Burundaki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

  14.11.2019
  2.278
  Burundaki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

  Burundaki Gözenekler Nasıl Temizlenir? Cildi yağlı bir tipe sahip olanların en büyük sorunlarının başında elbette burundaki gözenekler nasıl temizlenir sorusunun yanıtı geliyor. Burunda yer alan gözenekli görünümün içerisinin iyi temizlenmemesi oldukça rahatsız edici bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle burun gözenekleri nasıl temizlenir sorusu gibi burundaki gözenekleri küçültmek için neler yapılabileceği de sorun olabilir. Gelin birlikte tüm bu sorulara alabileceğiniz en faydalı yanıtları keşfedelim.

  Cildinizin yağlı olması nedeniyle yüzünüz tam olarak nemi ememiyor ve bu nedenle beslenemiyor olabilir. Ancak cildin hava ve nem almasına engel olan bu yağlar zamanla birikip gözenekleri tıkadığında durum daha da ciddi olabilir. İçi yağ ve kir dolan gözenekler,  artık cildinizin iyi bir temizleme ve bakımı hak ettiğinin en iyi işaretidir.

  Siz de evinizin konforundan ayrılmadan gün içinde cildinize düzenli bakım ve peeling yaparak bahsedilen bu burun gözeneklerinden ve kirlerden kurtulabilirsiniz.

  Burun Gözenekleri Temizlemek için Hangi Malzemeler Kullanılır?

  Bahsetmiş olduğumuz tüm bu rutinler içerisinde kullanmanız gereken farklı ürünler olabilir. Kendi seçtiğiniz yönteme bağlı olarak ihtiyacınız olabilecek ürünler şu şekildedir:

  • Cilt temizleyici losyon
  • Kil ya da kil maskesi
  • Yemek sodası
  • Elektronik ya da manuel yüz temizleme fırçası
  • Yüz temizleme mendilleri
  • Yulaf ezmesi

  Burundaki Yağlar Nasıl Çıkarılır?

  Burun gözeneklerini doldurun kirin ve yağın çıkarılması için neler yapabileceğimizi şimdi adım adım açıklayacağız.

  Öncelikle her gün yüzünüzü ılık suyla yıkamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu rutini hem sabah kalkınca hem de gece yatmadan önce yapmayı ihmal etmemelisiniz. Özellikle egzersiz yapanlar için bu yüz yıkama işlemi önem kazanır. Spor yapan ya da çok terleyen biriyseniz terledikçe yüzünüzü ılık su ile temizleyin.

  Uzun dönemde bakımınıza mutlaka eklemeniz gereken bir diğer ürün de kil maskesidir. Kil maskesi cilt üzerinde kuruduktan sonra parmak uçları ile masaj yaparmış gibi hareketlerle kilin cildinizden dökülmesini sağlayın. Böylece kir ve yağ kuruyan kile tutunur ve cildinizden etkili bir biçimde uzaklaştırılmış olur. Bahsedilen bu yöntem yalnızca burundaki gözenekleri temizlemek için değil, çene ve alın gibi diğer bölgelerde de cilt temizliği için oldukça faydalıdır.

  Burun üzerindeki diğer tüm sorunlu bölgelerde uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de hafta içinde 2 ila 3 defa cildi etkin bir şekilde fırçalamaktır. Cildin yüzeyinde birken kir ve kuruyan yağlar fırça yardımıyla ciltten ayrıldığında, cildin akne oluşturmasına zemin hazırlayan etmenlerin önüne geçilmiş olacaktır. Bu amaçla kullanılabilecek, pek çok farklı markaya ait yüz temizleme fırçaları bulunmaktadır. Bu fırçalar cildin hassas yapısına uygun yumuşak kıllara sahip olduğundan cilt temizlemede tavsiye edilir.

  Cildi kuru olanlar, fırça ile temizleme aşamasında krem formunda olan bir peeling kullanabilirler. Bu sayede cildin temizlenirken bir yandan nem kazanması sağlanır. Ancak yağlı ve akneye meyilli ciltlerin gözenekleri temizlemek için kullandığı fırçaya salisilik asit barındıran bir ürün uygulaması önerilir. Elbette tercih ettiğiniz ürünlerin gözeneklere direkt nüfus edeceğini düşünürsek mümkün olduğunca doğal ve içeriği güvenilir ürünler olmasına dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  Evinizde kendiniz için uygun bir cilt temizleme ürünü olmadığını düşünüyorsanız yalnızca sodayla bile etkili bir cilt bakımı sağlayabilirsiniz. Ucuz ve kolay bir ürün arayışında olanlar için hemen her evde bulunan yemek sodaları oldukça idealdir. Bu ürünü cildinizde kullanmak için önce cildinizi ılık su ile nemlendirebilir, ardından toz halindeki soda ile yüzünüzü peeling yapar gibi ovabilirsiniz. Bu masaj hareketleri sonrasında cildi soğuk su ile durulamayı ihmal etmeyin. Soda yönteminin avantajı yalnızca hücreler arasını arındırmak değil, aynı zamanda cilt yüzeyinde sorunlara yol açabilecek bakterileri de uzaklaştırmaya yardımcı olmasıdır.

  Cilt yüzeyi üzerine yapışan kirleri temizlemek için yüz temizleme fırçası olarak elektronik ürünler de tercih edebilirsiniz. Elektrikli olmayanlara göre biraz daha pahalı gibi görünse de bu fırçaların otomatik masajla dolaşımı arttırma etkisi, ciltte daha derin bir temizlik sağlayacaktır. Küçük başlıklı olan ürünler tercih etmek ise burun gözeneklerini küçültmek için daha etkili bir yöntem olacaktır. Severek kullandığınız bir cilt temizleme losyonu, sütü ya da suyu varsa fırçayı buna batırıp sonrasında uygulamanız çok daha etkili ve zamandan tasarruf sağlayan bir yöntem olacaktır.

  Cildi temizlemek için oldukça pratik bulunan bir diğer araç da temizleme mendilleridir. Bu mendiller sayesinde yalnızca burnu değil, tüm cildi saniyeler içerisinde tüm gün biriken kirlerden arındırabilirsiniz. Özellikle makyajını temizlemeye vakit ayıramayanlar için bu ürünler kurtarıcı olabilir. Ciltteki fazla yağ dokusu yani sebum birikmesi sorunu olanlar gün içinde bu mendillerden anında yardım alabilirler.

  Burundaki Gözenekleri Temizlemek için Maske Yapımı

  Cildinizin geneline büyük faydaları olabilecek ve tamamen doğal olan bir ürünle karşınızdayız: yulaf unu. 1 su bardağı yulaf ununa 1 su bardağı sıcak su ekleyerek hazırladığın hamuru yüzünüze uyguladıktan sonra 2 dakika yüzünüzde bekletin. Sonrasında bol ılık suyla tüm malzemeyi durulamanız yeterlidir.

  Her hafta bir kere uyguladığınız bu maskeyi tam 6 hafta düzenli uyguladığınızda gözeneklerde büyük ölçüde küçülme ve temizleme elde edebilirsiniz. Fazla yağın alınmasını sağladığı gibi cildin pisliklerden de arınmasını istiyorsanız maskenin kullanım sıklığını iki ya da üç katına çıkarabilirsiniz.

  Tercih ettiğiniz cildi temizleme ürünlerinden eğer bir verim alamıyorsanız salisilik ya da glikolik asit içeren ürünleri incelemeye başlayabilirsiniz. Gözeneklerin temizlenmesi için oldukça etkili olan ve yağ dengesinde rol alan bu ürünleri bir dermatolog gözetiminde reçete ile de alabilirsiniz. İçeriğinde mineral yağ ve alkol bulunan ürünler ise gözeneklerin daha çok tıkanmasına neden olacağından kaçınılması gerekenler arasındadır.

  Siz de burun gözenekleri küçültmek ve temizlemek hakkındaki soru ve görüşlerinizi bizlere yazmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.