Adaçayı Faydaları İle Zayıflamak

20.11.2018
2.248
Adaçayı Faydaları İle Zayıflamak

ADAÇAYI ZAYIFLAMA, ADAÇAYININ SAĞLIĞA FAYDALARI

Adaçayı bitkisi, sadece zayıflama ve kilo verme alanında değiş, bir çok hastalığa ve rahatsızlığa bitkisel şifa sunan bir şifalı bitki olarak bilinir. Akdeniz ülkelerinde ve Avrupa kıtasında yetişen Adaçayı, pembe ve mavi çiçekleri ile bilinir.

Adaçayının yararlı olduğu kullanım alanları ve iyileştirdiği hastalıklar arasında böcek zehirlenmeleri, boğaz ağrısı, tonsilit, menapoz sancıları, kuru öksürük, adet sancıları, diş ağrıları, diş ve ağız iltahabı, akciğer hastalıkları, bebeklerde gaz sancısı kolit, Gastrit, Barsak tembelliği ve ses kısıklığı gibi rahatsızlıkların bitkisel çözümü olarak oldukça etkilidir. Zayıflamak için kullanılan Adaçayı yapraklarından elde edilen bitkisel çay ise tam manasıyla iştah kesen ve kilo verdiren özelliklere sahiptir.

Adaçayı kilo verdirirmi: Adaçayı ile kilo vermek

Adaçayı uzun yıllardır geleneksel tıpta kullanılan bitkiler arasındadır.

Adaçayının yanı sıra adaçayı yağı da sık kullanılan bitkisel çözümler arasındadır. Bu yağ kurutulmuş adaçayı yapraklarının damıtılmasıyla elde edilebilir. Kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlık için de pek çok faydası vardır.

Adaçayı ile zayıflamak için çayın içerisinde birkaç tane sinameki yaprağı ilave edip içebilirsiniz. Yemeklerden sonra içeceğiniz adaçayı sindirim sisteminizi hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Adaçayı yaprağı çayı etkili bir uyarıcıdır. İdrar söktürücü ve antioksidan özellikleri de vardır. Bu özellikleri zayıflamak için etkilidir. Metabolizmanın hızlanmasını ve yağların daha hızlı yakılmasını sağlar.

Adaçayı içerdiği idrar söktürücü ve antioksidanlar ile vücuttaki toksinlerin de dışarı hızlı atılmasına yardımcı olur.

Sindirim sistemini hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisi bulunmasından dolayı adaçayı ile zayıflamak mümkün olacaktır.

Ancak her bitki çayında olduğu gibi adaçayında da ölçüyü kaçırmamak gerekir aksi taktirde sağlığınız için yararlı olan bu bitki zararlı bir hale dönüşebilir. Adaçayının sağlık açısından bir zararı bulunmuyor ancak tüketiminin ölçüsünün fazla olması sağlık açısından ciddi anlamda tehdit oluşturabilir.

Adaçayı nasıl demlenir?

Adaçayını içmek için kullanıyorsanız demlerken bir takım hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Adaçayı genellikle insanlar tarafından yanlış ve sağlıksız şekilde demlenebiliyor. Bu şekilde demlenen adaçayı sağlık açısından tehdit oluşturabiliyor. Bu nedenle adaçayı nasıl demlenir sorusunun cevabını bilmek gerekiyor.

Malzemeler 
1 buçuk bardak su
1 çorba kaşığı adaçayı

 Adaçayı nasıl demlenir?
İlk olarak suyu bir cezvenin içerisinde kaynatın. Daha sonra kaynamış suyu ocaktan alın ve içerisine adaçayı yapraklarını boşaltın. Bardağın ağız kısmını kapatarak, bu şekilde 5 dk demlenmeye bırakın.

5 dk’dan fazla demlenirse çayın tadı acı olacaktır. Bu nedenden dolayı demlene süresine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Adaçayı Bal karışımının yapılışı:

2 yemek kaşığı adaçayını 300 ml kaynar suya atarak 30 dakika bekletiriz. Daha sonra içerisinde 1 tatlı kaşığı süzme bal ilave ederek her yarım saatte bir bikaç saat boyunca içeriz. Dilerseniz adaçayı içerisine Limon da atarak elde edilen karışımı gargara yaparak ağzımızda bekletiriz. Daha sonra da yudumlayarak içeriz. Bu karışım, bademcik şişmelerine ve iltihaplarına bire bir çözümdür.

Adaçayı Faydaları

Adaçayı özellikle saç beyazlaması şikayeti olan kişilerin de doğal bitkisel yöntemle tedavisi için kullanılabilir. Adaçayı ve portakal kabuğu birlikte kaynatılarak saçlara buhar banyosu yaptırılır. Böylelikle saçlar eskisine göre gözle görülür biçimde siyahlaşır. Diğer bir ifadeyle Adaçayı doğal bir saç siyahlatıcı maddedir.

Kellik için de adaçayı ile saç banyosu etkili sonuç vermektedir. Aşırı terleme tedavisi için de bitkisel bir tedavi yöntemi olarak bolca Adaçayı içmenizi öneriyoruz. Adaçayı yaprakları ve kökünde bulunan uçucu yağ asitleri, hazımı kolaylaştırır ve midede gevşeme sağlar.

Adaçayının bu denli geniş faydaları ve kullanım alanı olmasına rağmen bizleri asıl alakadar eden konu zayıflama sağlamasıdır. Mide ve bağırsakları gevşetici etkiye sahip olan Adaçayı, hazmı kolaylaştırdığı ve tok tuttuğu için özellikle bitkisel yollardan zayıflamak isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir çözümdür.

Zayıflatan bitkiler arasında Adaçayı, tok tutucu ve yağ yakıcı özellikleri bir arada barındırdığı için özel bir yere ve öneme sahiptir. Adaçayı yapraklarından bitkisel çay elde edebileceğiniz gibi, diyet çorbalarına, diyet yemekleri için ve daha değişik yollarla zayıflatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

Adaçayını tek başına yapraklarını demleyerek zayıflamak için kullanabileceğiniz gibi, elma sirkesi ve sinameki, Yeşil çay, Biberiye ve Sinameki ile de harmanlayarak karışım bir çay yapabilirsiniz. Bu tür çaylara örnek olarak Beşibiryerde bitkisel zayıflama çayını örnek gösterebiliriz.

Kaşıntılara bitkisel tedavi yöntemi olarak adaçayı içilmesi, Bahama adalarında halk tarafından yaygın bir biçimde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle bitkisel ve böcek ısırıkları nedeniyle oluşan egzama ve alerjik reaksiyonlara karşı Adaçayı tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Adaçayını kimler içmemelidir? 

Adaçayını çok düşük tansiyona sahip olanlar sık sık tüketmemelidir.
Sürekli ilaç kullananlara adaçayı kullanmaları tavsiye edilmez.
Şeker hastalarına adaçayı tüketimi tavsiye edilmiyor.

NOT : Hamile veya emziren anneler için uygun değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet