Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir?

11.09.2019
3.046
Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir?

Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir? Hem kurusuyla hem tazesiyle biberiye çayının faydaları saymakla bitmez. Yemeklerin en harika aromalarından olan biberiye çayı ile de tüketilebilmekte, kanserden hafıza eksikliğine kadar her derde deva olmaktadır. Sakinleştirici ve iyileştirici etkileriyle biberiye çayı faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenleri yazımıza bekliyoruz.

Biberiye, karaciğerin iyileştirilmesinden saçları güzelleştirmesine kadar pek çok alandaki etkileriyle sevilen bitki çayları arasında yer alıyor.Yan etkilerinden ve faydalarından bahsedeceğimiz bu çayın düzenli ve doğru miktarda tüketilmesi öneriliyor.

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Genelde;

  • Alzheimer, demans gibi bilişsel hastalıklar
  • Anksiyete, stres, depresyon gibi ruhsal hastalıklar
  • Ağrı, tansiyon, saç dökülmesi, anemi gibi kronik hastalıklar

çayımızın bilinen etki alanlarından sayılıyor. Ancak cildi güzelleştirmek, regl ağrısını azaltmak gibi daha pek çok etkisi bulunuyor. Gelin biberiye çayının yararları hakkında diğer detayları keşfedelim.

İçindeki yoğun antioksidan ve antienflamatuar özellikteki bileşenler sayesinde, cildin iyileşmesini ve onarılmasını sağlar. Bu çayın dolaşımı arttırması sayesinde cilt hücreleri daha iyi beslenir ve daha genç görünen, daha parlak bir cilde sahip olunabilir. Hatta bazı bilimsel çalışmalar papatya biberiye çayı gibi karışımların egzamaya çözüm olduğunu gösterir.

Dolaşımı teşvik ettiğinden bahsetmiş olduğumuz bu çayla tıpkı aspirin ile olduğu gibi antikoagülan etkiler sağlanabilir. Çayı düzenli tüketenler için kanın daha çok oksijen taşıması ve hasarların daha hızlı onarılması mümkün olabilir.

Hafızayı güçlendirmek, yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bilişsel hastalıkların önüne geçmek, çayın bilinen önemli etkileridir. Bilimsel çalışmalar çayın içindeki antioksidan sayesinde hafızayla ilişkili Alzheimer gibi hastalıklardan koruduğunu göstermiştir.

Spazm önleyici olması sayesinde sindirim sistemi hareketliliğini destekleyen biberiye kurusu çayı, asırlardır hazımsızlığı önlemek için tüketilir. Şişkinliğe ve kabızlığa neden olan mide ve bağırsak krampları, bu çayın çözdüğü sorunlardandır. Bağırsak içi iltihapları önlemede ve yok etmede de çayın düzenli tüketilmesi etkilidir.

Hücre metabolizmasını düzenlemesiyle mutasyon gibi reaksiyonları ve kanser oluşumlarını engelleyen çayın, serbest radikalleri önleyen doğal bir kalkan olduğu söylenebilir. Hatta daha da özelleştirmemiz gerekirse göğüs kanseri oluşumunu büyük ölçüde yavaşlattığını bilmenizde fayda vardır.

Güçlü bileşenlere sahip olduğundan zaten bahsettik. Ancak çayın içinde bir özel madde var ki vücudu adeta arındırıyor diyebiliriz: Karnosik asit. Bu asidin sayesinde vücutta ilerleyen iltihaplanmaların önüne geçilir. Romatizma, artrit gibi iltihaplanmalarla ilerleyen hastalıklar oluşmadan engellenebilir. Baş ağrısı, kas ağrısı, eklem hastalıkları gibi iltihapların yol açtığı şikayetler de çayı içerek hafifletilebilir. Hemoroit rahatsızlığı olan ve alerjenlere karşı duyarlılığından dolayı muzdarip olan insanların çayı tüketerek şikayetlerini kontrol altına alması mümkün.

İçerisindeki bileşikler sayesinde aspirine benzetebileceğimizi söylediğimiz bu çayın, bu özelliğiyle ağrı kesici olarak kullanılması mümkün. İster bir yaralanmanın sonrasındaki akut ağrı için, ister kronik ağrılar için çayın tüketilmesini öneriyoruz.

Biberiye çayının faydaları Saraçoğlu tarafından dahi sıklıkla dile getiriliyor. Öyle ki bu faydalar sadece sağlığı değil güzelliği de aynı şekilde etkiliyor. Sadece içilmesi değil sürülmesi de aynı şekilde faydalı olan çayın demlenip soğutulmasıyla saçlarda ve deride etkileri görülebilir. Kepeklenme, kuruma ve saç dökülmesi gibi kafa derisi ile ilişkili sorunlarda bahsettiğimiz bu kürü deneyerek sorunları yok edebilirsiniz.

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Biberiyenin tüketilmesiyle birlikte herkese faydalar sağlanabilse de kadınların bazı kendine has sorunları için özel olarak biberiyeyi demleyip içmelerini öneriyoruz. Özellikle regl ağrısı bunların başında geliyor. Bahsetmiş olduğumuz ağrı kesici etkisiyle regl sancılarını hafifletmesi için çayın özel günlerin öncesinde ekstra içilmesini öneririz.

Biberiye Çayı Adet Söktürür Mü?

Adeti geciken ve herhangi bir gebelik ihtimali olmayan kadınlar, spazmları azaltıp dolaşımı artırarak regl kanamasının gelmesini sağlamak için bu bitkiden faydalanabilirler. Yani biberiye çayı adet söktürür mü sorusunun yanıtı doğru kullanımla ‘’evet’’ olabilir.

Kadınlara olan faydası bunlarla sınırlı olmayan çayın, en büyük sorunlardan olan fazla kiloya olan yardımı da bilinir. Özellikle ödem atmayı sağlayan çayın, metabolizma canlandırması ve yağ yakmaya yardımcı olması nedeniyle biberiye çayı kilo verdirir mi sorusunun yanıtı olumlu olmaktadır. Düzenli içilen çayla birlikte normal diyetiniz hızlandırılabilir.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Yalnızca birkaç dalı bile bir bardak dolusu şifa kaynağı elde etmemiz için yeterli olan biberiyenin yapımı oldukça pratiktir. Biberiye çayı yapımı ile farklı faydaları görmek isteyenler bitkinin hem yapraklarını hem dallarını kullanabilirler. Bitkinin taze mi yoksa kuru olarak mı kullanılacağı ise kişinin kendisine kalmıştır.

1 bardak suyu bir cezvede ısıtın ve 1 tatlı kaşığı istediğiniz formda biberiyeden ekleyip 5-6 dakika kadar kaynatın. Ocaktan aldığınız karışımı ılıyınca süzün ve içerisine 1 çay kaşığı bal ilave ederek tüketin. Çayınızı çok sıcakken içmeniz önerilmez ancak mutlaka taze yapılıp tazeyken içilmelidir.

Biberiye Çayının Zararları Var mıdır?

Biberiyenin sadece faydalarından bahsediyor gibi görünsek de yanlış kişiler tarafından tüketilmesi bazı zararlara da yol açabilmektedir. Peki biberiye çayını kimler kullanamaz? Bu çayı epilepsi gibi nöbetlerle kendi gösteren hastalıkları olan kişilerin kullanılması önerilmez. Çünkü bu hastalıklar vücudun metabolik faaliyetleri ile ilişkili olup bu gibi çayların kullanılmasında bekleyen etkiler tetiklenebilmektedir.

Gebeler, emziren anneler ve bebekler için çayın doğuracağı etkiler bilimsel olarak henüz ispatlanmamış olduğundan bahsedilen bu özel dönemlerde bu çayın tüketilmesi önerilmez. Hatta genel bir uyarıda bulunmak gerekirse bu bitki çaylarının hiçbirinin bu özel dönemler için uygun olmadığı söylenebilir.

Henüz kapanmamış yarası olan ya da yeni ameliyat olanlarda, aspirin etkisi gösterdiğinden dolayı kanı sulandırması kanamaya yol açabilir. Görüldüğü gibi biberiye nasıl kullanılır iyi bilmek ve bitkisel yöntemler güvenilir de olsa bilinçsiz tüketmemek gerekir.

Siz de biberiye çayının faydaları ile şifa bulmak ister misiniz? Tüm sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmına eklemeyi unutmayın!

YORUMLAR

  1. Ayşe dedi ki:

    Bn.Komadin kullanıyorum.Şeker ve tansiyon ilaçları kullanıyorum kalp kapak ameliyatlıyım.Biberiye çayını kullana bilirmiyim.Tşk’ler.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet