Şehriyelisinden Sebzelisine Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  14.10.2019
  1.493
  Şehriyelisinden Sebzelisine Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  Şehriyelisinden Sebzelisine Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı yemeklerin yanında doyurucu bir şeyler sunmak isteyenler için adeta bir kurtarıcı. Pek çok farklı hazırlanma çeşidi olan bu harika tarifler, haliyle Türk mutfağının en olmazsa olmazlarından Pirinç pilavı ile kıyaslandığı zaman çok daha faydalı olan bulgur pilavı kalori değeri bakımından da merak edilebilir. Besleyici olmasının yanında diyet için uygun olup olmadığını merak ettiğimiz bulgur pilavı kalorisi ile yazımızda.

  Türk mutfağı içerisinde hemen her yemeğin yanında pilav görmeye alıştık. Bu nedenle en sık gördüğümüz yiyeceklerden olan bulgur pilavının en büyük rakibi olan pirinç pilavına kıyasla çok daha besleyici olduğu biliniyor. Pirinç pilavının en büyük rakiplerinden olan ve hemen her yemeğin yanında tükettiğimiz, hatta içerisine sebze ve tavuk gibi farklı ürünler koyarak başlı başına bir öğün olarak tükettiğimiz bu yemeğin faydaları da merak ediliyor. Lif bakımından zengin içeriğiyle günlük tahıl ihtiyacımızı dahi karşılamamıza yardımcı olan bulgurun nasıl ve ne kadar tüketilmesi gerektiğine de dikkat etmek gerekiyor. Lif ve vitamin bakımından zengin bir besin olan bulgur pilavı kaç kalori sorusuna birlikte yanıt buluyoruz.

  Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  Hem kebaplı sofraların hem de mütevazı öğrenci evlerinin favorisi olabilmeyi başaran bulgur pilavı lezzetli olmasının yanında bir o kadar da pratiktir. O zaman 1 kase bulgur pilavı kalori değeri de beslenmesine dikkat edenlerin yanında damak tadına önem verenlerin de merak konusu oluyor. Ortalama 149 kalori olan bir kase pilavın miktarına göre değişen enerjisi ise şu şekilde:

  • 1 yemek kaşığı bulgur pilavı: 11 kalori
  • 1 tepeleme dolu yemek kaşığı bulgur pilavı: 23 kalori
  • Büyük boy 1 porsiyon yani 250 gr. bulgur pilavı: 286 kalori

  Sebzeli Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  Bulgur pilavının pek çok farklı çeşidi olmakla birlikte içerisine sebzeler eklendiğinde çok daha lezzetli olduğu söylenebilir. Biber, soğan ve domates gibi sebzelerle pilavı renklendirmek ve daha doyurucu kılmak mümkün. Özellikle yaz aylarında yanında serin bir ayranla çok daha leziz olan bu pilavın bir porsiyonu ise 137 kaloridir. Sebzeli bulgur pilavının miktarına göre verdiği enerji şu şekilde:

  • 1 yemek kaşığı bulgur pilavı: 14 kalori
  • 150 gr. orta boy porsiyon: 107 kalori
  • 90 gr. yani yarım tabak sebzeli bulgur pilavı: 64 kalori

  Domatesli Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  Etli yemeklerin yanında sevilerek tüketilen bu pilavı daha da lezzetli kılmak için pek çok kişi içerisine bol domates eklemeyi tercih ediyor. Hatta dileyenler farklı bir lezzet oluşturmak için taze yerine kuru domatesler de kullanabiliyor. 100 gramı yaklaşık 73 kalori olan bu pilavın tam değerleri şu şekilde:

  • 1 çorba kaşığı pilav: 15 kalori
  • Tepeleme dolu 1 çorba kaşığı: 18 kalori
  • Orta boy bir porsiyon bulgur pilavı: 169 kalori
  • 50 gram pilav ise 37 kalori

  Mercimekli Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  Bulgur pilavının içerisine yeşil mercimek gibi bir besin eklemek, hem bu yemeği çok daha leziz hem de çok daha besleyici kılacaktır. Sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olan B vitamini bakımından zengin bir yiyecek olan mercimekli bulgur pilavı, tok tutma özelliği sayesinde de diyetlere eklenebilir. Yalnızca 140 gramlık bir porsiyon ile 244 kalori gibi bir enerji elde edilecektir. Ölçüye göre değişen diğer değerler ise şu şekilde:

  • 1 yemek kaşığı mercimekli bulgur pilavı: 26 kalori
  • 70 gram porsiyon: 122 kalori
  • 100 gram porsiyon: 174 kalori
  • 50 gram porsiyon:87 kalori

  Tavuklu Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  Bulgur pilavı dendiğinde şüphesiz en çok yakıştırdığımız besinlerin başında tavuk eti gelir. Dileyenler tavuk yemeğinin yanında bulgur pilavından tüketse de direkt olarak tavuk etiyle hazırlanan bulgur pilavının da tadı bir başkadır. Tavuklu bulgur pilavının kalorisi ne kadar bakalım:

  • Izgara tavukla birlikte hazırlanan 100 gram bulgur pilavı için 231 kaloriye denebilir.

  Nohutlu Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  Pek çok kişinin severek yediği nohut yemeği en çok yanında bulgur pilavı olduğunda sevilir. Ancak nohudu pilava ekleyerek pişirmek ise bir başka harika tarifin anahtarıdır. Midede ilk başta şişkinlik yapabilse de gün içinde oldukça tok tutacak bu besleyici tarifin kalorisi ise şu şekilde:

  • 1 yemek kaşığı nohutlu bulgur pilavının kalori değeri: 35 kalori
  • 3 yemek kaşığı nohutlu bulgur pilavının kalori değeri: 104 kalori
  • Tepeleme dolu 1 yemek kaşığı ise 52 kalori
  • Orta boy bir porsiyon ise 277 kalori şeklindedir.

  Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı?

  Sağlıklı bir beslenme programının içerisinde mutlaka tok tutan ve lif içeren besin grupları da yer almalıdır. Ancak bulgurun bu sebeple diyetlerde yer alıp alamayacağı bir soru işareti yaratır. Diyetisyenlerin rahatça önerdiği bulgur pilavı kilo yapar mı sorusu ile gündeme gelebilir.

  Sağlıklı karbonhidrat türleri arasında yer alan bulgur, buğdayın içerisinde gizlenen sağlıklı bileşenlerden bolca barındırır. İçerisindeki lifler sayesinde uzun süre tok tutar ve bu nedenle alınan kalori miktarını azaltır. Bağırsaklar için de faydalı olan bulgurun bol vitamin ve mineral içerdiği de bilinir. Yani diyet içerisinde sınırlandırılan ya da yasaklanan besinlerde bulunan faydalı bileşenler, daha az kalori ile birlikte bulgurdan sağlanabilir.

  Bulgur kilo verdirir mi sorusunun yanıtı elbette pişirme şeklinden de etkilenir. Kilo verme ya da sağlığını koruma amacıyla yapılan pilavlarda az salça, az tuz ve az yağ kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Kaloriyi dengelemek amacıyla pilavın yanında ayran ya da cacık tüketilmesi uygun olacaktır.

  Bulgur pilavı hali hazırda tahıl ihtiyacını karşılamaya yönelik bir yiyecek olduğundan yanında ekmek tüketilmesi fazla önerilmiyor. Ekmeğin, kahvaltı gibi daha farklı ve içerisinde tahıl kaynağı olmayan öğünlerde tüketilmesi çok daha sağlıklı. Bulgurun yanında ızgara et ya da sulu ve yağsız sebze yemekleri tüketmek çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

  Sizlere bulgur pilavı kalorisi ve diyet içindeki faydalarından bahsettik. Sizler de aklınıza takılan soruları ya da kendi tecrübelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.