Balın Cilde Faydaları Nelerdir

20.04.2019
2.094
Balın Cilde Faydaları Nelerdir

Balın Cilde Faydaları Nelerdir Cilt için içeriğinde bol miktarda barındırdığı vitamin ve mineraller ile adeta bir mucize yaratan  balın cilde faydaları onu kozmetik dünyasının ve yapımı doğal güzellik tariflerinin gözdesi haline getiriyor. Yüzüne bal sürenler düzenli kullanımda mucize etkiler görmekte, balın yenmesi de cilt için bir o kadar faydalı olabilmektedir.

Sivilcelerden lekelere, kuruluktan sedefe pek çok soruna çözüm olan balın antiseptik ve antioksidan etkileri de onu cazip kılan yanlarından. Siz de balın yüze faydaları ve zararları hakkında aklınıza takılan tüm soru işaretlerini bizimle şimdi giderebilirsiniz.

Balın Yüze Faydaları Nelerdir

Bal bilindiği gibi düzenli olarak tüketildiğinde öksürük, sindirim sorunları, yorgunluk gibi sorunları hızlıca çözebiliyor. Kan şekerini düzenleyici etkiye sahip olması da diyabet hastalarının ya da kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde bu faydalı besine yer vermesine olanak tanıyor. Siz de balın sayesinde masrafsız ve pratik bir şekilde sağlıklı görünen bir cilde ulaşabilirsiniz.

 • İnce tabaka halinde balı yüzünüze sürerseniz cildiniz ışıl ışıl parlar
 • Cildi nemlendirir
 • Sivilce ve sivilce izlerini yok eder
 • Yaşlanma karşıtı etkisi olan bal cildin yaşlanma etkilerini geçiktirir
 • Cilt lekelerini ve güneş yanıklarını geçirir. Peeling etkisi olan cilt lekelerini kısa sürede geçirir
 • Bal cildi ölü hücrelerden arındırır
 • Yeni hücre oluşumunu destekler
 • Dudaklarda oluşan uçukların tedavisinde yararlanılabilir.
 • Gözenekleri temizler
 • Siyah noktaları yok eder
 • Cilt üzerinde bulunan açık yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar
 • Her cilt tipine uygun olan bal kuru cildi nemlendirirken yağlı cildin yağ dengesini sağlar
 • Yıpranmış cildin kendini hızlı şekilde yenilemesini sağlar
 • Mantar ve egzama sorunlarını yok eder. Özellikle kaşıntılı egzama olanlar bal sürdüklerinde rahatlatıcı etkisini görürler
 • Sedef hastalığının tedavisinde etkilidir
 • Bal ellerin yumuşamasını ve ellerde bulunan kırışıklıkların yok olmasını sağlar
 • Çok fazla ve çok sık makyaj yapanar ciltlerini dinlendirmek ve arındırmak için haftada 1 defa bal maskesi yapabilirler.

Cilt Lekeleri için Bal

Güneşten gelen zararlı UV ışınlarına maruz kalanların yanı sıra solaryuma ve epilasyona gidenler ya da sivilceleri geçtikten sonra cildinde lekeler beliren kişiler için bal oldukça etkili bir çözümdür. Balın hücreler üzerindeki yenileyici ve iyileştirici özellikleri sayesinde cilt hücrelerini yeniden istediğiniz görünüme kavuşabilmektedir.

Lekeler için bal kullanırken bal ile eşit miktarda Hindistan cevizi yağını katı şekilde iken bir kap içerisinde karıştırın. Masaj yapar gibi dairesel hareketlerle bu karışımı cildinize birkaç dakika uygulayın. Üzerini bir bezle kapatıp cildinizin bu şekilde karışım soğuyana kadar dinlenmesini sağlayın. Cildinizdeki maskeyi bir pamuk yardımıyla arındırın ve gün içinde bu uygulamayı 2 kere yapmaya çalışın.

 

Sivilceler için Bal

Sivilceler üzerinde büyük rol oynayan cilt yağlanması ve gözeneklerin kirle tıkanması sorunları barın arındırıcı etkileri ile son bulabilir. Bal maskesi kullananlar için balın antibiyotik ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde cildindeki enfeksiyonlarda azalma gözlemledikleri söylenmektedir. Almış olduğunuz balı yüzünüze direkt olarak sürüp yarım saat sonra suyla durulayarak siz de balın sivilceler üzerindeki bu iyileştirici gücünü kolaylıkla keşfedebilirsiniz. En başarılı etkileri görebilmek adına bu uygulamayı gün içerisinde 3 defaya kadar yapabilirsiniz.

Yine bal yüze hergün sürülür mü sorusunun yanıtını vermek adına örnek gösterebileceğimiz bir diğer yöntem de bal ve tarçın karışımıdır. Bu uygulama için bir kase bala bir kaşık tarçın ilave edin ve bu karışımı yüzünüzde 15 dakika bekletin. Bu uygulamayı da yine sorunlarınız çözüm bulana kadar gün içinde 3 defaya kadar deneyebilirsiniz.

Cildinizi ve gözenekleri temizleme yeteneği ile balın sivilceler için kullanıldığı şekilde siyah noktalar için de denenmesi mümkündür. Bir kabın içerisine aldığınız balın içerisine yarısı kadar karbonat ekleyip beş dakika cildinize masaj yaparak aknelerin kısa sürede kaybolduğunu görebilirsiniz. Bu peelingi cildinizin yatıştığı zamanlarda bile etkin bir temizleme için kullanmanız mümkün.

Sedef için Bal

Cilt hücrelerinin sıklıkla yenilenmesine neden olan bir tür otoimmun bir hastalık olan sedef, kendisini ciltteki kırmızı ve kaşıntılı kabarıklarla göstermektedir. Bu kaşıntılı bölgelerde açık lezyonlar meydana gelmesi riski söz konusudur. İşte sedeften kaynaklanan bu kaşıntılı bölgelere uygulayabileceğiniz doğal bir malzeme arıyorsanız, bal tam size göre!

Tıp adamları tarafından bilimsel çalışmalarla doğrulandığı üzere, bal, sedef ve egzama tedavisinde aktif olarak görev alabilen mucize bir besindir. Ayrıca ciltteki kuruluğu gidermesi ile lezyonların çevresini de onaran ve iyileştiren balı, bu amaçla kullanırken direkt olarak sorunlu bölgeye sürebilirsiniz. Ancak daha etkili ve farklı bir karışım arıyorsanız eşit miktarda bal, zeytinyağı ile balmumunu bir kase içerisinde karıştırın. Bu karışımı ısıtarak erittikten sonra sürülebilir derecede soğumasını bekleyin ve sorunlu bölgeler üzerinde gün içinde 3 kere uygulayın. Bal ve zeytinyağı cilde faydaları ile eminiz sizi de şaşırtacaktır.

 

Nem için Bal

Balın cildi yumuşatan ve nem kazandıran özellikleri sayesinde özellikle eller ve dirsekler gibi sık kuruyan bölgelerde de kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

İçeriğindeki nem oranının yüksek olması sayesinde soğuğun ya da güneş ışınlarının etkisiyle kuruyup sertleşen bölgelere uygulayabileceğiniz bal, derinizi şaşırtıcı şekilde yumuşatacaktır. Bu özelliği sebebiyle balı el ve parmaklara uygulayıp 15 dakika bekledikten sonra suyla durulama yapmayı denemeyi bir an önce düşünebilirsiniz. Cildinizi korumak ve nemini sağlamak adına bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz.

Elleri daha da etkili ve hızlı şekilde yumuşatmak isteyenler, dilerse balın içerisine bir miktar vazelin sürüp uygulamayı deneyebilirler. Bu karışım hafif yoğunlaşmaya başlayınca ellerinizi yıkayarak arındırabilir ve yumuşacık cildinizin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Yaraları İyileştirmek için Bal

Balın antiseptik özelliğini, yaraları iyileştirmek ve bu yaralara neden olan mikroorganizmaları önlemek için kullanabiliriz. Mikroorganizmalar bilindiği gibi yaraların büyümesine ya da enfekte olmasına neden olarak iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır. Ancak büyük ve ciddi vakalar için olmasa da küçük kesi yaraları için balı bu mikroorganizmaları öldürüp yaraların iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanabiliriz.

Bilimsel araştırmaların da gösterdiği üzere yeni oluşan yaraların tedavi sürecini hızlandıran bal, ciltteki mini kesileri iyileştirmede oldukça güvenilir bir uygulama malzemesidir. Elbette ameliyat yarası, ülser gibi daha ciddi vakalarda doktorun tavsiye ettiği ilaçların dışına çıkılmamalı ve bu gibi alternatif yöntemleri uygulamadan kaçınmak gerekmektedir.

Yaralar üzerinde balı denemek için ilgili alana ince bir katman bal sürün ve temiz bir gazlı bez ile burayı kapatın. Yaklaşık birkaç saat bu şekilde bekledikten sonra bir bez ile balı yara üzerinden temizleyin. Bu uygulamayı kesinin yeniliğine ve büyüklüğüne göre gerekli gördüğünüz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Siz de balı evinizin ortamında hem ilaç hem de güzellik ürünü olarak kullanmanın avantajlarını hemen şimdi keşfetmeye başlayabilirsiniz. Balın cilde faydaları sayesinde kozmetik ürünlerine ayırdığınız paraları artık kendiniz için harcayabilir, temizlenmiş, arınmış ve yumuşacık bir cildin tadını çıkarabilirsinz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet