Adet Gecikmesi Nedenleri

  09.06.2019
  5.640
  Adet Gecikmesi Nedenleri

  Adet Gecikmesi Nedenleri Ergenlik çağına giren yani çocukluk dönemini geride bırakan tüm kızların her ayın belirli günlerinde düzenli olarak adet olmalarına adet döngüsü adı veriliyor.

  Sağlıklı kadınlarda 28 günde bir olan adet kanaması bazen de 21-35 gün aralığında gerçekleşebiliyor. 21-35 günlük süreç doğal olarak kabul edilirken, adet kanamasının 35 günden daha uzun bir sürede gelmesine ise adet gecikmesi ismi veriliyor.

  Adet gecikmesi, en genel tanımıyla regl dönemindeki sapmayı yani gecikmeyi ifade ediyor. Genellikle stres ve hormonal kaynaklı olan bu durum, bazen de daha ciddi bir sağlık sorununa işaret edebiliyor.

  Adet gecikmesi nedenleri başlıklı bu yazımda adet kanamasının en yaygın nedenleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

  İşte, adet gecikmesine dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  Adet Gecikmesi Neden Olur?

  Adet gecikmesinin nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Hormonal bozukluklar:

  Adet gecikmesinin en önemli nedenleri arasında kabul edilen hormonal bozukluklar; bazen kandaki prolaktin hormonu yüksekliği bazen de tiroid hormonunun normalden daha az ya da çok salgılanması doğrultusunda gelişiyor.

  Hormonal bozukluktan kaynaklı adet gecikmesine genellikle vücutta özellikle kol ve bacaklarda tüylenme eşlik ediyor.

  Son dönemlerde adetiniz sürekli olarak gecikiyorsa, üstüne üstelik bir de vücudunuzun belirli bölgelerinde kıllanmalar mevcutsa hormonal birtakım bozukluklardan şüphelenebilirsiniz.

  Bu durumda bir an önce gerekli tedavi sürecinin başlaması adına mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

  • Obezite:

  Adet gecikmesinin en yaygın sebeplerinden biri olan obezite, yani aşırı kilo alımı, adet gecikmesinin yanı sıra adetin erken gelmesini de tetikleyebiliyor.

  Diyetisyeninizin size özel olarak reçete ettiği diyet programınıza sadık kalarak ve düzenli olarak egzersiz yaparak hem obezite ile savaşabilir hem de adetinizin düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

  • Kronik birtakım rahatsızlıklar:

  Tip2 diyabet ve çölyak hastalığı gibi birtakım kronik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, adet döngüsünün şaşmasına yol açabiliyor.

  Herhangi bir reçeteli ya da reçetesiz düzenli ilaç kullanıyorsanız; doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz. Doktorunuzun önerdiği adet söktürücü ilaçlar sayesinde adetinizin normal zamanında gelmesini sağlayabilirsiniz.

  • Aşırı zayıf olma:

  Tıpkı obezite gibi pek çok sağlık sorununa yol açan zayıflık, adet kanamasını başlatan hormonlardan biri olan östrojen hormon salınımını azaltarak, adet gecikmesini beraberinde getiriyor.

  Hem kalorisi hem de besin değeri yüksek olan besinler tüketerek, ideal kilonuza kavuşarak hem adet gecikmesini önleyebilir hem de genel anlamda daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

  • Stres:

  Yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de pek çok hastalığa neden olabilen, vücudumuzun ve organlarımızın sağlığını direkt olarak etkileyen stres, adet gecikmesinin en bilindik nedeni olarak kabul ediliyor.

  Stresin yanı sıra kaygı, korku, panik atak gibi kontrolü zor olan duygularla depresyon gibi ruhsal sağlık sorunları ile mücadele eden kadınların çoğunda zaman zaman adet gecikmesi görülebiliyor.

  Stresinizi kontrol altında tutmayı başararak ya da bir psikiyatristen yardım alarak, stres kaynaklı adet gecikmesi ile etkili bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

  • Beyin tümörleri:

  Adet gecikmesinin en riskli nedenleri arasında yer alan beyin tümörleri, zamanında müdahale edilmediğinde maalesef ki ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

  Zamanla önce beynin geneline ardından da vücuda yayılmaya başlayan tümör kitleleri, kansere yol açabiliyor.

  Titreme, baş ağrısı, duyma kaybı, hafıza kaybı, mide bulantısı, uyuşukluk vb. farklı belirtileri bulunan beyin tümörlerinin bir kısmı da adet gecikmesi şeklinde belirtisini gösterebiliyor.

  Adet gecikmenize yukarıda belirttiğimiz mide bulantısı, uyuşukluk, baş ağrısı gibi semptomlardan biri ya da birkaçı eşlik ediyorsa vakit kaybetmeksizin bir uzmana görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

  • Dengesiz ve düzensiz beslenme:

  Tedavisi adet gecikmesinin çoğu nedenine göre daha kolay olan dengesiz ve düzensiz beslenme şekli, vitamin ve mineral eksikliğiyle birlikte hormonal dengesizliklere neden olabiliyor.

  Sağlıklı bir diyet, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması, düzensiz beslenmeden kaynaklanan adet gecikmesinin tedavisinde kilit rol oynuyor.

  • Kürtaj:

  Kürtaj sonrası birkaç hafta içerisinde adet döngüsünün normale dönmesi olağan kabul edilse de ilerleyen dönemlerde kürtajdan kaynaklı rahimde oluşan yapışıklıklar, adet gecikmesi dışında kadın üreme organlarında bazı ciddi rahatsızlıklara hatta rahim kanserine bile neden olabiliyor.

  Bu yüzden eskiden ya da kısa bir süre önce kürtaj olan kadınların kürtaj sonrası birkaç yıl içerisinde muhakkak kontrol amaçlı bir kadın doğum uzmanına görünmeleri gerekiyor.

  • Emzirme dönemi:

  Hamileliğin tamamlanması yani bebeğin dünyaya gözlerini açması ile başlayan emzirme döneminin ilk aylarında adet gecikmesi normal olarak kabul ediliyor. Hatta ilk birkaç ay kadınlarda adet kanaması hiç görülmeyebiliyor.

  Emzirme sürecinin geride bırakılması ile adet kanaması da periyodik olarak gerçekleşmeye yani düzene girmeye başlıyor.

  • Menopoz

  Kadınların üreme yeteneklerini kaybettiklerini yani bir daha anne olamayacaklarını ifade eden menopoz sürecinde kadınlarda adet tamamen kesilirken menopozun yaklaşık 6-7 yıl öncesine kadar uzanan perimenopoz döneminde de kadınlarda zaman zaman adet kanamasında gecikmelere ve düzensizliklere rastlanabiliyor.

  • Aşırı egzersiz:

  Voleybol, tenis gibi spor dalları ile ilgilenen profesyonel sporcu kadınların sıklıkla maruz kaldığı adet gecikmesi, aşırı ve yoğun egzersizlerle uğraşan kadınlarda daha da sık görülüyor.

  • Polikistik over sendromu:

  Pek çok kadının en büyük korkulu rüyaları arasında bulunan ve yumurtalıklarda gelişen iyi ya da kötü huylu küçük kistlerin varlığı olarak ifade edebileceğimiz PCOSnin ilk ve en önemli sebepleri arasında adet düzensizliği bulunuyor.

  Vücut kıllarında artış, aşırı saç dökülmesi, ani ve aşırı kilo alımı ve ciltte sivilcelenme şeklinde belirtilerini gösteren bu hastalığın tedavisinde ise daha çok hormonal tedavilerden yararlanılıyor.

  Zamanında teşhis ve tedavi edilmediğinde diyabet, obezite, kalp-damar rahatsızlıkları gibi birtakım rahatsızlıkları beraberinde getirebiliyor.

  • Anoreksiya Nevroza

  Zihinsel ve bedensel etkileri bulunan, bir çeşit yeme bozukluğu olan bu rahatsızlık, kişiyi yemek yemeden alıkoymanın yanı sıra adet düzensizliğine de yol açabiliyor.

  Sürekli olarak diyet yapan bu kişilerdeki hormonal dengesizlikler doğrultusunda adet döngüsünde sapmalar görülebiliyor.

  Aynı zamanda hastalar, gün içerisinde yeterli kalori alımının gerçekleşmemesi yüzünden pek çok rahatsızlığa da yakalanabiliyorlar.

  Adet döngüsünün düzene girebilmesi için öncelikle yeme bozukluğunun tedavi edilmesi gerekiyor.

  • Seyahate çıkma:

  Bir şehirden başka şehre düzenlenen uzun yolculuklar, hava, mevsim değişimi ve stres; adet gecikmesinin diğer nedenleri olarak kabul ediliyor.

  Vücudun ve hormonların yeni şehrin coğrafi koşullarına ya da mevsime alışması ile adet düzensizliği çoğunlukla kendiliğinden geçiyor.

  Adet Gecikmesi Tedavisi:

  Adet gecikmesinin tedavisinde genellikle doktorlar birtakım ilaçlar reçete ediyorlar. Hormonları dengelemeyi hedefleyen bu ilaçlara doğum kontrol haplarını örnek olarak gösterebiliriz.

  Hormon tedavisi kapsamında iğne ve enjeksiyon ile tedavi de söz konusu olabiliyor. Bazen de gecikmeye neden olan asıl hastalığın tedavi edilmesi gerekebiliyor.

  Gecikmeye rahim hastalıkları, rahim, beyin, yumurtalık tümörleri vb. ciddi sağlık sorunlarının neden olması durumunda ise cerrahi operasyon zorunlu olabiliyor.

  Doktorunuzun size uygun olarak başlattığı tedaviye sadık kaldığınız takdirde adet döngünüzü düzene sokabilirsiniz.

  UYARI:

  Adeti geciktirmek için düzenli olarak doğum kontrol haplarının kullanılması, özellikle kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde bazı ciddi yan etkilere neden olabilir. Kanda pıhtı oluşumu gibi ölümcül sonuçlar görülebilir.

  Bu yüzden ister adet düzensizliğini önlemek ister adeti geciktirmek için yani hangi amaçla olursa olsun doktorunuza danışmadan doğum kontrol hapı kullanmamalısınız.

  Bu yazımızda adet gecikmesi neden olur? Nasıl tedavi edilir? sorularını kısaca yanıtlamaya çalıştım.

  Yazımızın bilgilendirici olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.