Adaçayın Faydaları

  16.09.2019
  1.640
  Adaçayın Faydaları

  Adaçayın Faydaları Antik dönemin başlarından bu yana adaçayı faydaları ile popülerlikten de öte, kadim bir ilaç halini almıştır. 13. yüzyıla bakıldığında ölüme bile çare olabileceğine dair üzerine efsaneler yazılan farklı adaçayı çeşitleri evlerimize giren en güzel, en yararlı bitkilerden biri. Siz de adaçayının cilde faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği gibi konuların hepsini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

  Eski zamanlardan her derde deva olduğu söylenen adaçayı özellikle de bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle kışın tükettiğimiz bitki çayları arasında yer alıyor. Hafif acı tadı ve aromalı kokusu ile çay olarak tüketilmenin yanında bazı özel yemek tariflerinde baharat olarak da kullanılmıştır. Ancak bu adaçayının faydaları hakkında bilgi edinmek, onu doğru şekilde tüketmenin yanında ne zaman tüketeceğinizi de bilmenizi sağlar.

  Adaçayı Faydaları Nelerdir?

  Adaçayının zihinsel açıdan faydaları bilim dünyasının dahi dikkatini çekecek kadar güçlüdür. Kişinin hafızasını güçlendirmede iyi bir yardımcı olan adaçayının yemeklere ilave edilmesi ya da çay olarak tüketilmesi, çocukların zihinsel gelişim dönemi için oldukça faydalıdır. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle birlikte Alzheimer ve bunama gibi hastalıklarında oluşumunu önceden engeller.

  Çay şeklinde tüketildiğinde bu bitkinin hem sindirime hem de solunuma çok iyi geleceği söylenebilir. Öyle ki bu sistemlerde oluşan iltihapları ve enfeksiyonları dindirebilir, yine enfeksiyonlarla ilişkili artrit, gut ve kalp hastalıkları gibi hastalıkları oluşmadan önler.

  Merhem şeklinde kullanılarak deriye sürüldüğü takdirde deri yüzeyindeki bakterileri ve virüsleri uzaklaştıran adaçayının, oral olarak alınması ise yine aynı şekilde mikroorganizmaları uzaklaştırır. Bu nedenle adaçayının hem dahili hem harici bir bağışıklık güçlendirici olduğundan bahsedilebilir.

  Adaçayının Cilde Faydaları

  Adaçayının cilde faydaları egzama, sedef ve akne gibi yaygın cilt rahatsızlarını tedavi edebilmemizi sağlar. Vücutta bulunan benlerinden ve çillerinden rahatsız olanlar için bu renkli bölgelerin yumuşatılmasını sağlar. Ayrıca cilt lekeleri üzerinde de oldukça etkilidir. İltihapları gidermesi sayesinde ciltteki lezyonlar kısa sürede iyileşir.

  Farklı adaçayı çeşitleri içerisinde rozmarinik asit adında bir bileşen taşır. Bu maddenin en belirgin özelliği ise iltihapları kurutmasıdır. Bu sebeple adaçayının düzenli tüketilmesiyle birlikte mide ve bağırsakta meydana gelen enfeksiyonlar önlenir. İshal ve gastrit gibi sindirim yolları ile ilişkili hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Yemeği fazla kaçırdığınızda bir fincan adaçayından içerek hazmı kolaylaştırabilir, dilerseniz yemekleri daha kolay sindirilebilir kılmak için içerisine baharat olarak adaçayı ilave edebilirsiniz.

  Kemik sağlığını destekliyor olması bu mucize bitkinin bir diğer özelliği. K vitamini bakımından zengin içeriği ile kemiklerin yoğunlaşmasını ve sertliğinin korunması sağlar, bu sayede kemik erimesinin gecikmesine yardım olur. Araştırmalara göre gün içinde adaçayı tüketerek günlük K vitamini ihtiyacının % 27’sini karşılamak mümkün.

  Anadolu adaçayı açısından oldukça bereketli bir bölge. Bu bölgede senelerdir yetiştiği için farklı hastalıklarla olan ilişkisini keşfetmeye vaktimiz olan adaçayının, deva olduğu bir diğer rahatsızlık da diyabet. Diyabet ilaçları ile benzer etkiler gösteren bu bitkiyle birlikte karaciğerde glikoz depolanmasının önüne geçilebiliyor. Tip 2 diyabet olmayanlarda önlem alınmış, olanlarda ise dalgalanmalar kontrol altına alınmış oluyor.

  Adaçayı alt sınıflar halinde incelendiği takdirde faydalarını daha derinlemesine öğrenebileceğimiz bir bitki. Ancak genel olarak tüm türlerinin serbest radikallerle savaşarak yaşlanmanın önüne geçtiğini biliyoruz. Rosmarinik asit, luteolin,  apigenin gibi bileşenleri ile antioksidan etki sağlayan bu harika bitkiyle yaşam uzunluğunu kısaltan kronik hastalıkların önüne geçmek mümkün.

  Sağlıklı hücrelerin işleme şekillerine zarar veren serbest radikallerin uzaklaştırılması sayesinde mutasyonlar, kanser oluşumları ve yaşlanma belirtileri önleniyor.

  Antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri olduğundan bahsettiğimiz bu çayın şüphesiz ağızdan içilmesiyle ağız ve diş sağlığının da korunmasına yardımcı olunacaktır. Diş etleriyle sorunlu olanların gün içinde iki kere bu çayı soğutarak ağzını gargara yapması hem enfeksiyonu giderir hem dişleri beyazlatır.

  Günlük yaşamı olumsuz etkileyen sorunlardan olan aşırı terlemeye çare olabilecek olan adaçayını, 21 gün içinde 2 kere düzenli kullandıktan sonra siz de etkilerini görebilirsiniz.

  Adaçayı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da bolca önerilen bitkilerdendir. Bizim de bahsetmiş olduğumuz tüm bu faydaları maddeler halinde bir özetleyelim:

  • Depresyonu önler.
  • Vücut için zararlı toksik maddeleri uzaklaştırır.
  • Zihinsel fonksiyonları ve hafızayı geliştirir.
  • Alzheimer’ı önler.
  • Bronşit ve astımın belirti şiddetini hafifletir.
  • Karaciğeri ve idrar yollarını temizler.
  • Aşırı terlemeyi tedavi eder.
  • Stresi azaltıp dinginleştirir.
  • Menopoz sonrası şikayetleri azaltır.
  • Saçların beyazlaması gibi yaşlanma belirtilerini geciktirir.
  • Bakteri ve mantar enfeksiyonları iyileştirir.
  • Gargara olarak kullanılır, ağız içi yaraların ve diş etindeki iltihapların tedavisini sağlar.
  • Stresten ileri gelen baş ağrısını geçirir.
  • Akne ve selülit gibi cilt sorunlarını geçirir.
  • Safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur.
  • Sindirim sistemini düzenler ve ishali geçirir.

  Adaçayı Nasıl Demlenir?

  Akdeniz ve Güneydoğu’da yaygın şekilde yetişen bu bitkinin Doğu illerinde kahvelere bile eklendiğini biliyor muydunuz? Peki adaçayı nasıl demlenir, nasıl tüketilir?

  Öncelikle adaçayının normal şekilde demlenmesinden bahsedelim. Bu şekilde tadı biraz olabileceğini bilmenizde fayda var. Diğer yönteme ise halk arasında ‘’dallı’’ denmekte, adı üzerinde dallarıyla birlikte demleme tekniği olmaktadır. Dalları ile demlenen adaçayının ise tadı daha yumuşak, içimi daha kolay olmaktadır.

  Taze ya da kurutulmuş olarak aldığınız adaçayının yapraklarından 8-10 tane alıp 3 büyük çay bardağı suyla birlikte kaytarın. Kaynayınca altını kısıp 5 dakika daha bekleyin. Sonrasında ocaktan alıp biraz soğuması için bekleyip içebilirsiniz.

  Adaçayının Zararları Nelerdir?

  Her ne kadar saymış olduğumuz faydaları ile mucize bir bitki olduğunu görsek de gün içinde 2 ya da 3’ten fazla çaydan içilmemesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Sağlık açısından tüm faydaları alabilmek ve zararları önlemek için uygun miktarda tüketim önemlidir. Tansiyonu çok düşük olanların, kronik bir hastalığı için ilaç kullananların ve diyabet hastalarının adaçayını tüketmemesi ya da doktor onayıyla tüketilmesi önerilir.

  Adaçayı Ne Kadar Tüketilmeli?

  Adaçayı ne kadar tüketilmeli öğrendiğinize göre, bu yönlendirmeleri takip ettiğiniz takdirde adaçayının sınırlı tüketimle bilinen bir zararı yoktur.

  Siz de adaçayının faydaları hakkında edindiğiniz bu bilgilerle artık pek çok rahatsızlığı doğal yöntemlerle tedavi edebilirsiniz. Fikir ve sorularınızı yorumlar kısmına eklemeyi ihmal etmeyin.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.