Brezilya Cevizi Nedir?

  27.05.2019
  1.883
  Brezilya Cevizi Nedir?

  Brezilya Cevizi Nedir? Faydaları ile birlikte adını daha sık duymaya başladığımız bitkisel ürünlerden biri olan Brezilya cevizi nedir sorusu gün geçtikçe daha çok sorulmaya başladı. Enfeksiyonları azaltmasından kalp sağlığını korumasına, kilo vermeye yardımcı olmasından cildi güzelleştirmesine kadar pek çok önemli etkisi bulunan Brezilya cevizi faydaları ve tüm merak edilenleri ile sizler için yazımızda yer alıyor.

  Brezilya Cevizi Nedir?

  Bilim dünyasındaki adı Bertholletia excelsa olan Brezilya cevizi, adını Güney Amerika’da bulunan ve bu meyveyi veren ağaçtan almaktadır. Bir tür fındık çeşidi olan bu bitki, içerik olarak oldukça besleyici olmasının yanından bir o kadar da lezzetlidir. Brezilya, Peru, Venezüella, Kolombiya gibi Güney Amerika ülkeleri ile özdeşleşen bu fındığın kıta dışına ihracatının yapılmaya başlamasıyla dünya çapında adı duyulmaya başlamıştır.

  Brezilya cevizi satış oranı ise ürünün faydaları düşünüldüğünde şaşırtan bir şekilde düşmektedir. Brezilya Bahai Üniversitesi görevlilerinden Dr. Claudia Baider’in ve ekibi, yaptığı bir araştırmada bu cevizin üretiminde azalmalar kaydetmiştir. Ancak sağladığı faydalar nedeniyle bu konuda önlem almak isteyen hükümet tarafından bu cevizin ağaçlarını kesmek yasaklanmıştır ve bu şekilde üretimi gibi tüketimi de artırılmaya çalışılmaktadır. Biraz kırılgan bir yapıda olmasından dolayı üretimi oldukça zor olan cevizin ünü artıkça fiyatlarının da artacağı düşünülüyor. Peki bu cevizi bu kadar kıymetli yapan faydaları neler?

  Brezilya Cevizi Faydaları Nelerdir?

  Kalpten cilde pek çok bölgede faydaları görülen bu bitkinin öncelikle selenyum deposu olduğundan bahsetmek gerekiyor. Güçlü antioksidanlardan biri olan selenyum, pek çok sağlıklı sorununu önlemede hayati öneme sahip minerallerden biridir. Tüm dünya genelinde 1 milyar insanın gün içerisinde yeterince selenyum almadığı tespit edildiği düşünülürse, bu mineralin takviyesinin ne kadar önemli olduğu görülecektir.

  Brezilya Cevizi Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

  Brezilya cevizi ne kadar tüketilmeli, tüketmek önemlidir midir gibi sorular, bu bitkinin içerisindeki selenyum miktarı düşünüldüğünde daha iyi yanıtlanacaktır. Serbest radikallerle savaş halinde olan ve vücuttaki enflamasyonların oluşmasının önüne geçen selenyum, cevizin içerisinde bolca bulunmakla birlikte beslenmesine önem verenler için elzem bir bileşendir.

  Kalp Sağlığını Korur

  Brezilya cevizinin faydaları elbette bununla sınırlı kalmaz, daha somut konuşmak gerekirse bu bitkinin en büyük etkilerinin kalp sağlığına olduğu söylenebilir. Sağlıklı yağlar olarak adlandırılan omega 3 yağ asitleri gibi farklı doymamış yağlar, bu ceviz içerisinde bol miktarda vardır. Oleik asit ve palmitoleik asit olarak adlandırılan iki farklı faydalı yağ içeren Brezilya cevizi, bu yağların haricinde E vitamini de içermekte ve kalp sağlığını tüm bu zengin içeriğine borçlu olmaktadır.

  Ceviz türleri içerisinde yüksek oranda ellagik asit ve selenyum içermesiyle dikkat çeken Brezilya cevizi, bu içeriği ile antienflamatuar yani enfeksiyon önleyici etki sağlamaktadır. Ayrıca yine cevizin içerisinde bulunan çinko, enflasmayonu önlemede rol oynayan ve metabolik faaliyetleri düzenleyen bir başka önemli mineraldir.

  Erkek Sağlığını Korur

  Brezilya cevizi kullanıcı yorumları incelendiğinde, bu bitkinin testosteron için de faydaları olduğu görülmektedir. Ayrıca bilimsel olarak da desteklenen bu gerçek, Journal of Urology Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmayla da desteklenmektedir. Bu ceviz türü, erkekler tarafından tüketildiği takdirde spermlerin hem kalitesini hem de boyutunu artırmaktadır. L-arginin isimli bir maddenin erkek sağlığı sorunlarında da sıkça kullanıldığını bilmenizde fayda var, çünkü bu madde yine Brezilya cevizinin bol miktarda içerdiği bir bileşendir.

  İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunan ve bu sayede koroner kalp hastalıklarından kansere kadar pek çok sorunun oluşmasını önleyen Brezilya cevizi faydaları ile bilim dünyasında da adı sık anılan besinlerden olmuştur. Buffalo New York’ta bulunan Roswell Park Kanser Enstitüsü Onkoloji Bölümü tarafından konuya dair yapılan bir araştırma ile yeterli selenyum alındığı takdirde salgılanabilen glutatyon isimli bir bileşenin kansere meyilli bünyelerde enzimler aracılığıyla serbest radikallerin yol açtığı etmenleri ortadan kaldırdığını göstermiştir.

  Hormonları Düzenler

  Brezilya cevizi tiroid için de oldukça büyük önem arz etmekte, bu hormon merkezinin doğru çalışması için selenyumun varlığı şart olmaktadır.  Pek çok hayati hormonun üretim merkezi olan tiroit bezi, bu cevizin alınmasıyla çok daha fonksiyonel olabilmektedir.

  İçeriğindeki yoğun vitamin ve mineral oranı sayesinde cilt sağlığı için de önerilen besinler arasında yer alan Brezilya cevizi, düzenli tüketim halinde çok daha güzel bir cilde kavuşmanıza yardımcı olmaktadır. İçerisindeki C ve E vitaminleri sayesinde daha parlak, esnek bir cilde sahip olmanızı sağlarken, aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını da geciktirmektedir.

  Cilt ve Saç Sağlığını Korur

  Özellikle cilt kuruluğu sorunu olanlar için faydalı olan bu cevizin yağı sayesinde yine kurumadan ileri gelen egzama, sedef gibi rahatsızlıkların semptomları azaltılabilmektedir. Cilt nemlendirme ve yumuşatmada doğal bir formül arayanların tüm ihtiyaçlarına yanıt oluşturacak bu harika yağın tek fonksiyonu bununla da sınırlı değil elbette. Cilt katmanlarındaki serbest radikalleri kontrol altına alabilen antioksidan özellikli bu yağ sayesinde cilt kanseri gibi hayati tabloları dahi önceden engellemek mümkün olabiliyor.

  Cilt besleyici doğal yağ arayanlara tavsiye edebileceğimiz bu cevizin yağı, eğer yumurtanın sarısı ile karıştırıp yüzünüze uygularsanız, cildi nemlendirme ve besleme için harika bir maske elde etmenizi sağlamaktadır.

  Cevizin içerisinde yer alan L-arginin, E vitamini ve çinko sayesinde yalnızca yüz cildi için değil, kafa derisi için de gerekli besinleri sağlayabilirsiniz. Ürünün direkt saça ve kafa derisine uygulanması halinde kellik sorununa dahi çözüm olabilmesi, yeni ve daha sağlıklı saçlar çıkarması mümkündür.

  Brezilya Cevizi Nerede Satılır?

  Brezilya cevizini tüketmek isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri brezilya cevizi  nerede satılıyor? sorusudur. Brezilya cevizi internet sitelerinde satılır örneğin; n11, gitti gidiyor, hepsiburada.com adreslerinden bulabileceğiniz gibi bazı online eczanelerden de temin edebilirsiniz.

  Yine aktar ve büyük marketlerden de brezilya cevizini temin edebilirsiniz. Yine brezilya cevizi migros mağazalarında ve sanal mağazalardan da % 100 organik olanını bulmanız mümkündür.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.