Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

  17.09.2020
  919
  Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

  Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir? Kimisinin aralıklı oruç diyeti kimisinin intermittent fasting kiminin ise if diyeti olarak tanıdığını bu beslenme şekli hayatımıza girdi gireli kendinden en çok bahsettiren diyetlerden biri oldu. Kilo vermek isteyenlerin son dönemlerde en sık başvurduğu yöntemlerden biri olan aralıklı oruç, Bu diyet, yöntemi takip edenlerin iddialarına göre hem kişiye daha hafif ve enerjik hissettiriyor hem de zorlanmadan kilo vermeye yardımcı oluyor. Peki if nasıl uygulanıyor ve ne kadar kilo vermeyi sağlıyor? Aralıklı oruca ait tüm merak ettikleriniz bu yazımızda sizin için bir arada.

  Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

  bilindiği gibi kilo vermenin temel kuralları yüksek protein, düşük karbonhidrat ve sağlıklı yağlar almaktan geçiyor. Ancak aralıklı orucun bildiğiniz bu diyet kurallarını yıkan bir prosedürü var. Bu yenilikçi beslenme programının odak noktası ne yediğiniz değil ne zaman ve ne sıklıkla yediğiniz. Ayrıca yapılan araştırmalara göre diyetin yalnızca kilo verme üzerine değil kan şekerini düzenleme, kalp hastalıklarına ve kansere ilişkinin sigara azaltma etkilerde bulunuyor.

  Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

  Aralıklı orucun bir diğer adı olan Intermittent Fasting yani IF, aslında Türkçe’de aralıklı şekilde aç kalmak anlamına geliyor. Ancak bu beslenme şeklinin gerçek bir oruç tutmadan büyük bir farkı bulunuyor; yemek yemediğiniz saatlerde kalori miktarı az asitsiz içecekler veya bolca su tüketiyor olmanız gerekiyor.

  Temel prensibi aralıklı şekilde yemek ve yine aralıklı şekilde aç kalmak olan bu beslenme biçiminin dünya genelinde pek çok farklı versiyonu bulunuyor. Diyetin bazı versiyonları günde yalnızca bir öğün yiyip sonrasında 24 ila 36 saate kadar aç kalmaya hedefliyor. Yemek yenmesini gerektiren diğer günlerde ise normalde alınan kalorinin çeyreği kadar kalori alımına dayanan bir beslenme programı takip ediliyor. Diyetin bir diğer versiyonu sabah 8’de kalkıp ilk öğünün saat öğlen 12’de yenmesine ve 4 saat sonra tekrar yenmesine, en son öğünün ise akşam saat 8’de tüketilmesine dayanıyor.

  Aralıklı Oruç Diyeti Yapmanın Faydaları Nelerdir?

  Gün içinde tüketilen kalori miktarının beşte birinin ortadan kaldırılması ile birlikte 8 hafta içerisinde vücut ağırlığının %8’i kadar kilo kaybı beklendiğini biliyoruz. Ayrıca bilimsel çalışmalar bu yöntemle kilo veren kişilerde enflamasyonun yani iltihaplanmanın azaldığını da ortaya koyuyor.

  Bu bilgilerden yola çıkıldığında aralıklı oruç diyeti faydaları da anlaşılıyor, yani diyetin sırrının uzun süre aç kalmak olduğu ve böylece vücuttaki stres hücrelerini aktive etmek olduğu görülüyor. Sağlık için pek çok olumlu yanı bulunan oruç tutmanın özel bir versiyonu olan bu diyette, ayrıca düşük kalorili beslenilen günlerde hücrelerin stresle başa çıkma becerilerini güçlendirdiği de görülüyor. Hücrelerin strese karşı dayanıklı olması ise pek çok potansiyel hastalık riskini azaltıyor.

  Aralıklı Oruç Diyeti Yapmanın Kuralları Nelerdir?

  Oruç yapılmayan günler için herhangi bir beslenme kısıtlaması getirmeyen bu diyette, serbest günler için her ne kadar bir kural olmasa da amacınız kilo vermek ise sağlıklı gıdalardan şaşmamanız öneriliyor. Fasting adı verilen oruç günlerinde ise ya az yemeniz ya da hiç yememeniz gerekiyor.

  Aralıklı oruç diyeti yapanlar sağlıklı besin gruplarına sadık kaldığı sürece diledikleri ürünleri alışveriş edebilir ve diledikleri şekilde pişirebilirler. Diyetin son derece kesin bir diğer kuralı ise paketlenen hazır yiyeceklerden uzak durmak.

  Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler genelde diyetin etkilerini hızlandırmak için ek olarak egzersiz yapmayı da tercih ediyorlar. Oruç günlerinde fazla enerji almayacağınız için egzersiz temponuzu düşük olabilir ancak diğer günler de dahil olmak üzere ne sıklıkta ve yoğunlukta egzersiz yapacağınız tamamen sizin enerjiniz ve motivasyonunuza bağlıdır.

  Aralıklı Oruç Diyeti Yan Etkileri Nelerdir?

  Diyetin temel mantığı aç kalmak veya düşük kalorili beslenmek olduğu için elbette gün içinde, özellikle alışma döneminde, yorgun hissedilmesi normaldir. Ayrıca düşük kalorili beslenmenin  yan etkileri arasında baş ağrısı ve halsizlik de görülebilir. Buna ek olarak aralıklı oruç diyetinin zararları hakkında kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktadır.

  Aralıklı Oruç Diyeti Çeşitleri Nelerdir?

  Gün içinde aç kalınan süre kadınlar için 14 ve erkekler için 16 sonrasında yemek yenilen süre 8 ile 10 saat şeklinde belirlenebilir. Aralıklı oruç diyeti çeşitleri içerisinde her biri farklı bir amaca hizmet etmekte olup verilen bu formül genellikle vücut yağı kaybedip kas yapmak isteyenlere önerilir. Oruç döneminde kalori almayanlar için sade soda şekersiz sakız sütlü kahve ve enerji kaynakları uygundur.

  Bir diğer versiyonda ise haftada bir veya iki defa 24 saatlik oruç tutulmakta, bu programa ise yaratıcısının adı olan Brad Piyon adı verilmektedir. Şekersiz içeceklerin serbest olduğu ve oruç bittikten sonra herhangi bir sınırlama olmaksızın normal yeme düzenine geçildiği bu versiyonun temel amacı ise yalnızca sağlıklı beslenmeyi desteklemektir.

  Kurallardan hoşlananların seveceği bir diğer versiyonda ise her gün 20 saat oruç tutup yalnızca gece tek ve büyük bir öğün yenebilir. 20 saatlik sürenin sonunda çiğ meyve ve sebzeler ile birkaç porsiyon protein kaynağı tüketilebilir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.