Bricanyl Şurup Nedir? Ne için ve Nasıl kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

11.11.2020
9.916
Bricanyl Şurup Nedir? Ne için ve Nasıl kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Bricanyl Şurup Nedir? Ne için ve Nasıl kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Terbütalin adıyla da bilinen Bricanyl şurup, özellikle solunum yollarını rahatlatması ve böylece astım, KOAH veya bronşit bibi solunum sistemiyle ilişkili hastalıların semptomlarını azaltan bir üründür. Piyasada tablet olarak farklı formları bulunsa da en sık şekilde şurup olarak tüketilen Bricanyl ne işe yarar sorusunu ve çok daha fazlasını sizin için yanıtlıyoruz.

Bricanyl Şurup Nedir?

Solunum yollarıyla ilişkili hastalıkların neden olduğu nefes darlığı, hırıltılı soluk alıp verme, göğüs sıkışması gibi belirtileri hafifletmede son derece etkili bir ilaç olan Bricanyl şurup faydaları nedeniyle sıkça tercih edilmekte. Öyle ki şurubun toz ve hap formları da bulunmakta ancak doğru dozda kullanılmaması halinde titreme ve baş dönmesi gibi sorunlara neden olabildiği için son derece dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Etken maddesi olan terbütalin sayesinde solunum kanallarını açan ve çoğu zaman bu isimle de anılan şurubun beta agonistleri adı verilen bir ilaç grubunun içerisinde yer aldığı bilinmelidir. Ürünün şurup versiyonu akut astım gibi ataklarla seyreden durumlarda herhangi bir etkiye sahip olmamakta, bu durumda toz versiyonuna başvurulmaktadır.

Bricanyl Şurup Ne İçin Kullanılır?

Hava yollarını genişletmek suretiyle etki eden Bricanyl şurup ne işe yarar sorusu yanıtlarının daha çok solunum yolu hastalıklarına etkisi bulunmaktadır.

 • Hırıltılı soluma
 • Nefes darlığı
 • Göğüs daralması
 • Soluk alıp verme güçlüğü
 • Sıkışma hissi

gibi durumlar için reçete edilir.

Bricanyl Şurup Nasıl Kullanılır?

İlacın her tipine göre nasıl kullanılması gerektiği de elbette değişmekte ve Bricanyl şurup nasıl kullanılır sorusunun yanıtı diğer türlerden farklı olmaktadır. Şurubun tüketimi için kutu içinden çıkan 5 ml’lik ölçek kullanılmakta, ideal doz ayarlaması içinse mutlaka doktora danışılması gerekmekte, doktor onayı olmaksızın doz değiştirilmemelidir.

Kullandığınız dozun sizde olumlu bir etki yaratmaması farklı bir ilaca geçişi gerektirebilir ve bu durumda yine doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Aksi durum olarak şurubun sizde olumlu etkilere yol açması her bünyeye uygun olduğu anlamına gelmemeli, yani şurubunuzu başka kişilerle paylaşmamanız gerekmektedir. İlacınızı almanız gereken vakti kaçırmanız halinde dengelemek için tek seferde çift doz almak gibi bir hataya düşmemeli, her vaktinde yalnızca önerilen doz kadar almalısınız.

Bricanyl şurup 6 aylık bebek için kullanımı merak edilen bir ürün olmakla birlikte, bebeklik döneminde olan, hatta 6yaşından küçük çocuklarda kullanımının uygun olmadığını unutmamalısınız.

Bricanyl Şurup Ne Kadar İçilmeli?

Siz de Bricanyl şurup bebeklere verilir mi gibi soruların yanıtını öğrenmiş bulunduğunuza göre yaşa göre ayarlanan doz miktarı örneklerine göz atarak fikir edinebilirsiniz:

6 ila 12 yaş aralığında: Çocuğun vücut ağırlığına göre kullanım miktarı ve şekli doktor tarafından belirlenmelidir.

12 yaş üzeri ve yetişkinler için: Önerilen günlük doz 3 kez 10 – 15 ml yani 2-3 ölçek kadardır.

Akut astım atağında dahi etkisini gösterebilen ilacın yaklaşık 5 dakikada etkilerinin görülmesi beklenmekte, bu olumlu etkiler 6 saate kadar devam edebilmektedir.

Bricanyl Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

İçeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz veya hassasiyetiniz bulunması halinde görülebilecek olan Bricanyl şurup yan etkileri şu şekildedir:

 • Deride döküntüler
 • Kaşınma
 • Yüzde, dilde veya boğazda şişme,
 • Nefes almada güçlük çekme
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Kalp atışında hızlanma ya da çarpıntı
 • Kramplar
 • Kas güçsüzlüğü
 • Çok susama veya karıncalanma

Bricanyl Şurup Fiyatı Ne Kadardır?

Bricanyl Şurup fiyat 2020 piyasasına göre 14.70 TL olup toz inhalatör fiyatı ise 10.64 ve kontrollü salım tablet 5.87 TL olarak satıştadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet