Buğday İle Zayıflama

12.10.2018
2.625
Buğday İle Zayıflama

Buğday Zayıflatır mı?

Buğdaygiller familyasına ait bir besin olan buğday; tüm dünyada yetişen, tek yıllık bir otsu bitki olarak, ekmek başta olmak üzere pek çok besinin hammaddesi olma özelliği taşıyor.

Anadolu, İran ve Kafkasya topraklarından sonra tüm dünyada yetiştirilmeye başlanan buğdayın saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunuyor. Sağlığımıza mucizevi katkıları bulunan bu besin, bir yandan da metabolizmamızın daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak, zayıflamamıza katkıda bulunuyor.

Buğday zayıflatır mı? başlıklı bu yazımızda buğday tüketimi ile nasıl kalori verebileceğinize değinmek ve buğdayın faydaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Peki, buğday zayıflatır mı? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

Ekmek, makarna, bulgur gibi kilo alımına yol açan pek çok besinin temel ham maddeleri arasında yer alan buğday, ham hali ile tüketildiğinde ise zayıflamanıza yardımcı oluyor.

Yani buğdayın zayıflamanıza yardımcı olan bu özelliğinden yararlanabilmeniz için buğdayı en sade ve işlenmemiş haliyle tüketmeniz gerekiyor. Bu noktada diyet programlarınıza tam buğday ekmek eklemeniz, zayıflamanıza katkıda bulunabilir.

Buğdayın lifli bir besin olarak ön plana çıkması, zayıflamanıza olanak tanımasının en önemli nedeni olarak biliniyor. Lakin buğdaya katkı maddeleri ve tatlandırıcılar eklendiğinde durum değişiyor. Bu yüzden katkı maddeleri ile daha da kilo aldıran bir boyuta taşınmayan ürün ve besinler tüketerek, kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Örneğin buğdaylı gevrekler tüketerek, daha formda ve çekici bir fiziğe kavuşabilirsiniz.

Buğday zayıflatır mı? sorusunu kısaca yanıtladıktan sonra buğdayın faydalarına geçebiliriz.

Buğdayın Faydaları:

Kalp ve damar sağlığının yanı sıra cilt ve saç sağlığını da gözeten buğdayın en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Göz sağlığınızı koruyor

Bileşenlerinde yüksek miktarda E vitamini ve çinko yer alan buğday; bu özellikleri sayesinde görme kabiliyetinizi de olumlu bir şekilde etkiliyor. Görme kaybı riskini en aza indirgeyerek, göz sağlığınızı önemli ölçüde koruyor.

Bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlıyor

Lifli bir besin olan buğday, ham yani işlenmemiş haliyle tüketildiğinde bağırsakların daha hızlı bir şekilde çalışmasına öncülük ediyor. Özellikle kabızlık sorunu çekenlere bu sorunlarından kurtulabilmeleri adına düzenli olarak buğday tüketmeleri öneriliyor.

Saç sağlığına katkıda bulunuyor

Kalsiyum açısından da zengin olan buğday, dişlerimizi ve kemiklerimizi güçlendirmenin yanı sıra saç sağlığımıza da katkıda bulunuyor.

Saçların aşırı oranda dökülmesinin önüne geçerek, bileşenlerindeki çinko sayesinde saç köklerini koruyor ve yeni saçların daha güçlü ve hacimli çıkmasına olanak tanıyor.

Diyabete iyi geliyor

Kan şekerini dengeleyen buğday, kandaki yüksek glikoz seviyelerini düşürüyor. Diyabet hastaları tarafından düzenli olarak tüketildiğinde hastalığın bir nebze de olsa kontrol altında tutulmasına aracılık ediyor.

Kansere yakalanma riskinizi düşürüyor

Yapılan pek çok bilimsel araştırma sonuçlarına göre düzenli buğday tüketimi, kansere yakalanma olasılığınızı da düşürüyor.

Özellikle rektum ve bağırsak kanserinden korunmada önemli bir rol üstleniyor.

Buğdayın Diğer Faydalarını ise Aşağıdaki Şekilde Sıralayabiliriz:

Hazmı kolay bir besin olduğundan mide sorunlarına iyi geliyor.
Erkeklerde cinsel istek ve performansı arttırıyor.
Beyni güçlendiren buğday, odaklanamama, hafıza kaybı gibi beyin hücrelerinin hasar görmesine bağlı olarak gelişen hastalıklara karşı koruma sunuyor.
Kişinin daha parlak ve sorunsuz bir cilde kavuşmasına öncülük ediyor.
Göz çevresinde erken kırışıklık oluşumunun önüne geçiyor.
Tırnak sağlığını da gözeterek, tırnakların daha güçlü olmasına katkıda bulunuyor.
Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürüyor.

 

Buğdayın Zararları:

İşlenmiş haliyle tüketildiğinde kişinin kilo almasına neden oluyor.
Aşırı miktarda tüketildiğinde kişide şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açıyor.
Aşırı miktarda tüketildiğinde vitamin eksikliği başta olmak üzere bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirilebiliyor.
Çölyak hastaları tarafından tüketildiğinde hastalık semptomlarını şiddetlendiriyor.

Buğday ile Nasıl Kilo Verilir?

Yukarıda daha önce de değindiğimiz gibi buğdayın ham halinden zayıflamak için yararlanabilirsiniz.

Bunun dışında sindirim sistemi problemleri başta olmak üzere çoğu sağlık sorununu gideren buğday yağının düzenli tüketimi ile de fazlalık kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kabızlık, şişkinlik vb. mide ve bağırsak sorunlarını ve kilolarınızı geride bırakmak adına günde bir çay kaşığı buğday yağı tüketebilir, buğday yağını ise aktarlardan temin edebilirsiniz.

Zayıflatan Buğday Salatası Tarifi:

Son derece hafif olan buğday salatasını günde dilediğiniz kadar tüketerek, buğdayın tok tutucu özelliğinden yararlanabilir ve kısa sürede birkaç kilo verebilirsiniz.

Nasıl Hazırlanır?

Bir miktar buğdayı bir gün önceden ıslatın. Ertesi gün düdüklü tencerede haşlayın. Bir borcam ya da uygun bir kaba aktardığınız haşlanmış buğdaya sivri biberi, rendelenmiş havuçları, küp küp doğranmış yeşil soğanı ve kıvırcıkları da ilave edin.

Salatanın yağını, tuzunu ve limon suyunu da ekleyin. Son bir kez daha salatayı karıştırın.

Afiyet olsun.

 

Bu yazımızda buğday zayıflatır mı? Buğday ile nasıl kilo verilir? Buğdayın faydaları nelerdir? Buğday zararlı mıdır? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Yukarıdaki bilgiler eşliğinde sizler de buğdayın faydalarından yararlanabilir, buğday yağı sayesinde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet