Bebeklerde Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

19.06.2019
879
Bebeklerde Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerde Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır? Ağrıya ve kaşıntıya neden olan sulu kabarcıklarla kendini gösteren bir cilt hastalığı olan su çiçeği, bilindiği gibi en çok çocukları etkilemektedir. Bebeklerde su çiçeği aşısı yaptırarak ailelerin uzun seneler çocuklarını koruması mümkün olabilir. Siz de bebeğiniz için su çiçeği aşısı nasıl yapılır sorusunun yanıtını ve daha fazlasını bizimle öğrenebilirsiniz.

Su Çiçeği Aşısı Neden Önemlidir?

Su çiçeği, Varicella Zoster isimli bir virüsün neden olduğu, bebeklik çağında yapılan aşılar ile önlenebilen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığa yönelik aşı uygulaması sayesinde seneler öncesinde oldukça yaygın olan bu hastalık, şimdilerde nadir bir görülme sıklığı kazandı. Uzun zamandır kişilerin tercihine bırakılmakta olan bu aşının önemi ve faydaları görüldüğünden, 2012 senesi itibariyle zorunlu aşılar arasında yer almaya başladı.

Su çiçeği aşısı yapılması esasen önemsiz görülse de sinir uçlarını ve lenf düğümlerini de etkileyebilen  varisella zoster ismi verilen suçiçeği virüsü, sonraki senelerde de sorun yaratabilir. Zona gibi ağrılarla karakterize hastalıklara yol açabilen bu virüs, hayati sonuçlar yaratmasa da ciddi şikayetlerinizin temelini oluşturabiliyor. Ayrıca yaşam kalitesi yüksek bir şekilde sağlıklı yaşamımıza devam etmenin yolu bir aşıdan geçiyorken, bu konuyu riske atmaya da gerek yoktur. Tüm bu etmenler çerçevesinde, aileler için bebeklik döneminde su çiçeği aşısı yaptırma konusu ön plana çıkmaktadır.

Aşıyı yaptırmanın güvenli olmasının yanında zorunlu ve ücretsiz olması da ne denli önemli olduğunu gösteren faktörlerdir. Suçiçeği aşısı olmayan bebekler ne gibi sorunlar yaşayabilir, merak ediyorsanız, detaylar için yazımızı ve sizin için açıkladığımız tüm detayları öğrenerek bilinçlenebilirsiniz.

Su Çiçeği Aşısı Yaptırmak için Doğru Zaman

  1. aylarını yani tam 1 senelerini dolduran çocuklara, ilk doğum gününde su çiçeği aşısı yapılması uygundur. Aşının tarihi önemli olup bebeğinizin sağlığı için geciktirilmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu aşı önemi nedeniyle 2012 senesinden beri zorunlu tutulmakta ve ilk yaşını doldurmuş çocuklara aile hekimliklerinde tamamen ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Su çiçeği aşı takvimi hakkında bilinmesi gereken bir diğer kural da bebek eğer prematüre ise yani erken doğumla dünyaya geldiyse aşı, bebeğin düzenlenen yaşına göre uygulanacaktır.

Su Çiçeği Aşısının Yan Etkileri Var Mıdır?

Aşının mantığı gereği virüsün basitleştirilmiş halini taşımasından dolayı çocuklarda su çiçeği aşısı yaptırdıktan sonra bazı yan etkiler görülebilir. Virüse karşı bağışıklığın kazanılması için öncelikle düşük dozda vücuda alınması gerekir. İmmün sistem virüsü ancak bu yolla öğrenip savunma mekanizması geliştirebilir. Ancak virüsün vücuda alınmasıyla birlikte su çiçeği belirtileri de düşük şiddette de kendini göstermeye başlar. Bu belirtilerin en belirginleri kızarıklık, kaşınma ve deri kabartılarıdır.

Bahsedilen yan etkilerin hafifletilmesi ve bu şekilde çocuğun daha rahat olması için antihistamin etkili şurupların alınması gerekmektedir. Eğer bebeğiniz aşı olduğu dönemde aynı zamanda antibiyotik tedavisi alması gereken bir durumdaysa, o zaman aşıyı yapacak olan doktor tedavinin bitmesini bekleyebilir. Bu nedenle su çiçeği aşısı yaptırmak için doktorunuza çocuğunuz hakkındaki detaylı bilgiyi vermeniz gerekir.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından onay almış olan ve yaptırılması zorunlu olan bu aşı, sağlık ocağı yani Aile Sağlık Merkezi içerisinde bulunan bebek hemşirelerince uygulanmaktadır. Sağlık açısından türlü testlere tabi tutulan aşının içeriği güvenilir ve tamamen onaylanmıştır.

Yaptırılan aşının çocuğunuzu ömür boyu koruma amacıyla yapıldığı düşünülürse, bu aşıyı yaptırdıktan sonra her detaya dikkat etmeniz gerektiği de fark edilir. Doktorunuza ya da hemşirenize aşı için danıştığınız zaman aşı sonrası banyo yapılır mı gibi soruları ya da semptom düşürmek için alabileceği ilaçları sormayı unutmayın.

Su Çiçeği Aşısı Yapılmazsa Ne Olur?

Çocuğun şu an olmasa bile ilerleyen yaşlarda herhangi bir nedenden dolayı virüsü taşıyan biri ile temasa girmesi halinde enfekte olması yani virüsü kapması ve olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir. Bu durum için ise yaşın ileri olması bir dezavantajdır. Bebeklikte ya da çocuklukta su çiçeği çıkarmak hafif semptomlarla atlatılabilse de ilerleyen yaşlarda şikayetler artacaktır. Bu nedenle  çocukların ömür boyu korunması ve aşının önemi ön plana çıkar.

Su çiçeği virüsü taşıyan biri ile bağışıklığı olmayan bir bünyenin karşılaşması farklı sonuçlar yaratabilir. Çocuğunuz virüsü aldığında kendisi enfekte olmasa bile çevreye yayabilir ya da kendisinde yaşı büyükse farklı hastalıklar çıkabilir.

Kişinin su çiçeği virüsü nedeniyle enfekte olması halinde vücudunda su dolu kabarcıklar çıkacaktır. Kabarcıklar ciddi şekilde kaşınmakta, ancak kaşıyarak onları koparmak ciltte kalıcı izler kalmasına yol açacaktır. Özellikle yüz bölgesindeki izler ilerleyen yaşlarda estetik kaygılara yol açacağından küçük yaşlarda bu izlerin önlenmesi yani su dolu kabarıklıkların kaşınmasını önlemek ya da hastalığa karşı aşı yaptırmak önemlidir.

Virüsün yol açtığı bir diğer hastalık da zona yani gece yanığıdır. Gece yanığı stres halinde su çiçeği virüsünün aktif hale gelerek sinir uçlarını enfekte etmesi ile görülür. Bir tür deri hastalığı olsa da zonanın semptomları arasında şiddetli ağrı da bulunması bu hastalığı korkutucu kılmaktadır. Yani bebeklerde su çiçeği aşısı yaptırmanın bir diğer sağlayacağı fayda da çocuğunuzu ileri yaşlarında dahi ağrılı hastalıklardan korumanız olacaktır.

Siz de çocuklarınızı erken yaşlarda ömür boyu bu rahatsız edici ve sorun yaratıcı virüsten korumak için önlem alabilirsiniz. Bunun için zorunlu tutulan aşının doğru tarihte uygulanması için gereken özeni gösterebilirsiniz. Su çiçeği aşırı fiyatı hakkında bilgi almanıza gerek kalmamasının nedeni de bu aşının ücretsiz olmasıdır ve bu da aşıyı yaptırmanız için bir diğer nedendir.

Aşı sonrasındaki tecrübelerinizi ve sorularınızı bizimle paylaşabilir, böylece sizin gibi diğer bebek sahibi ailelere de yardımcı olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet