Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

11.10.2018
9.955
Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

Ağız Kokusu Nedir

Halk arasında ağız kokusu olarak bilinen, ancak tıptaki deyimi ile, Halitosis olarak adlandırılan ağız kokusunun, dönem dönem her insanın başına gelen bir durum olduğu; hatta herkesin hayatında, en az bir sefer, bu durumun kronikleştiği bilinmektedir. Bu nedenle, ağız kokusu sorunu ile karşılaşan kişilerin, kendilerini toplumdan soyutlamak yerine, ağız kokusu tedavisi ile bu sorunu aşmaya çalışmaları gerekmektedir.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusunun belirli bazı sebepleri vardır

Yetersiz ağız hijyeninin sebep olabileceği ağız kokusu, dişlerin yeterli miktarda fırçalanmaması ile; ve diş ipi kullanmamak gibi nedenlerden dolayı oluşabilir.

Diş eti hastalıkları da ağız kokusuna sebep olabilir. Bu nedenle, diş etinde herhangi bir renk değişimi ya da sızı hissettiğinizde mutlaka en kısa zamanda diş hekiminize baş vurmanız gerekmektedir.

Soğan veya sarımsak yemek de ağız kokusu nedenleri arasındadır. Bu besinler kişilerin ellerinde bile koku yapabilmektedir. Bu nedenle, soğan veya sarımsak tüketildiğinde oluşan ağız kokusunu hastalıktan saymamak gerekmektedir.

Sigara ve alkolün de ağız kokusu nedenleri arasında sayılması garip değildir; sigara ya da alkol kullanan kişinin, bu maddeleri aldığını ağız kokusundan değil, iki metre uzağından bile hissedebilmek mümkünken, ağız kokusunu çok görmemek gerekmektedir.

Ağız kuruluğu da ağız kokusu için bir nedendir. Ağız kuruluğunun nedenleri, tüketilen ilaçlar, ya da uyku sırasında salgılanma yan tükürük olabilir. Buna genellikle sabah nefesi adı verilmektedir

Diyabet, böbrek; veya karaciğer hastalığı olan kişilerin de ağız kokusu sorunu ile karşılaşa bilmeleri muhtemeldir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusuna sahip olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu, ağzınızı ve burnunuzu eliniz ile kapattıktan sonra bir nefes vermek ve vermiş olduğunuz bu nefesi koklamaktır. Eğer kendiniz bunu algılamakta sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, yakınınızdaki güvendiğiniz birine de nefesinizi koklatabilmenizin mümkün olduğunu belirtmek isteriz. Sabah nefesi olarak adlandırılan şeyin ise tedavisi, akşamları yatmadan önce dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak aynı zamanda sabah kalktığınızda da aynı şeyi yapmak ve özellikle de dilinizi fırçalamaktan geçmektedir.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir

Ağız kokusunun önlenmesi ve ağız kokusu tedavisinde, öncelikle kendiniz bir yol izlemelisiniz. Örneğin, ağız kokusuna neden olan, soğan, sarımsak, sigara ve alkol gibi ağız kokusuna neden olan besinlerden kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra, ağız kokusu tedavisinde, günde en az iki kez diş fırçalamak, bir kez diş ipi kullanmak ve dilinizi de fırçalamak yer almaktadır. Ayrıca protez kullanan kişilerin, her gece bu protezleri çıkartıp temizlemesi, sabah ise yeniden takması gerekmektedir. Ağız kokusu tedavisi için, düzenli olarak diş hekiminizin kontrolünde olmak da işinize yarayabilecek bir yöntem olarak sayılabilmektedir.

Ağız kokusu tedavisini kendi yöntemleriniz ile gerçekleştiremiyorsanız, mutlaka bir diş hekimi kontrolünde, bu durumun sebebini araştırmanız gerekli demektir. Ağız kokusunun nedeni, diş eti hastalıkları, diş çürükleri, plak fazlalığı olabilmektedir.

Ağız kokusuna Ne İyi Gelir Bitkisel

Limon
Sade sodanın içine limon dilimleri atıp sodanız bitince bu limon dilimlerini yiyebilirsiniz. Ayrıca mentollü veya limon aromalı şekerlerden de tüketebilirsiniz.

Karanfil
Karanfil çiğnemek, herkesin bildiği en etkili ve en ucuz ağız kokusu giderme yöntemlerinden birisidir.

Yoğurt
Probiyotiklerden zengin her türlü yiyecek ve içecek (özellikle de yoğurt) düzenli tüketildiğinde ağız kokusunu azaltmada önemli bir yer tutar.

Çinkolu sakız
Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko içeren ürünler ağız kokusunu yok eder. Dişlerinizi fırçalayamadığını anlarda çinkolu sakızınızdan faydalanın.

Tarçın
Tarçın çiğnemenin veya tarçınlı içecekler tüketmenin ağızdaki bakterilerle mücadelede işe yarayabileceği biliniyor.

Bol su içmek
Sık ve bol su içmek, ağız kokusunu azaltmada etkilidir. Bol su içmek, özellikle tükürüksel ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

Elma, armut, havuç
Bu besinler, içerdikleri lif sayesinde tükürüğü temizler, nefesi tazelerler.

Peynir
Yapılan araştırmalar yemekten hemen sonra yenilen peynirin, ağız ortamındaki asit düzeyini azalttığını ve bu sayede çürük oluşumunu engellediğini gösteriyor. Ayrıca peynir yemek, koku oluşumunun da önüne geçiyor.

Nane ve maydanoz
Çiğ olarak tüketeceğiniz birkaç yaprak nane veya birkaç dal maydanoz, nefesinizi doğal olarak temizlemede etkilidir.

Sabah Kalkınca Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız kokusu her zaman rahatsız edici bir durumdur. Özellikle sabah saatlerinde daha fazla rastlanan ağız kokusunu gidermek için bol bol su tüketilebilir. Çünkü su ağız içindeki bakterilerin azalmasına yardım eder. Aynı zamanda sakız çiğnemek tükürük salgısını arttırır. Bu da ağız kokusunu önlemeye yardım edeceklerden bir tanesidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet