Arnica Krem Nedir? Arnica Krem Ne İşe Yarar?

15.08.2019
1.761
Arnica Krem Nedir? Arnica Krem Ne İşe Yarar?

Arnica Krem Nedir? Arnica Krem Ne İşe Yarar? Sizin de türlü darbe ya da kazalar nedeniyle vücudunuzda bir an önce kurtulmak istediğiniz morluklar ve ezikler olabilir. Elbette gündelik yaşamda bu görünüm çok can sıkıcı olabilir. Ancak alanında en etkili çözümlerden olan Arnica krem, gözaltı morluklarından çarpma izlerine kadar bu alanda pek çok sorununuza yanıt olabilir.

Sizler için cildinizin yeniden doğal ve sağlıklı halini kazanmanız için Arnica krem hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

Arnica Krem Nedir?

İçerisinde montana bitkisinin özü ve başka pek çok bitkinin faydalı maddeleri yer alan Arnica krem genel olarak morluk ve ödemi kremi ya da güneş koruyucu krem olarak sınıflandırılır. Kremin içerisinde bulunan esas maddenin Arnica Montana isimli bir bitki olması ise ona bu adı veriyor.

Yara otu, morluk otu, öküz gözü gibi farklı isimlerle bilinen bu ot, uzun yıllardır morluklarda kullanılmaktadır. Otun bu özelliğinden faydalanmak amacıyla kremde yer verilmesi sayesinde, çarpmalar ya da darbeler sonucu oluşan morluklar kremin kolayca çözebileceği sorunlar halini almıştır.

Vücutta morluk belirdiğinde ve nedeni herhangi bir kaza olduğunda öncelikle buz uygulamak gerekmektedir. Özellikle akut problemlerde buz kompresi oldukça faydalıdır. Ancak buz tedavisi için bir alternatif arıyorsanız şüphesiz bu kremi denemelisiniz.

Arnica Krem Ne İşe Yarar?

Başta göz altı morlukları olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde sonradan meydana gelen morarmaların tamamı için kremin kullanımı mümkündür. Yani Arnica krem ne işe yarar sorusunun yanıtı kısaca morluklar diyebiliriz. Ancak güçlü etkileri sayesinde yalnızca morlukları tedavi etmediği, aynı zamanda güneş ışıklarından cildi koruduğunu da söyleyebiliriz.

Arnica krem ne işe yarıyor sorusuna verebileceğimiz yanıtları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Düşmenin ya da darbenin ardından oluşan cilt morlukları
 • Gözaltı morlukları ve torbaları
 • Burun estetiği, dudak dolgusu gibi cerrahiler sonrasında yüzde beliren morluk ve ödemler
 • Göz çevresindeki koyu halkalar
 • Lazerle varis tedavisi ya da mezoterapi sonrasında oluşan yan etkiler
 • Kas sertleşmesi gelişen bölgeler

Morluk dendiğinde genelde akla yalnızca çarpma ve darbe sonucu oluşan morluklar gelse de krem genel olarak bilinen morlukların tamamında kullanılabilir. Hatta siyahlaşmaya varan ve bu nedenle tedirgin eden hassas morluklar da buna dahildir.

Özellikle estetik müdahale sonrasında, burun ya da dudak gibi hassas yüz derisinde meydana gelen morarmalar, kişinin güzel olmak isterken geçici olarak kötü görünmesine yol açarak can sıkıcı olabilir. Bu gibi akut dönemlerde kremin kullanılması hem hassas bölgeyi rahatlatır, hem korur hem de morarmaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olarak kişilerin memnuniyetini kazanır.

Gözaltı morlukları ve göz çevresindeki koyu halkalar da özellikle bu soruna uzun zamandır çözüm arayan ancak kullandığı ürünlerden memnun kalmayan kişileri ümitsizleştirebilir. Ancak kremin oldukça etkili etken maddeler içermesinden dolayı, kişiden kişiye değişse de, doğru kullanım halinde 2 ila 3 hafta içerisinde göz çevresinde değişimler başlattığı belirtilmektedir.

Arnica Krem Nasıl Kullanılır?

Kremin kullanımı oldukça basittir ancak unutulmaması gereken kremin bir sivilce kremi ya da günlük bakım ürünü olmadığıdır. Göz altı morlukları haricinde gündelik olarak kullanıma uygun bir krem değildir.

Krem ihtiyaca bağlı olarak gün içinde maksimum 3 kere kullanılabilir. Morarma sorunu olan ya da ödem yapan herhangi bir bölgeye uygulanması mümkündür. Kremin uygulandıktan sonra cilt tarafından tamamen emildiğine emin olunmalıdır. Yüz bölgesi de kremin kullanımı için uygundur.

Fazla dozda uygulama yapmak kremin etkilerini arttırmamakta yalnızca yan etki riskini artırmaktadır. Bu nedenle ince bir katman halinde uygulama yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Arnica Krem Göz Altına Sürülür Mü?

Arnica krem gözaltı morlukları olup bundan rahatsız olanlara da tavsiye edilmektedir. Düzenli kullanım ve doğru miktarda kullanım hallerinde gözaltlarında belirgin değişiklikler kazanılabilmektedir.

Yine morlukların yanı sıra güneşten korunma konusunda da kremden faydalanılabilir. Morlukları iyileştiren etken madde aynı şekilde güneşin yaydığı zararlı ışınların cilde infüze etmesini de engeller.

Arnica krem muadili olarak, piyasada ürüne en çok yaklaşan kremin Hirudoid Forte jel olduğu söylenmektedir.

Arnica Krem Fiyat Detayları

Arnica krem fiyat olarak internette ya da eczanede farklı fiyatlara bulunabilir. Ancak genel olarak 25-30 TL aralığında bir ücreti vardır. Kremi internette kullanıma sunan pek çok platform vardır. Platformların güvenli olması dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Alım yaparken de fiyata ve son kullanma tarihine dikkat etmenizde yarar var.

Arnica Krem Yan Etkileri Nelerdir?

İçerisinde kimyasal bulunan her ürün gibi Arnica krem yan etkileri ile olumsuz karşılanabilir. Doğrudan deri üzerine uygulandığından ve bu deri hasarlı olduğundan elbette en belirgin yan etkiler de deri üzerinde görülmektedir. Ancak bazı ciddi durumlarda yan etkiler daha yayılmaya müsait bir tablo gösterebilir. Gelelim dikkatli olmanız gereken bu olumsuz durumlara:

 • Egzama
 • Soyulmalar ve kabarcıklar
 • Ciltte tahriş
 • Kaşıntı
 • Kas güçsüzlüğü ve titremeler
 • Mide rahatsızlıkları, mide bulantısı ve Kusma
 • Baş dönmesi

Tüm bu yan etkiler içerisinde yaygın olan durumlar haricinde bitkiye karşı alerjisi olanlarda bazı daha nadir görülen etkilere de rastlanabilir. Örneğin ağza temas durumunda ağız ülseri, alerjik reaksiyonlar, karaciğer ve böbrek hasarı bunlardan bazılarıdır.

Bahsedilen yan etkilerden herhangi bir şüphe duyulması halinde anında kremin kullanımını bırakmalı ve kremin uygulandığı bölgeyi eğer açık bir yara yoksa bol suyla durulamalısınız. Kremin hamileler, emziren anneler ve bebekler için kullanımının oldukça sakıncalı olduğunu ve bu yan etkilerden de daha ciddi sorunlara yol açabileceğini unutmamalısınız.

Olası alerjisi bulunan kişilerin ürünün içeriğini mutlaka okuması ve bildiği herhangi alerjik bir madde bulunup bulunmadığını kontrol etmesi gerekir. Ayrıca kremin kullanılmasından önce doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz. Özellikle hassas cilt yapısı olanların doktor onayı almaksızın bu gibi medikal kremleri kullanmaması önerilir.

Siz de morluklar için ister göz çevresinde olsun ister geniş bir alanda, bu etkili kremin faydalarını görebilirsiniz. Arnica krem ile ilgili görüş, tecrübe ve sorularınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet