Alerji Tedavi Yöntemleri

  14.10.2018
  2.438
  Alerji Tedavi Yöntemleri

  Alerji Neden Olur

  Alerji kişilerin solunum veya temas yoluyla çeşitli maddelere karşı aşırı duyarlılık göstermesidir. Kişiden kişiye değişen alerjik reaksiyonları göz nezlesi, astım, egzema ve kurdeşendir. Alerji olma sebebi özellikle kalıtım yoluyla olmaktadır. Polenler, ev tozları, hayvan tüyleri, küf mantarları, sigara dumanı, parfüm kokusu, hava kirliliği şeklinde tetiklenir.

  Alerji Testi

  Alerji testi yaptırmak çok önemlidir.Bahar aylarında özellikle polenler astım ve alerjisi olanları özellikle etkiler. Alerjisi olan kişilerin bu testleri yaptırarak neye alerjisi olduğunu bilmeleri çok önemlidir.Alerjisi olanların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Ev tozlarını temizlerken nemli bir bezle silmek ve tozutmadan bu işlemi gerçekleştirmek gerekir.

  Alerji Çeşitleri

  • Alerjik rinit
  • Alerjik astım
  • Alerjik dermatit
  • Alerjik konjuktivit
  • Besin alerjisi
  • Deri alerjisi

  Alerji Belirtileri Nelerdir

  Alerji belirtileri genelde aynıdır. Ama en çok karşılaşan alerji belirtisiyse

  Kaşınma, hapşırma, burun ve geniz akıntısı, öksürük, burun tıkanıklığı, boğazda gıcık

  Polen, tozlar, hayvan kılları, böcekler, çimen ve çeşitli bitkiler

  Yukarıda saydıklarımın alerji sebepleri olarak görülen nedenlerdir. Ayrıca alerji vücutta kızarıklık, kaşıntı, kurdeşen, astım, saman nezlesi sıklıkla görülmektedir. Eğer alerjiye neden olan sebep ortadan kaldırılırsa alerji sorunu ortadan kalkmış olur.

  Alerji Nasıl Geçer ?

  Çok sık görülen öksürük ve astım alerjisinde yine ısırgan otu olduğu gibi şahtere otunu da 1 su bardağı kaynamış suya koyup demledikten sonra süzüp içmeliyiz. Oğul otu da kaşıntılı bölgelere sürüldüğü zaman kaşıntıyı ve alerjik reaksiyonların tedavi olmasında faydalı olacaktır.

   Alerji tedavisi Nasıl Olur

  Alerjiden kurtulmak için öncelikle neye karşı olduğunu bilmek ve buna göre bitkisel şifalardan faydalanmak gerekir. Her alerjinin kendine göre bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Papatya cilt kaşıntılarına ve kuruluğuna son derece faydalı bir bitkidir. Papatya özlü krem veya yağını sorunlu olan bölgelere masaj yaparak yedirmek faydalı olacaktır. Ayrıca sarımsak ve soğan her türlü alerjisi olan kişilerde etkisini gösterecektir. Astım ve öksürük gibi alerjisi bulunan kişilerde ise ısırgan otu faydalı olacaktır.

  Alerji Tedavisi Bitkisel

  C vitamini tüketimi her türlü reaksiyonda faydalı ve etkili olacaktır. Gıda alerjilerine de faydalı olan C vitamini herkes için uygundur. Ayrıca gıda alerjisi olan kişilerin bu gıdalardan tüketmemesi gerekir. Aynı şekilde ilaca bağlı alerjisi olan kişilerin bunu bilmesi ve kullanmaması gerekir. Neye karşı alerji tespiti için hastaya en çok alerji yapacak olan besinler verilir. Bu şekilde korunma yöntemleri ve tedaviler verilir.

   

  Alerji Lekeleri Nasıl Geçer

  Alerji durumlarından biri olan güneş alerjisi ciltte lekelenmeye en çok neden olan faktörlerdendir.Güneş alerjisini birçok gıda tetikleyebilir. Ancak güneş ışınlarının dik açıyla geldiği yaz aylarında bu durumdan korunmak pek mümkün değildir. Güneş alerjisini tetikleyen durumlar arasında,

  • Turunçgiller,
  • Turpgiller,
  • Şeker hastalığı için kullanılan antidiyabetik ilaçlar,
  • Antibiyotikler,
  • Maydanoz,
  • İncir bulunmaktadır.

  Güneş alerjisi olan bir kişi, özellikle yaz aylarında bu durumlardan mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Cilt için uyumlu ve doğru koruyucular kullanarak, bu durumun etkilerini en aza indirmelidir. Mümkün olduğunca gölgede dolaşmalı ve diğer insanlar gibi sahilde güneşlenmemelidir. Yeterli korumayla birlikte, oluşan cilt lekeleri 10-15 gün içerisinde geçmektedir.

  Alerjinin neden olduğu bazı durumlarda oluşan lekeler uzun süre cilt üzerinde kalabilir. Bu lekeleri yok etmek pekte kolay değildir. İyi bir koruma ve düzenli olarak dermatolog önerisiyle uygulanan tedaviye devam edilmelidir. Ciltte oluşan lekelenmelerin kalıcı yada geçici olduğunu, güneşe çıktıktan sonraki süre içinde gösterdiği reaksiyona bağlı olarak anlayabiliriz.

  Buna göre güneşe çıktıktan 6 ile 24 saat arasında ortaya çıkan reaksiyonlar geçici güneş alerjisine, 24 saat ile 48 saat arasında ortaya çıkan reaksiyonlar kalıcı güneş alerjisine işarettir. Bu duruma yeterince hakim olunduğunda, alınacak tedbirleri en kısa sürede almanız sağlığınız açısından önemlidir.

  Alerjik Bronşitte Dikkat Edilmesi Gerekenler


  • Bebekte alerji olma ihtimali yüksek ise anne sütü 6 aydan önce bıraktırılmamalıdır.
  • Ev işi yaparken mutlaka bir maske takılmalıdır.
  • Sigara bırakılmalıdır.
  • Parfüm, oda, saç sprey ve deodorant kullanılmamalıdır.
  • Evdeki bitki ve hayvanlardan uzak durulmalıdır.
  • Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde evdeki kapı, pencereler kapalı tutulmalıdır.
  • Hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Deterjan, boya gibi kimyasal maddelerden etrafa yayılan kokulara karşı tedbir alınmalıdır.
  Alerji başlangıçta masum gibi görünse de ölümcül sonuçlara kadar gidebilmektedir. Alerjik belirtileriniz olduğunda mutlaka dikkate alıp bir doktora başvurun. Sağlığınızı şansa bırakmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.