Antibiyotik Kullanmak Adet Gecikmesine Neden Olur Mu?

19.05.2019
10.310
Antibiyotik Kullanmak Adet Gecikmesine Neden Olur Mu?

Antibiyotik Kullanmak Adet Gecikmesine Neden Olur Mu? Antibiyotik ile tedavi edilen bir sürecin içerisinde olanlar için regl döneminde değişiklikler yaşayıp yaşamayacağı konusu merak uyandırmaktadır. Halk arasında dolanan antibiyotik adet geciktirir mi sorusunun bilimsel olup olmadığı ve bu sorunun yanıtı, eğer siz de antibiyotik kullanıyorsanız ilginizi çekebilir. Bu nedenle antibiyotiğin regl sürecine etkisi hakkındaki tüm bilgileri sizler için derlediğimiz bu özel yazımızda siz de hemen merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Antibiyotik Kullanırken Adet Geciktirir mi?

Bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarla savaşma konusunda sağlık sektörünün en bilinen yöntemi olan antibiyotikler, kendine has kullanımı faydaları kadar yan etkileriyle de tartışmalara yol açıyor. Adet döngüsü üzerindeki etkileri de bu tartışma konularından olan antibiyotik, acaba gerçekten kadınlar için böyle bir etkiye sahip mi? Cevabı ise evet! Antibiyotik adet geciktirir mi, sorusu sıklıkla sorulmakla birlikte, bu ilacın regl döngüsünü etkilediği ve regl başlangıç tarihini ertelediği de biliniyor. Peki antibiyotik bu geciktirme mekanizmasını nasıl sağlıyor?

Antibiyotik Kullanımı Regl Dönemini Nasıl Etkiler?

Antibiyotik bakterilerin neden olduğu hastalıklarda, bakterilerin tamamen ortadan kalkmasını sağlayarak iyileşmenizi sağlayabilir. Ancak zararlı bakteriler ölürken metabolik denge için önem arz eden yararlı bakteriler de bu durumdan etkilenir. Östrojen hormonu, antibiyotik tedavisi gördüğünüz süre boyunca daha az salgılanır ve bu nedenle regl döngüsünde değişmeler meydana gelir. Östrojenin yetersiz salgılanmasıyla birlikte döngüde gecikmeler yaşanır.

Antibiyotik Kanama Yapar mı?

Antibiyotik adet kanamasını arttırır mı, gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu noktada bilmemiz gereken, östrojenin ilaçtan nasıl etkilendiğidir. Adet döngüsünün yalnızca tarihi değil işleyiş mekanizması da hormonla direkt ilişkili olmakta ve hormonlar antibiyotik kullanımından etkilenmektedir. Kullanılan ilacın türüne ve etken maddesine bağlı olarak adetinizde 3 ya da 4 gün gibi kısa süreli gecikmeler olabileceği gibi haftalar süren gecikmeler de yaşanabilir.

Östrojen metabolik hızla direkt ilişkili bir hormondur. Antibiyotikler, östrojen ve progesteronun salgılanmasından dolaylı olarak sorumlu olan karaciğeri etkilemekte, yani ikincil bir etki olarak bu hormonları etkilemektedir. Yumurtalıkların uyarılması ve uterusun kalınlaşıp regl döngüsü için kendini hazırlamasında östrojen rol oynar. Bu hormonun eksikliği halinde yumurtlama tarihinde gecikme gerçekleşir ya da bu döngü tamamen gerçekleşmeden diğer bir regl döngüsüne atlanabilir. Östrojenin bu denli etkilemesinin bir diğer nedeni de yavaş bir metabolik sürece dahil olup kandaki oranının zaten oldukça az olmasıdır.

Antibiyotik Adet Kanamasını Artırır mı?

Bahsedilen gecikme durumunun bir diğer sebebi de bakterilerin zararlı olanları kadar faydalı olanlarının da antibiyotikler tarafından öldürülmesidir. Karaciğer tarafından kontrol edilen östrojen, sindirim sistemine kadar taşınır ve burada ya emilir ya da ihtiyaç duyulmuyorsa dışarı atılır. Ancak bağırsaktaki bu aktif östrojenleri ayırt edebilen faydalı bakterilerin varlığının ortadan kalması, salgılanan östrojenin emilip geri dönememesine yol açar. Yine faydalı bakterilerin ölmesi ile yaşadığımız bir diğer sorun da diyare yani ishaldir. Bu da sonuçta daha fazla östrojen ihtiyacı duymamıza yol açan bir diğer yan etkidir.

Östrojenin ilaçların yarattığı yan etkiler nedeniyle vücuttan bu denli hızlı şekilde uzaklaştırılması, elbette kandaki östrojen seviyesinin düşmesine ve adet döngüsünde bozulmalar yaşanmasına yol açar.

Antibiyotik Adeti Geciktirirmi

Kullanmış olduğunuz ilacın türü, kullanma uzunluğu ve sıklığı antibiyotik adeti ne kadar geciktirir sorusunun yanıtını belirler. Elbette tedavinin, regl düzeninizden daha öncelikli olabilir ve siz her ne şartta olursa olsun bilinçli bir şekilde kullanılması gereken bu ilaçları doktor yönlendirmesi haricinde kullanmamalısınız. Ancak tedavi sürecinize ek olarak bazı durumlar da adetinizin gecikmesini tetikliyor olabilir. Bu faktörler;

  • Gerginlik ve stres
  • Tiroid bozuklukları
  • Polikistik over sendromu
  • Hızlı kilo alıp verme
  • Doğum kontrol hapı kullanmış olma

şeklinde özetlenebilir. Bu faktörler antibiyotiğin neden olduğu gecikmeleri uzatabileceği gibi tek başına da birer adet gecikmesi nedeni olabilmektedir. Bu etmenlerden stres gibi geçici olanlarının yanı sıra polikistik over sendromu gibi uzun süreli olanları da düşünülüğünde, antibiyotik tedavisine ek olarak tüm faktörlerin değerlendirilip tedavi edilmesi gerekebilir. Ancak sonuç olarak adetin gecikmesine yol açan anormal durumun çözülmesi ve ortadan kalkması ile birlikte yeni hormon salgılanması gerçekleşerek bu sorun ortadan kalkacak ve kişi yeniden adet döngüsünde düzene kavuşacaktır.

Antibiyotik Kullanmak Hamilelik Testini Etkiler mi?

Antibiyotik kullandığınız için adetiniz geciktiği takdirde eğer bu yönde bir planlamanız da varsa, hamile olduğunuz gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Ancak gebelik testi için önemli olan ve kanla da idrarla da bakılsa önemli olan östrojen değil, Beta HCG hormonu seviyesi olduğundan, gebelik testleriniz antibiyotik kullanımından etkilenmez.

Siz tüm bu bilgiler doğrultusunda yine de antibiyotik nedeniyle adet gecikmesi gibi bir sorun yaşamak istemiyorsanız, bu durumda bağırsak düzenleyici ürünler ile faydalı bakteri oluşumunu destekleyebilirsiniz. Probiyotik içerikli medikal destek ürünleri ya da doğal besinler ile iyi bakterilerin ortadan kalkarken yerine yenilerinin gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu besinler östrojen hormonu ile ilgili değildir ancak dolaylı olarak östrojenin geri emilimine yardımcı olabilir.

Antibiyotiğin gereksiz şekilde kullanılması, elbette yalnızca regl döngüsü için değil, genel olarak metabolik faaliyetler için zararlarıyla bilinmektedir. Ancak siz de bu süreci herhangi bir yan etki görmeden atlatmak istiyorsanız ve enfeksiyonunuz basit bir durumsa, doğal enfeksiyon giderici, yani anti inflamatuar etkisi bulunan yöntemlerle antibiyotik kullanımından kurtulabilirsiniz.

Sorun ya da etmen ne olursa olsun, bu etmenin ortadan kalkmasıyla birlikte hormon seviyenizin vücudunuz tarafından yeniden dengeleneceğini ve yeniden adet döngünüzün alıştığınız düzene gireceğini unutmamalısınız. Bu nedenle endişe ya da panik yerine, eğer doktorunuz gerekli görüyorsa, antibiyotik tedavisinden kaçınmanıza gerek olmadığını düşünmelisiniz. Bu süreci olabildiğince sağlıklı geçirmek adına dilerseniz probiyotik ürünlerle takviye yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet