30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Hangi Ürünleri Kullanmalı?

  06.11.2020
  2.596
  30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Hangi Ürünleri Kullanmalı?

  30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Hangi Ürünleri Kullanmalı? Gençlik ve orta yaşlılık arasında kalan 30’lu yaşlar cilt bakımı konusunda oldukça kafa karıştırıcı olabilir. İnce çizgilerin belirmeye başladığı, cilt bakımının tüm adımlarını eksiksiz uygulamanın biraz ihmal edildiği, yer yer cilt lekelerinin oluşabildiği bu yaşlar kendine has bakım bilgileri gerektirebilir. Sizler için 30’lu yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı sorusunu detaylarıyla ele aldık!

  30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

  Bahsedilen yaşlara gelmenizle birlikte siyah noktadan kırışıklığa kuruluktan sarkmalara kadar tüm cilt kusurları ufak ufak kendini belli etmeye başlar. 20’li yaşlar kadar parlak görünmeyen cildin hem daha çok antioksidana hem daha çok neme ihtiyacı olmakta, iyi korunmuş bir cilt orta yaşın daha belirginleşen sorunlarına karşı hazırlıklı olmanızı sağlamaktadır.

  Kendini yavaşça belli eden 30’lu yaşlar, olgunluğa geçişle birlikte daha ciddi ve düzenli bir cilt bakımını gerektirir. Önce yalnızca göz ve dudak kenarlarında belirebilen çizgiler zamanla derinleşeceği için dolgunlaştırıcı ürünlerle takviye yapılmalı, kuruluğa karşı bol nem sağlanmalıdır. Elbette 30’lu yaşlar için bakım önerileri arasında yalnızca ürünler veya yöntemler değil, beslenme önerileri de yer almakta, bol su ve taze sebze tüketimi cilt güzelliğinde son derece büyük rol oynamaktadır.

  30’lu Yaşlarda Cilt Temizliği Nasıl Olmalıdır?

  Yüzü sabah uyandığınız saatlerde soğuk suyla yıkayarak güne başlamak cildi temizlemek için yeterli olsa da gece saatlerinde durum bundan farklıdır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte sorunlara karşı daha savunmasız olan cildi gece saatlerinde derinlemesine temizlemek, özellikle makyaj malzemelerinden arındırmak gerekmektedir.

  Sabahları yüz temizliği için soğuk suyu tercih etmek hem gerginliği arttıracağı hem de dolaşımı hızlandırarak cildin toparlanmasını sağlayacağı için oldukça basit ve etkili bir ipucudur. Soğuk suyun hemen ardından sıcak suyla son bir yıkama yapmaksa ters etkilerin birleşerek cildin daha çabuk toparlanmasını ve güne hazırlanmasını sağlayacaktır.

  Akşam saatlerinde ise 30’lu yaşlar için cilt önerileri ve temizliği sadece suyla yıkamaktan farklı olmakta, özellikle sabun gibi cildi fazlaca kurutan ürünlerden uzak durmak gerekmektedir. İçeriğinde Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, avokado yağı gibi doğal bileşenler bulunan temizlik ürünleri ile cildi temizlemek ve tonik uygulamasını unutmamak önemlidir.

  30’lu Yaşlarda Nemlendirici Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  Bu yaşın en tipik sorunu nem kaybı ve kuruluk olmakta, gündüz saatlerinde özellikle güneşten koruyucu ürün kullanımının önemi ön plana çıkmaktadır. Yaşlanmak istemeyenlere cilt bakım önerileri arasında yer alan vitaminler ise kırışıklıkları ve lekeleri önlemede en az güneş koruyucular ve nemlendiriciler kadar önemli olmakta, özellikle C ve E vitaminleri serbest radikallere savaş açarak bağ dokuyu sıkılaştırmada önemli olmaktadır.

  Gece saatlerinde ise içerisinde enzim yenileyici bileşenler bulunan bir gece kremi ile nem desteği sağlamak ve yeterli, kaliteli uyku sağlamak cilt bakımı için son derece önemlidir. Uyku, cilt hücrelerinin yenilenmesine büyük rol oynamakta, cildin dinlenmesi aslında aynı zamanda onarılması anlamına gelmektedir.

  30’lu Yaşlarda Göz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  Gülümseme, göz kırpma, yüzü ekşitme gibi pek çok gündelik mimik cildin kırışmasında etkili olmakta, özellikle göz çevresini yakından etkilemektedir. Göz bakımının önem kazandığı 30’lu yaşlar anti aging kremler gibi desteklere ihtiyaç duyabileceğiniz dönemlerdir. Ancak bu bölgenin hassas ve ince yapısı nedeniyle kremler oldukça hassas bir şekilde, mümkünse parmak uçlarıyla uygulanmalıdır.

  Ayrıca kremin etkilerini dolaşımı arttırarak desteklemek adına haftada 2 kere 15 dakika süreyle gözlere göz pediyle kompres yapılabilir. Göz kompresi yaparak cildi daha gergin ve dolgun kılmak için patates dilimlerinden veya demlendikten sonra soğutulan çay poşetlerinden yardım alabilirsiniz.

  30’lu Yaşlarda Makyaj Nasıl Olmalıdır?

  Cildin kuruduğu bu dönemlerde daha aydınlık bir görünüm sağlayan cilt ürünlerini kullanmak, son derece etkili bir yöntemdir. Hologram efekti sağlayan pigmentleri kullanabilir, özellikle göz çevresi için aydınlatıcı ürünlerden destek alarak harika görünebilirsiniz. Ayrıca cildin aşırı parlamasını önlemek için hafif pudralar kullanabilir, transparan renklerle doğal görünüm yakalayabilirsiniz.

  Cildiniz için elbette her zaman uzun süren ve dikkat gerektiren özel bakımlar yapmanız pek de mümkün değil. Ancak sabah ve akşam saatlerinde temizleme ve nemlendirme basamaklarını atlamamak, yaşa ve cilde uygun kremler ve maskeler tercih etmek, hafif ve kalitesi güvenilir makyaj ürünleri tercih etmek, cildinizi ilerleyen yıllara hazırlamanın temel kurallarıdır.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.