Basur Nedir? Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

02.04.2021
2.521
Basur Nedir? Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Basur Nedir? Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Tüm vücut genelindeki en hassas bölgelerden biri olan makat ve çevresinde meydana gelen basur yani diğer adlarıyla hemoroid veya mayasıl, gündelik yaşamı derinden etkileyebilen ve zaman içerisinde ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerde görülme sıklığı her 100 kişiden 25 olmasıyla ciddiyetini ortaya koyan rahatsızlığa ilişkin sorulara verilen detaylı yanıtlar yazımızda sizlerle.

Basur Nedir?

Anal kanalın üst bölümünde oluşan ve genişleyen damarların neden olduğu yumrulara verilen bu isim, kaşıntı, ağrı ve kanamayla karakterize bir sorun olmaktadır. Hızlı belirti vermeyip oluşumunu zaman içerisinde hissettiren bu rahatsızlık, oluşumun nedeni ortadan kaldırılmadığı takdirde yumruların makat dışına doğru çıkmasıyla son derece rahatsız edici bir hal alabilir. Hemoroid nedir sorusuna karşılık iç ve dış olmak üzere iki kategoride incelenen rahatsızlık, halk arasında mayasıl ismiyle de tanınmakta, kişinin yaşam kalitesini son derece ciddi şekilde etkilemektedir.

Basur Neden Olur?

Kişiden kişiye değişen nedenlerden ileri gelen bir rahatsızlık olan basur’un, bir veya birden çok nedeni olabilmektedir. Bilinmesi ve herhangi bir şikayet halinde ortadan kaldırılması gereken basur nedenleri genel olarak şu şekilde listelenebilir:

 • Pelvik çevrede oluşan tümörler
 • Karın bölgesinde ascites isimli oluşumlar
 • Kalın bağırsak kanseri
 • İshal veya kabızlık
 • Hamilelik
 • Doğum yapmak
 • Uzun süreli hareketsizlik
 • Ata binmek ve bisiklet sürmek gibi kalçaya yük binen sportif aktiviteler
 • Masa başında veya sürekli olarak oturarak çalışma
 • Alkol tüketimi
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Fazla kilo problemi

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur’un ilerleyişi ancak son evrelerde hissedilebilir olsa da basur belirtileri üzerinden yola çıkarak rahatsızlığa dair uzman yardımı almak da mümkün olabilmektedir.Basur nasıl anlaşılır sorusuna yanıt teşkil edebilecek önemli ipuçları şu şekilde listelenebilir:

 • Makat bölgesinde şişkinlik
 • Makat çevresinde kanama ve kızarıklık
 • Ağrı
 • Kaşınma
 • Akıntı gelmesi
 • Makat bölgesinde anormal ıslaklık hissi

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Evde uygulanabilen kolay, düşük maliyetli ve pratik yöntemlerle basur tedavisi sürecine katkı sağlamak mümkündür. Uzman kontrolünde kullanılan ilaç tedavisi ve doğru beslenme sürece ilişkin en önemli ve etkili tedaviler olmakla birlikte basura iyi gelen bitkiler eşliğinde tedaviyi desteklemek şikayetlerinizden kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir.

Basura ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu tarafından yanıtlanan bir soru olmakla birlikte, konunun uzmanı tarafından açıklanan bitkisel yöntemler pek çok şikayeti en aza indirmede yardımcınız olabilmektedir. Ağrının başı çektiği pek çok şikayetle karakterize olan basur evde tedavi yöntemleriyle hafif leye bilmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun basura iyi gelen bitkiler arasında ilk önerisi dereotu olmaktadır. Bir tutam dereotunu bıçak kullanarak parçaladıktan sonra tamamen suyu çıkana kadar ezin ve bir su bardağı içme suyunun içine koyun. Basur bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde son derece etkili seçeneklerden biri olan bu kürü, sabah aç karna ve gece yarmadan önce içmeyi unutmayın. Düzenli olarak uygulandığında sonuç gösteren bu kürün kısa süre içerisinde etkisini görebilirsiniz.

Basur kanamasına ne iyi gelir diyenler için son derece etkili bir diğer yöntem olan çobançantası bitkisi kürü kesinlikle denemeye değer seçenekler arasındadır. Kürü uygulamak için bitkiden 4 tatlı kaşığı kadarına ihtiyacınız olurken ayrıca 4 bardak soğuk suya da ihtiyacınız olacaktır. Bitkiyi yine ince ince kıyıp su içerisinde atmanız ve 8 saat beklettikten sonra süzerek içmeniz veya pamuk yardımıyla şikayetin oluştuğu bölgeye uygulamanız gerekmektedir.

Cildin irrite olduğu pek çok rahatsızlıkta son derece etkili, hatta mucizevi sonuçlar veren bir diğer bitki aloevera, yine hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri arasında sayılmaktadır. Kaşıntıyı ve iltihabı hafifleten bu bitkinin jel kısmının sorunlu bölge üzerine aralıklı olarak uygulanması, sonuçlarını görmek adına yeterli olmaktadır.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen önemli bir evde basur tedavisi yöntemi olan kişniş tohumları, uygulanışının basitliğiyle de dikkat çeken bitkiler arasında. Bir kaşık kadar kişniş tohumunu bir gece boyunca bir bardak suda beklettikten sonra içmeniz ve ertesi gün yine aynı sudan bir bardak daha içmeniz gerekmektedir. Kanama ve yanma gibi şikayetleri ortadan kaldırmanın yanında şişlik ve iltihabı yok eden kişniş, sorunun kendisi gibi belirtilerini de ortadan kısa sürede kaldıracaktır.

İltihap önleyici bitki türleri arasında yer alan İskoç kara ağacı basura ilişkin şikayetlerin hafiflemesine yardımcıdır. Bitkinin faydalarını görmek için yapraklarını ezerek az miktarda su ile karıştırmanız ve bir macun kıvamı alan bu merhemi ilgili yere uygulamanız yeterli olmaktadır.

Yine ülkemizde yaygın üretimine başlanan ve iltihap önleme özelliği nedeniyle toz veya püre haline getirerek şikayetlerin yoğunlaştığı bölgeye uygulayabileceğiniz ürünler arasında mango çekirdekleri ve yaban mersini de bulunmakta.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet