diyet yapanlar için oldukça ideal olacağı gibi besin değeri de faydaları ile kendini gösterecektir. Ayrıca sütün ve yulafın sağladığı minerallerin birleşmesiyle kemik ve kas sağlığı da korunmuş olacaktır.

 

Peki, sütlü yulaf ezmesinin kalorisi ne kadardır?

 • 1 orta boy kase (210 gr) sütlü yulaf ezmesi: 282 kcal

Süpermarketlerde sıkça rastladığınız ve en uygun fiyatlı ürünler arasında görebileceğiniz, ambalajlı ve hazır yulaf ezmelerinden özellikle bahsetmemek olmaz. Bu yulafların 500 gramlık standart ambalajlar halinde satıldığından ve ambalajları ayırmanın size zaman kazandıracağından bahsetmiştik. Gelelim bu şekilde ayrılan her bir porsiyonun kalorisinin ne kadar olacağına:

 • 1 orta boy porsiyon (30 gr) hazır yulaf ezmesi: 107 kcal
 • 1 yemek kaşığı (12 gr) hazır yulaf ezmesi: 43 kcal
 • 1 paket (500 gr) yulaf ezmesi: 1780 kcal
 • 100 gram hazır yulaf ezmesi: 356 kcal

Siz de 1 kase yulaf kaç gram ve 1 çay bardağı yulaf kaç gram gibi farklı ölçme birimlerine göre değerleri öğrenmiş bulunuyorsunuz. Kendi sorularınızı ya da görüşlerinizi ise yorum olarak bizlere yazmayı unutmayın.

YORUMLAR

 1. Gülçin dedi ki:

  1 yemek kaşığı Silme yulaf ezmesinin 10 gram olduğunu söylemişsiniz aşağıda da 40 gr yulaf ezmesi 2 silme yemek kaşığına denk gelir demişsiniz

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet