Basketbolun Faydaları Nelerdir? Neden Basketbol Oynanmalıdır?

05.11.2019
752
Basketbolun Faydaları Nelerdir? Neden Basketbol Oynanmalıdır?

Basketbolun Faydaları Nelerdir? Neden Basketbol Oynanmalıdır? En çok izlenen ve en çok oynan spor dalları arasında liste başlarında gelen basketbolun faydaları hem çocukluk, hem gelişim hem de erişkinlik evrelerinde herkes için geçerli ve eşsiz faydalardır. Yalnızca fiziksel değil, ruhsal ve sosyal olarak da kendini gösteren basketbolun faydaları her yaş ve cinsiyetten kişi için geçerli. Gelin birlikte bu basketbolun faydaları nelermiş keşfedelim.

İsterseniz senelerdir bu spora gönül vermiş olun, isterseniz yalnızca boş zamanlarınızda arkadaşlarınızla birkaç saat geçirmek için basket sahasına koşun, bu oyunun sağladığı faydalar inkar edilemez. Dileyenlerin açık havada dileyenlerin kapalı spor salonlarında oynaması sayesinde her hava durumunda oynanabiliyor olması da bir diğer avantaj. Peki basketbolun çocuklara faydaları ya da yetişkinlere olan faydaları neler?

Basketbol Sporunun Özellikleri Nelerdir?

Basketbol oynayanları kendiniz daha önce oynamamış olsanız dahi eminiz mutlaka daha önce görmüşsünüzdür. Sizin de görmüş olduğunuz üzere basketbol dönme ve koşma hareketleri açısından son derece aktif olmayı gerektirir. Yani yalnızca zıplama, yalnızca koşma ya da yalnızca sağ sola salınım içeren hareketlere göre çok daha komplekstir ve haliyle bu hareketlerin tek başına sağladığı faydadan çok daha fazlasını sağlar.

Basketbol Kilo Verdirir mi?

Hal böyle olunca akıllara basketbol zayıflatır mı gibi sorular gelebilir. Görüleceği üzere oldukça farklı hareket kombinasyonlarına sahip olan bu hızlı spor, bolca kalori yaktırır. Kişinin doğru şekilde beslenmesine ek olarak düzenli basketbol oynaması halinde sağlıklı şekilde kilo vermesi kaçınılmaz olacaktır.

Basketbol oynamanın aynı zamanda aerobik egzersizlerden oluşan bir antrenman yapmak olduğunu söyleyebiliriz. Kişi saha içerisinde sürekli olarak koşmakta, kalbi daha hızlı atmakta ve dolaşımı da büyük ölçüde hızlanmaktadır. Bu sayede kalp hastalıkları riskleri azalmakta, çünkü kolesterol seviyesi büyük ölçüde düşmektedir.

Basketbol Sağlık Açısından Neden Faydalı Bir Spordur?

Basketbolun en genel faydalarından biri şüphesiz bağışıklık sistemi üzerinedir. Bağışıklığı güçlendirme konusunda oldukça olumlu etkileri bulunan basketbol ile uzun dönem içerisinde kişinin virüs gibi dış etmenlere ve vücut içindeki toksik maddelere karşı direnci yükselir.

Basketbolun sağlığa faydaları düşünüldüğünde sırada kas ve kemikler gelir. İç organları da korumakta olsa da kemiklere ve kaslara binen vücut yükü sayesinde kemik gelişimi oldukça desteklenir. Kişinin kemiklerinin güçlenmesiyle birlikte ileride karşılaşabileceği kemik kırılması ya da erimesi gibi hastalıklar önlenebilir.

Basketbol boy uzatır mı sorusunun yanıtı da aynı nedenden dolayı olumlu olacaktır. Çünkü kasları ve kemikleri hareketlere bağlı gelişen kişinin ek olarak sürekli yerçekimine karşı zıplaması boyunca kaçınılmaz uzama sağlayacaktır.

Zıplamalar, koşmalar derken yalnızca büyük kas grupları çalışıyor ve basketbol oynamanın yararları küçük kasları etkilemiyor gibi görünebilir. Oysaki topu kavrama ve koruma amacıyla yapılan hareketler sayesinde başta ön kol ve el kasları olmak üzere hem ekstansör hem de fleksör kaslar oldukça hızlı gelişecektir.

 

Basketbol Oynamanın Ruhsal Faydaları Nelerdir?

Basketbolun yalnızca fiziksel açıdan yararlı olabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Bir takım oyunu olmasına karşın bireysel çabanın ön planda olduğu bu takım sporu sayesinde kişinin özgüveni büyük ölçüde gelişecektir. Kişinin takım içindeki görevini koruma amacı, onu gündelik yaşamda daha başarılı ve kendine karşı daha saygılı kılacaktır.

Hemen her takım oyunu gibi bir strateji çerçevesinde oynanan basketbolun mental faydaları sayesinde kişinin kendi gündelik yaşamında da sorun çözme becerisi gelişecektir. Çünkü takım içerisinde farklı pozisyonlar ve sorunlar karşısında ne yapması gerektiğini hızlıca kurgulamayı öğrenen kişi, kendi yaşamında da herhangi bir sorun ve rekabetle karşılaştığında durumu çok daha iyi yönetebilir.

Oyun boyunca sürekli takip ve azim gerektiren basketbolu düzenli oynayan kişilerde elbette konsantrasyon gücü de yükselir. Kişi spor yapmadığı zamanlarda da işine daha kolay odaklanır ve hedefe giden yol adımlarını daha iyi görebilir. Çünkü hedefi için neler yapabileceği konusunda zihinsel olarak kendini geliştirmiştir.

Basketbolun Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Yalnızca kişisel değil, sosyal açıdan da takım sporunun faydaları görülecektir. Basketbolun çocuklara faydaları için en çok da bir takım oyunu olmasının avantajlarından bahsedilebilir. Bir grup içerisinde yer alma, görevini tanımlama ve yerine getirme konusunda henüz gelişim aşamasında olan çocuklar için diğer akranları ile birlikte bir hedefe yönelik bir oyunun içerisinde yer almak, olabilecek en faydalı sosyal aktivite olarak düşünülebilir.

Elbette fiziksel açıdan da henüz gelişmekte olan çocuklar için bu gibi sosyal becerilerin yanı sıra kilo kontrolü, hormon ve bağışıklık düzenlenmesi, kas ve kemik gelişimi gibi bahsetmiş olduğumuz faydaların gücü daha da ön plana çıkacaktır. Bu sebeple ailelerin çocuklarını henüz erken yaşlarda dahi basketbol gibi takım sporlarına yönlendirmesi her açıdan oldukça yararlı görülür.

Bir takım sporu içerisinde yer almanın çocuklara gündelik yaşamına yansıyacak olan en büyük faydalarından bir diğeri de disiplin olmadır. Her spor gibi basketbol da yaşamın geneline yansıyan bir disiplin gerektirir. Bu çerçevede çocuğun antrenman saatleri kadar uyuma ve uyanma saatlerine de dikkat etmesi gerekir. Ayrıca çok daha sağlıklı ve düzenli beslenmesi, bu şekilde performansını koruması gerekecektir. Basketbolun hayata dair birer getirisi olarak görebileceğimiz bu kuralları  sayesinde çocuk için her dalda daha çok disiplin ve kurallara uyma öğretisi gündeme gelecektir.

Dış mekanda zararlı ve boşa geçirilen zaman yerine ona her bakımdan daha yararlı olacak olan basketbolla vakit geçirmenin sayesinde hayatının her alanında daha başarılı bir birey olacaktır.

Siz de basketbolun çocuklara faydaları hakkında edindiğiniz bilgiler doğrultusunda artık çok daha bilgili ve bilinçli ebeveynler olabilir, çocuğunuzun hayatına bir an önce bu faydaları kazandırabilirsiniz. Ayrıca her yaştan bireyin oynayabildiği bu sporu hayatınıza katarak siz de bir an evvel bahsettiğimiz tüm bu faydaları ve belki de çok daha fazlasını edinebilirsiniz.

Kendi görüş ve sorularınızı yorumlar kısmında ise bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet