Bebeklerde Geçmeyen Pişik Nedeni Nedir?

13.05.2019
1.102
Bebeklerde Geçmeyen Pişik Nedeni Nedir?

Bebeklerde Geçmeyen Pişik Nedeni Nedir? Anneler ne yaparsın yapsın geçmeyen pişikler, bebeklerde karşılaşılan ve endişe uyandıran bir durum olabilir. Bebeklerin kalça ve genital bölge kısımlarında görülen ve krem uygulamakla geçiremediğiniz pişikler aslında sandığınızdan farklı bir nedenden kaynaklı olabilir: Mantar!  Geçmeyen pişik sorununa ne gibi çözümler geliştirebileceğinizi ve dikkatli olmanız gereken yaygın hataları ise yazımızdan öğrenmeniz mümkün.

İyileşmeyen pişik mantar olduğu anlaşılmayan ya da tam tersi yalnızca pişik olmasına rağmen mantarla karıştırılan bir cilt sorunudur. Aileler için bu sorun endişe verse de doğru uygulama ve yöntemlerle aslında sorunun çözümü oldukça basit bir hal alır.

Kız çocuklarının daha sık karşılaştığı ve genelde genital bölge çevresini tutan pişik, normalde cildin dışkı ya da idrarın etkisiyle tahriş olmasından kaynaklanan bir durumdur. Ancak bazı pişikler en ünlü ve faydalı kremlerle dahi geçirilemez. Bu durumda cilt üzerindeki kızarıklıklar yayılır, var olan cilt sorunu nedeniyle bebeğin huzursuzluğu da artar. Ancak kremle geçmeyen pişik sorununun altında mantar yatıyor olabilir ve bu durumda pişik kremi yetersiz kalmaktadır. Bebeğin cildine uygun bir anti fungal krem kullanılması gerekecektir. Hangi kremi kullanabileceğiniz konusu ise geniş bir yelpazeye açık olup bu konuda doktorunuz sizi en iyi şekilde yönlendirecektir.

Bebeklerde Geçmeyen Pişiğin Nedenleri Nelerdir?

Bebeğiniz eğer geçmeyen pişik sorunundan muzdaripse, bu durum onun oldukça rahatsız ve huzursuz olmasına yol açabilir. Altını değiştiriyor olmanız halinde dahi bebeğinizin huzursuzlanması ise sizin için yorucu olabilir. Hem annenin hem de bebeğin doğru ve sağlıklı beslenmesi, bebeğin tuvalet temizliğinin tam bir şekilde yapılamaması demek bebeklerde pişik çıkması demektir. Direkt olarak dışkı ve idrarın asidik özelliğine karşı savunmasız kalan bebek cildinde acı veren kızarıklık ve kabarıklıklar karşılaşılır. Ancak cilt tahrişi kremi olarak satılan bazı kremler bebek için uygun olmamakta, hücre yenilenmesi acının artmasına yol açabilmektedir.

Doğru krem kullanıldığında ise hali hazırda cildi iyileşmeye ve onarılmaya zaten müsait olan bebeklerde pişik kremi kolayca etki ederek kısa sürede sorun çözülecektir. Aileleri endişelendiren durum ise bebeğin altının temizliği doğru şekilde yapıldığında ya da doğru kremler kullanıldığında dahi geçmeyen pişiklerdir. Bir türlü geçmeyen ve sürekli olarak yayılmaya devam eden pişik için altında farklı sorunların olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Kız bebeklerde daha yaygın görülen iyileşmeyen pişik sorunu için vajinal candidatis kaynaklı tahriş ihtimali değerlendirilir. Bu durum, mantarın yol açtığı ve yine mantar giderici kremlerle kolayca çözülebilen bir cilt sorunudur. Bebeklerin iyileşmeye açık olan cilt yapısı sayesinde bu sorun doğru kremlerle kolayca çözülebilir.

Geçmeyen Pişik için Hangi Kremler Kullanılmalıdır?

Bebeklerin zaten hassas olan cildinin daha da hassas olan bir bölgesini etkisi altına alan yayılan pişik sorunu için hangi kremi kullanmanız gerektiği konusu oldukça önemlidir. Doğru kremi kullanmak için öncelikle doktora danışılması ve yalnızca doktor tavsiyesi ile verilmiş olan kremleri tercih etmeniz önemlidir. Eczanelerden kolayca temin edilebilen, ailelerin de sıkça tercih ettiği kremlerin başlıcaları ise şu şekilde listelenebilir:

 • Zalain Krem
 • Ketoral Krem
 • Hipokort Krem
 • Travazol Krem
 • Travacort Krem
 • Travogen Krem
 • Trosyd Krem

Bu kremlerin etken maddeleri benzer olmakla birlikte, hepsi bebeğiniz için güvenilir ürünler olarak bilinmektedir. Eczaneniz ya da doktorunuz size hangi ürünün daha uygun olduğu konusunda gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

Geçmeyen Pişik ve Bebeklerde Mantar Nasıl Önlenebilir?

Mantar dediğimiz mikroorganizmalar bilindiği üzere sıcak ve nemli deri üzerinde üremeye müsaittir. Büyümeye neden olan bu etmenleri ortadan kaldırsanız dahi, mantarın yerleştiği alanda hızla yayılması söz konusudur. Mantardan korunmak için öncelikle ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli kural, bebeğin cildini kuru tutmak olacaktır. Altı uzun süre ıslak kalan bebekte yalnızca mantar değil, başka sorunlar da belirecektir. Bebeklerde mantar oluşumunu önlemek için;

 • Bebeğinizin banyosundan sonra kalça ve genital bölge kısımlarını iyice kuruladığınıza emin olun.
 • Bebeğin altını, cildini iyice kuruduktan sonra bağlayın.
 • Bebeğiniz çok küçük değilse ve acil bir ihtiyacı yoksa uyku saatinden önce emzirmemeye gayret edin. Gece saatlerinde altına yapması nedeniyle uzun süre altının nemli kalmasına yol açabileceğinizi unutmayın.
 • Bebek bezi markaları arasında kaliteli, güvenilir, sağlıklı ve nemi iyi emdiğini düşündüğünüz markaları tercih etmeye çalışın. Bebek bezi seçiminde sıvı emiş gücü yüksek olanları tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Mantar sorunu olan bebeklerde sorunun tamamen ortadan kalktığına emin olmadan gerekli krem ve pomad tedavisini yarıda bırakmayın.
 • Bebeğinizin altının her daim kuru ve temiz olduğundan emin olmak için bebeğiniz ağlamasa da sık sık kontrol edin.

Bu basit görünen ancak etkisi yüksek olan önlemler sayesinde günler, hatta belki aylarca sürebilecek olan bir sorunu oluşmadan önleme imkanı bulabilirsiniz. Hatta bu etkili yöntemlerin hiçbirini atlamada uyguladığınız takdirde geçmeyeceğinden endişe ettiğiniz cilt sorununun yavaş yavaş ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Anneler için bebeğin mantar olması iç karartıcı olabilir ve aileler bebeğinin acı çekiyor olmasından yana endişe duyabilir. Ancak görünümü endişe verici olsa da mantarın pişikten farklı olarak fazla acı ya da ağrı yaratmayan bir sorun olduğu bilinmelidir. Yani sorunun tedavisi önemli olsa da pişik, mantara göre bebek için daha az rahatsız edicidir. Bu sebeple olumsuz düşüncelerden uzaklaşarak sabır ve özenle sorunun tedavisine devam edebilirsiniz.

Tüm yöntemleri uygulamanız ve hiçbir maddeyi atlamamanız halinde sorunun geçmemesi olasılığı oldukça düşüktür. Ancak süreç boyunca doğru kremi de kullanmanız gerektiğinden öncelikle doktorunuza danışmanız ve bebeğinizin muayene sonrasında önerilen kremle tedavi edilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeğiniz ve sizin için sağlıklı günler dileriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet