Alıç Yaprağı Zayıflatır Mı

11.11.2018
2.167
Alıç Yaprağı Zayıflatır Mı

Alıç Nedir

Bir diğer ismi yemişen olan, gülgiller familyasının bir üyesi olan alıç, daha çok ormanlarda yetişen, ilkbahar aylarında beyaz ve pembemsi renkli çiçeklerini açan bir bitki türü olma özelliği taşıyor.

Son derece hoş olan kokusu ile de dikkat çeken bu bitkinin yaprakları sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunuyor.

Mayhoş bir tadı bulunan meyveleri severek tüketilen alıç yapraklarının demlenmesi ile hazırlanan alıç çayı ise kişinin metabolizmasını hızlandırarak, kolay bir şekilde zayıflamasına katkıda bulunuyor.

Alıç yaprağı zayıflatır mı? başlıklı bu yazımızda aynı zamanda alıç çayının faydalarına değinmek ve alıç çayı nasıl hazırlanır? sorusunu da kısaca yanıtlamak istiyoruz.

İşte bu şifalı bitkiye dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

 

Alıç Yaprağı Zayıflatır mı?

Düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandıran alıç yaprağı ile hazırlanan çay, bu özelliği sayesinde kişinin yediği besinleri daha kolay bir şekilde sindirebilmesine olanak tanıyor.

Ancak alıç çayının zayıflatıcı özelliğinden yararlanabilmeniz için bu çayı en az birkaç ay boyunca günde bir iki bardak olacak şekilde tüketmeniz gerekiyor.

Güçlü bir antioksidan olan alıç çayı, aynı zamanda detoks etkisi göstererek, vücudumuzu ve kanımızı mikroplardan ve toksinlerden arındırıyor.

Alıç meyvesi ise kişiyi tok tutarak, kişinin abur cubura yönelmesini önlüyor. Kısacası alıç yaprağının uzun vadede zayıflatıcı bir etkisi bulunuyor.

Alıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

Alıç yapraklarını aktarlardan satın alabileceğiniz gibi internet üzerinden şifalı bitki ve bitki çayı satışı gerçekleştiren adreslerden de temin edebilirsiniz.

Oldukça uygun fiyatlı olan alıç çayını hazırlamak için yapmanız gereken ilk şey, öncelikle bir su bardağı suyu iyice kaynatmak. Ardından da 1 çay kaşığı alıç yaprağını ve alıç meyvesini kaynayan suya ilave etmek. 10 dakikalık demlenme süresi dolduğunda çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Alıç yaprağı zayıflatır mı? Alıç çayı nasıl hazırlanır? sorularını yanıtladıktan sonra yazımıza Alıç yaprağının ve meyvesinin faydaları ile devam etmek istiyoruz.

Alıç Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Kalp ve damar sağlığını gözetiyor

Hipertansiyonu önleyen ve yüksek tansiyonu düşüren alıç çayı, aynı zamanda kan akışını da hızlandırıyor. Böylelikle organlarımız arasında oksijen iletiminin daha hızlı ve daha kolay olmasını sağlıyor.

Kalp yetmezliğini doğal bir şekilde tedavi etmenin yanı sıra kalp ve damar sağlığını pek çok açıdan gözetiyor. Kişinin kalp krizi ve inmeye yakalanma riskini en aza indirgiyor.

  • Kötü kolesterolü önlüyor

Günde iki fincan alıç çayı tüketimi kötü kolesterolü düşürüyor. Aynı zamanda kişiyi kolesterole karşı da koruyor.

Alıç yaprağında ve meyvesinde yer alan beta-sitosterol isimli madde, kötü kolesterol miktarını azaltıcı bir özellik sergiliyor.

  • Sindirimi düzenliyor

Yalnızca metabolizmayı hızlandırmakla kalmayan alıç yaprağı ve alıç çayı, sindirimi de düzenliyor. İshal ve kabızlık gibi sindirim problemlerine düzenli bir şekilde tüketildiğinde son derece iyi geliyor.

  • Menapoz semptomlarını hafifletiyor

Kadınların menapoza daha rahat bir şekilde girmesini sağlayan alıç yaprağı ve çayı, menapoz semptomlarını da hafifletiyor.

Menapoza bağlı kilo sorunlarına ve bu dönemdeki sıcak basmalarına iyi geliyor. Bu yüzden özellikle 40’lı yaşlardan sonra kadınlara alıç çayı tüketmeleri uzmanlar ve diyetisyenler tarafından öneriliyor.

  • Yüksek tansiyonu düşürüyor

Kan basıncının yükselmesini önleyen ve kan basıncının dengede olmasını sağlayan alıç yaprağı ve çayı, yüksek tansiyonu da düşürüyor.

  • Sinirleri sakinleştiriyor

Sinirleri sakinleştiren alıç çayı, kişinin üzerindeki gerginliği de alıyor. Kişinin rahatlamasını ve kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor.

Uykusuzluk için birebir olan alıç yaprağı çayı, akşamları tüketildiğinde kişinin uykusuzluk sorununu gideriyor.

  • Kişinin kendini daha enerjik hissetmesini sağlıyor

Mutsuzluğa ve depresyona birebir olan alıç yaprağı çayı, endişe ve kaygıyı gideriyor. Huzursuzluktan kaynaklanan kalp çarpıntılarını da gidererek, kişinin kendini daha enerjik ve pozitif hissetmesine olanak tanıyor.

  • Cilt sağlığını koruyor

Pek çok kozmetik üründe yer alan alıç yaprağı ve meyvesi, topikal olarak cilde uygulandığında çoğu cilt sorununu doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Akne, yanık, sivilce, leke gibi cilt sorunlarını iyileştiriyor. Sedef ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde oldukça başarılı oluyor.

Doğal bir iltihap kurutucu olacak, ciltteki iltihabı kurutmanın yanı sıra iltihabın daha geniş alanlara yayılmasını da önlüyor.

Alıç çayı zayıflatır mı? Alıç çayının faydaları nelerdir? sorularını yanıtladıktan sonra alıç çayının yan etkilerine de kısaca değinmek istiyoruz.

Alıç Çayının Yan Etkileri

Alıç çayının düzenli ve aşırı tüketimi, birtakım yan etkiler doğurabiliyor. Ancak bu yan etkiler daha çok çayın içinde bulunan maddelere karşı aşırı hassasiyeti olan ya da çay tüketiminde doz aşımına kaçan kişilerde görülüyor.

Kusma, bulantı, baş dönmesi, deri döküntüleri ve kurdeşen tarzı alerjik reaksiyonlar, çarpıntı alıç çayının en yaygın ve en önemli yan etkileri arasında bulunuyor.

Bu yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda çay kullanımını seyreltebilir, yan etkilerin devam etmesi durumunda çay kullanımını sonlandırarak, bir doktora danışabilirsiniz.

Alıç Çayı Fiyatı:

Alıç çayının fiyatının markadan markaya ve çayın kilogramına göre değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

100 gramlık alıç çayı ortalama 20 TL gibi bir fiyata satışa sunuluyor. Faydalarını göz önüne alacak olursak bu fiyatın oldukça makul olduğunu ifade edebiliriz.

Alıç Yaprağı Nasıl Kurutulur?

Alıç yaprağını aktarlardan satın alabileceğiniz gibi taze alıç yapraklarını kendiniz de kurutabilir daha sonra bu yapraklardan çay hazırlayabilirsiniz.

Peki, alıç yaprağı nasıl kurutulur?

Alıç yapraklarını topladıktan sonra maksimum 38 0C sıcaklıkta kurutmalısınız. Aynı zamanda yaprakları ve meyveyi birlikte kurutmalı, yaprakları muhafaza ettiğiniz alanın gölgelik bir alan olduğundan emin olmalısınız.

Aksi halde yaprakların ve meyvenin direk gün ışığına maruz kalması sonrasında yapraklardaki yağın bozulmasına yol açabilirsiniz.

Bu yazımızda alıç yaprağı zayıflatır mı? Alıç çayı nasıl hazırlanır? Alıç yaprağı çayının faydaları nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması ve dilediğiniz kiloya en kısa sürede düşmeniz dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet