B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir? B12 Vitamini Eksikliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

15.01.2020
28.922
B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir? B12 Vitamini Eksikliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir? B12 Vitamini Eksikliği Tedavi Edilmezse Ne Olur? Vücutta olması elzem olan temel maddelerden biri olan vitaminler ve bu vitaminlerin içerisinde en önemlilerinden birinin B12 vitamini olduğunu biliyoruz. Ancak B12 vitamini eksikliği belirtileri ve B12 vitamin eksikliği ne yemeli gibi soruların yanıtı hakkında pek de bilinçli değiliz. Oysa B12 eksikliği belirtileri vücudun alarm verme sistemi tarafından gönderilen önemli mesajlardan biri. Sizler de B12 eksikliğinin belirtileri hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bizimle öğrenin.

Vücudumuz, ihtiyaç duyduğu her besin ve eksikliğini yaşadığı her bileşen hakkında bizleri uyarıyor ve önemli mesajlar veriyor. Bizlerin ise bedeninin sesine kulak vermesi ve bu mesajları doğru değerlendirmesi, daha ciddi sorunlara davetiye çıkmadan sorunun önüne geçmesi şarttır. O zaman hadi birlikte B12 vitamin eksikliği belirtileri ve vücudun B12 eksikliğinde bizlere söylediklerini öğrenmeye.

B12 Vitamini Nedir?

Bir diğer adı kobalamin olan B12 vitamini, temel görevi kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların üretiminde rol oynamak olan bir vitamindir. Bu bakımdan düşünüldüğünde vücudun genel sağlığında ciddi rol oynadığını anlamak pek de zor olmayacaktır.

Bu noktada bilinmesi gereken en önemli bilgi, bu vitaminin yalnızca dışarıdan, besinlerle alınabildiği ve vücudun kendi başına bu vitamini üretmediğidir. Bu sebeple B12 eksikliği için ne yemeli iyi bilmeli ve B12 eksikliği için besinler konusunda bilgi edinerek bu besinler diyete eklenmelidir.

Günlük B12 Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Son olarak 1993 senesinde yapılan günlük vitamin ihtiyacı araştırması doğrultusunda,  Diyetetik Ürünler, Beslenme ve Alerjiler Paneli kapsamında yapılan açıklamaya göre günlük B12 vitamini ihtiyacı miktarı şu şekildedir:

 • 7-11 ay arasındaki çocuklar: 0.4 mg.
 • 1-3 yaş aralığındaki çocuklar: 0.6 mg
 • 4-6 yaş aralığındaki çocuklar: 0.7 mg
 • 7-10 yaş aralığındaki çocuklar: 1.0 mg
 • 11-14 yaş aralığındaki çocuklar: 1.4 mg
 • 15-17 yaş aralığındaki gençler ve yetişkin bireyler: 1,6 mg

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzda yeterince B12 almadığımızda yani yeterince vitamin odaklı beslenmediğimizde vücudumuzda görebileceğimiz ve doktora başvurmamızı gerektirebilecek belirtilerden bahsedelim.

Eller ve Ayaklarda Uyuşma

B12 eksikliğinin yaşandığı bünyede, gün içinde farklı saatlerde el, ayak ve bazen bacaklarda uyuşma şikayeti yaşanabilir. Çölyak, Chrons gibi bağırsak ve emilim ile ilişkili hastalıklarda vitaminin yeterince emilememesinden dolayı, görülen ilk belirtilerden birinin uyuşma olması tesadüf değildir. Ayrıca mide koruyucu ilaç kullanan kişilerde de emilim olumsuz etkilenmekte ve B12 vitamini eksikliği belirtisi olarak yine uyuşma yaşanabilmektedir.

Soğuk ve Üşüme Hissi

Vücuda yeterince B12’nin alınmaması durumunda, vücuda oksijen taşımakla yükümlü olan alyuvarların salınımı olumsuz etkileneceğinden dolayı, kan tarafından hücrelere taşınan oksijen  miktarı da olumsuz etkilenecektir. Ayrıca bu vitaminin sinir hücrelerinin dışını örten kılıf içerisinde de yer aldığı ve sinir sistemiyle ilişkili olduğu da bilinmektedir. Bu çerçevede düşünülürse, B12’nin alınmaması halinde kişide üşüme ve sürekli olarak soğukluk hissinin yaşanması, belirtiler arasında görülecektir. Hatta şiddetli eksikliklerde titreme dahi söz konusu olabilmektedir.

Zihinsel Bulanıklık

Depresyon, konfüsyon, hafıza eksikliği ve demans gibi zihinsel ve bilişsel hastalıkların direkt olarak B12 vitaminiyle ilişkisi bulunmaktadır. Bu nedenle özelikle yaşın ilerlemesiyle birlikte zihnin korunması için bu vitaminin önemi ön plana çıkmaktadır.

Vitaminin ihtiyaçtan daha fazla alınması halinde vücut bu fazlalığı idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırabilmektedir. Ancak doz aşımında ise baş ağrısı, dönmesi, sinirlilik hali ve mide bulantısı gibi semptomlar görülebilecektir. Bu nedenle zihnin korunması için ideal dozda vitaminden alınması gerektiğinin yeniden altını çizmek gerekmektedir.

Kas Güçsüzlüğü

Eğer kendinizi yorgun, sersemlemiş ve güçsüz hissediyorsanız, tüm bu şikayetlerinizin nedeni yeterince vitamin almıyor olmanız olabilir. B12 eksikliği psikolojik belirtileri gibi fiziksel belirtilerle de kendini göstermekte, özellikle kas yorgunlukları dikkat çeken bir sinyal olmaktadır.

Dil Şeklinde Anormallik

Glosit olarak adlandırılan iltihaplı dil yapısı  da kansızlık ve B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durumda papilla adı verilen ve tatları algılamakla sorumlu olan dil pütürleri düzleşir ve dilin çıkıntılı yapısı kaybolur. Bu durumun nedeni direkt olarak beslenme olmak zorunda değildir, enfeksiyonlar, bazı ilaçlar ve tedavi yaklaşımları da aynı etkiyi yaratabilir.

Vegan ve Vejetaryen Beslenme

Pek çok kişi B12’nin yeterince alınmadığını başlangıçta anlayamaz ve B12 eksikliği gidermek için ne yemeli bilemez. Çünkü bunun nedeni vücudun bu vitaminin eksikliğinde ancak uzun vadede belirti vermesi ve hemen anlaşılamamasıdır. Bu sebeple vegan ya da vejetaryen beslenen kişiler başlangıçta iyi hissetseler dahi, sonraki yıllarda sorun yaşamamak için doğru kaynaklardan B12 takviyesi almalıdır.

Kalp Çarpıntısı

Kalbin hızının daha da arttığını hissetmek ve bundan dolayı boyun ve boğaz bölgelerinde kalp çarpıntısını hissetmek gibi şikayetlerin, yeterince et tüketmemekle ilişkisi olabilmektedir. Bu durumda B12 eksikliği gidermek için ne yemeli bilmeli ve daha çok et, tavuk, yumurta ve balık tüketmeniz gerekmektedir.

Kilo ve Sindirim Sorunları

Pek çok kişinin aklına kilo kaybı halinde vitamin eksikliği yaşayabileceği ihtimali gelmez. Ancak B12 vitamini kilo aldırır mı diye endişe edilebiliyor olsa da aslında bu vitamin yeterince alınmadığında istemsiz kilo kaybı yaşanır. Kişinin iştahı azalabilmektedir ve beraberinde kabızlık yaşanabilmektedir. Bu belirti yaygın görülebildiğinden diğer hastalıkların belirtileri ile karıştırılmaması adına istemsiz kilo kayıplarında doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

B12 Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Bahsetmiş olduğumuz bu belirtilerle karşılaşmanızın bir ya da birden çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden kısaca şöyle bahsedebilir ve böylece belirtiler hakkında daha bilinçli olmanızı sağlayabiliriz:

 • Vegan veya vejeteryan beslenmeyi takip etmek
 • Yeterli vitamin içeren besin tüketmeme
 • Anoreksiya nevroza, blumia gibi beslenme bozuklukları
 • Yanlış ya da şok diyet uygulama
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Yaşın ilerlemesi
 • Mide küçültme ve tüp mide ameliyatları
 • Besin alerjilerinden dolayı yeterli beslenememe
 • Mide ve bağırsak hastalıkları
 • Gebelik

B12 Eksikliği Belirtileri Tedavisi Nasıldır?

Belirtiler nedeniyle doktorunuza başvurduğunuz ve vitamin bakımından eksiklik yaşadığınız tespit edildiğinde, uzmanlar sizlere uygun bir diyet verecek bu diyetin etkileri konusunda takipte bulunacaktır. Ancak besin yoluyla B12 vitamini eksikliği belirtileri giderilemediği durumlarda doktorlar iğne uygulaması ile de takviye sağlayabilmektedir. Doğru uygulama ve doğru dozla, bu sorunun tedavisi oldukça kolay olacaktır.

Sizlere B12 eksikliği belirtileri nelerdir, açıklamaya ve bilgilendirmeye çalıştık. Tüm sorularınızı ve görüşlerinizi ise bizlerle paylaşarak yazımıza ekleyebileceğinizi unutmayın.

YORUMLAR

 1. Fatma dedi ki:

  B12 eksikliği olan kişilerde sürekli kötü düşünceler sıkıntılar oluyormu

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet