Bitki Çayları İsimleri ve Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  18.09.2019
  2.736
  Bitki Çayları İsimleri ve Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  Bitki Çayları İsimleri ve Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Asırladır doğanın sunduğu bir şifa kaynağı olarak kabul edilen bitki çayları farklı farklı yararları ile adeta birer ilaçtır. Bitki çayları isimleri ile arandığında faydaları görülebilir ancak karışımlarla da içimizi ısıtabilir. Siz de bitki çaylarının faydaları ile derdinize deva bulmak isterseniz bizi takip edin.

  Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan, yeri geldiğinde merhem olarak bile kullanılabilen farklı bitki çayı tarifleri oldukça pratik olmasıyla da gönlümüzü kazanıyor. Şipşak hazırlanıp sıcak sıcak içebileceğimiz farklı çayları şimdi birlikte keşfediyor olacağız.

  Bitki Çayları İsimleri Nelerdir?

  Halk arasında popüler ve vazgeçilmez bazı bitki çaylarının olduğunu görüyoruz. Bunların başında adaçayı, ıhlamur, kuşburnu gibi faydalı çaylar yer alıyor. Ancak kilo verdiren bitki çayları arasında sayılan kiraz sapı, mısır püskülü gibi daha yeni olan bitkiler de oldukça seviliyor. İsimleri her ne kadar egzotik gelse de her biri gün içinde çoğumuzun yaşadığı, yaygın sorunlara çare oluyor. Dileyenler bahsedeceğimiz çayları hazırlamak için ister dallarını ister çiçeklerini kullanabilirler.

  Yaprak çaylar: Bitkinin yaprak kısımlarının demlenmesiyle hazırlanan bu çayların en sık tüketilenleri siyah çay, yeşil çay, biberiye, ıhlamur, fesleğen ve defnedir. Her biri kendi içinde farklı faydalar sunar.

  Kök çaylar: Zencefil kökü, meyan kökü gibi genelde kökleri kullanılan sert bitkilerin, kış aylarında mevsimlere hastalıklara karşı içildiğini söyleyebiliriz.

  Çiçek Çaylar: Yasemin, papatya, ekinezya ve nar çiçeği gibi daha aromatik olan çayların çiçek kısımlarını demleyerek siz de faydalarını görebilirsiniz.

  Bitki Çayları Faydaları Nelerdir?

  Sağlık açısından sayısız faydası olan bitki çaylarının gösterdiği etkiler, kişiden kişiye göre değişebilir. Oldukça çeşitli kullanım alanları olan bu çayları yalnızca birkaç dakika demlemek yeterli olabilir. Hatta çok fazla demlendiğinde toksik etki gösterebileceğinden doğru sürelerde hazırlanması gerektiğini ve çoğunun yalnızca tazeyken tüketilebileceğini unutmamalısınız.

  Oldukça pratik ve basit içecekler olan bitki çayı çeşitleri her damak tadına uygun olmayabilir. Ancak faydalarına engel olmadan ya da doğallığını bozmadan tatlandırmanın farklı yolları mevcuttur. Bal, çubuk tarçın, esmer şeker bu seçeneklerden bazılarıdır. Ancak çayınıza işlenmiş şeker ilave etmek kalorisini misli misli artıracağından önerilmeyen bir yanlıştrır.

  Çoğunun içerisinde potasyum, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor gibi minerallerin ve antioksidan etkili  bileşiklerin bolca bulunduğunu bildiğimiz bu çayların sınırlı ve doğru kişilerce tüketilmesi oldukça önemli. Özellikle gebe, loğusa kadınlar ve alerjik bünyeler bu çayları tüketmemeli ya da öncesinde mutlaka doktoruna danışmalıdır.

  • B, C, E, K gibi vitaminleri içermesi,
  • Kalorisinin yok denecek kadar düşük olması,
  • Ödem atmaya yardımcı olması,
  • Metabolizmayı hızlandırması,
  • Soğuk algınlığı gibi hafif hastalıkları iyileştirmesi,
  • Ağrıları hafifletmesi,
  • Sakinleştirmesi ve stresi önlemesi

  çaylarımızın genel ve ortak özelliklerinden sayılabilir. Elbette her birinin ön plana çıkan, kendine özgü bir yanı bulunmakta, soruna göre tercih yapmak mümkün olmaktadır.

  Bitki Çayı Çeşitleri Neye İyi Gelir?

  Çayların etkilerini ve kullanma şeklini bilerek, onları bilinçli şekilde tüketmek; aç mı içilir tok mu, kaç dakika demlenir, soğuk içilir mi gibi soruları bilmek, sağlığınız için önemlidir. Ancak doğru şekilde tüketildiğinde bu doğal ürünlerin faydaları görülebilir. Gelelim yaygın tüketilen bitki çayı çeşitleri hakkında önemli bilgilere…

  Ihlamur Çayı

  Terleyen vücudun daha kolay toksinleri uzaklaştırmasını sağladığından yüksek ateşi düşürmek için kullanılabilir. Grip ve nezle gibi mevsim hastalıklarında şikayetleri azaltabilir. Migrenin yol açtığı ağrıları hafifletir. Sinüziti olanları rahatlatır. Stresi kontrol altına almaya yardımcı olur ve kaygının neden olduğu hastalıkları önler. İshale iyi gelir ve ishal için kullananlarda tansiyonu da dengeler. Karaciğer ve kalp damar hastalıklarında tedaviye destek sağlar.

  Kış Çayı

  Tek başına bitki çayları arasında sayılamayan ve bir tür bitki karışımı olan bu çayı aktarlardan hazır ve ideal oranlarda karıştırılmış şekilde alabilirsiniz. Bağışıklığı kuvvetlendirdiğinden kış hastalıklarına karşı koruyucudur. Bağırsak hareketlerini düzenler ve gaz, hazımsızlık gibi sindirim sorunlarını çözer. Nefes açarak horlama sorunu olanlara ya da astım krizleri geçirenlere rahatlama sağlar. Ayrıca bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi eder.

  Rezene Çayı

  Rezene çayın faydaarını saymakla bitmez. Midede yaşanan kasılmaları ve spazmları engeller, vücuttan salgılanan safrayı daha kolay sentezlememizi  Yalnızca cinsel isteği değil yeme isteğini de uyandırır ve iştahsızlığın önüne geçer. Rahim kasılmalarını hafiflettiğinden regl dönemi sancılarında içilebilir.

  Papatya Çayı

  Gargara olarak kullanılabilen papatya çayı ağız içinde hijyeni sağlaması ve apseleri gidermesi mümkündür. Krampları önler ve ülser gibi sindirim sorunlarını hafifletir. Boğaz ağrısına iyi gelir, bağırsakları düzenler, sindirimi kolaylaştırır. Bel bölgesindeki ağrıların hafifletilmesini sağlar. Ağız içindeki mikropları öldürdüğünden diş eti hastalarını iyileştirir. Düzenli tüketildiğinde uyku problemlerini tedavi eder. Romatizma hastalıklarının yarattığı şikayetleri hafifletir.

  Lavanta Çayı

  Tüketenleri sakinleştiren ve uykusunu düzenleyen bu bitki çayı türü ise depresyon gibi ruhsal hastalıkların etkilerini azaltır. Yükselen ateşin düşmesine yardım eder, migrenin neden olduğu ağrıları hafifletir, bağışıklık sistemini destekler ve hafif hastalıkları önler.

  Adaçayı

  Kan şekerini dengeleyen ve toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan çayın, karaciğere de iyi geldiği bilinir. Ayrıca Ada çayın Boğaz ağrısını alır ve safra kesesinin çalışmasını destekler. Stresi azaltır ve sakinleşmeyi sağlar.

  Yeşil Çay

  Kansere bile çare olabildiği söylenen ve bilimsel açıdan da sıklıkla önerilen yeşil çay faydaları ile kilo vermeye yardımcı olmaktan diş çürümesini önlemeye kadar pek çok derde deva olur. Güçlü antioksidanlar içerdiğinden kalbi ve damarları da korur. Metabolizmayı ve bağışıklığı geliştirir, kuvvetlendirir.

  Biberiye Çayı

  Dolaşım sistemini destekler, stresin önlenmesine yardımcı olur ve konsantrasyonu artırır. İlerleyen yaşla birlikte yaşanan hafıza zayıflıklarının önüne geçer ve gün içinde stresin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

  Kuşburnu Çayı

  Her yaştan kişiye uygun olan bu çayın yoğun C vitamini içermesiyle ideal bir kış çayı olduğu söylenebilir. Cildi güzelleştirir ve daha parlak bir tene sahip olunmasını sağlar.

  Siz de sevdiğiniz ve tükettiğiniz bitki çaylarının isimleri ve faydaları hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.