Çay Ağacı Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

20.10.2020
7.667
Çay Ağacı Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Çay Ağacı Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir? Son senelerde adını daha da sık duymaya başladığımız çay ağacı yağı için son derece marifetli diyebiliriz. Yalnızca güzellik için değil sağlık için de çay ağacı yağı faydaları ile her eve konuk oluyor, bizlere bu doğal mucizeyi size daha yakından tanıtmak kalıyor. Çay ağacı yağı nasıl kullanılır veya nelere iyi gelir merak ediyorsanız siz de zaman kaybetmeden buyurun yazımıza.

Doğanın bizlere sunduğu şifalı ürünleri değerlendirmeye hangimiz bayılmıyoruz ki! Ancak her ürün etkili bir şekilde işe yaramayabiliyor veya her konuda çözüm olmayabiliyor. Öyleyse neredeyse her sorunu tedavi edebilen ve bu nedenle her evde bulunması gereken harikalardan biri olan çay ağacı yağıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Bilim dünyasında melaleuca alternifolia olarak tanınan, halk arasında ise Hint defnesi olarak geçen özel bir bitkiden elde edilen bu yağ, yassı yapraklarının işlenmesiyle ve kullanılmasıyla özellikle anavatanı Avustralya’da uzun yıllardır oldukça popüler. Etkileriyle zaman içinde kıtalar arası bir ün kazanan bu yağın bilim dünyasının dahi ilgisini çektiğini söylemek mümkün.

Özellikle cilt ve deri problemlerini tedavi etmedeki etkileriyle tanıdığımız bu yağın saymakla bitmeyen faydalarının temelinde tam bir bakteri ve virüs öldürücü olması yatıyor.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Antiviral ve antibakteriyel etkileri bulunduğu için vücudun hangi bölgesinde kullanılırsa bu bölgeyi türlü hastalıklardan korumuş oluyor. Bilinmesi gereken diğer önemli çay ağacı yağı faydaları ise şu şekilde:

 • Akne ve sivilce gibi özellikle yağlı ciltlerde daha sık görülen cilt sorunlarıyla savaşır, var olan sorunlu bölgede iyileşmeyi destekler.
 • Sivilcelerin kendisi gibi izlerini de onarmada oldukça etkilidir, izlerin azalmasına veya tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Sinek veya diğer böcek ısırıklarında kaşıntı, kızarıklık gibi semptomları ortadan kaldırır.
 • Çay ağacı yağı kullananlar bu yağı buhar banyosuna ekleyerek soğuk algınlığı, grip, bronşit ve nezle gibi hastalıklarda yaşanan burun tıkanıklığı ve öksürük belirtilerini ortadan kaldırabilir.
 • Antiviral etki gösterdiği için virüslerin neden olduğu bir diğer sorun olan uçuğu etkin şekilde onarır.
 • Ağız ve diş sağlığı için de kullanımı önerilen bu yağın diş eti iltihapları ve ağız içi yaraları tedavi ettiği de gözlemlenmektedir.
 • Çay ağacı yağı saç bakımı için de oldukça etkili bir ürün olarak karşımıza çıkmakta, özellikle saç derisinde oluşan kuruluk, kepek gibi sorunlar karşısında saç derisinin sağlığını korumaktadır.
 • Bir diğer cilt rahatsızlığı olan tırnak batmasında oluşan iltihaplı görünümü ve acıyı hafifletir.
 • Antifugal yani mantar karşıtı bir ürün olduğu için ayak bakımına dahil edilmesi önerilir.

 

Çay Ağacı Yağı Dezenfektan Olarak Kullanılır mı?

Çay ağacı yağını hem mantar hem virüs hem bakteri öldürücü olarak tanıtmamız elbette akıllara bu ürünün bir dezenfektan olup olamayacağını getirebilir. Bu yağın özellikle ev temizliğinde kullanılan solüsyon veya çözeltilere eklenmesinin önerildiğini bilmeniz artık eminiz çok daha hijyenik evlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca meyve sebze dezenfekte etmede de kullanılan bu yağı su ile karıştırarak temizleyici bir çözelti hazırlamak oldukça pratik ve etkili bir yöntemdir.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Farklı kozmetik marketlerden veya güvenilir bir aktardan temin edebileceğiniz çay ağacı yağı sivilce ve aknelerden ev temizliğine kadar sayısız alanda kullanıldığı için temin etmesi de kolay bir üründür.

Hangi sorun ve bölge için kullanacağınıza bağlı olarak çay ağacı yağı nasıl kullanılır sorusunun yanıtı da değişmektedir:

 • Akne, siğil, uçuk veya sivilce gibi bir cilt sorunu için yağı kullanmak isteyenlerin öncelikle bölgeyi iyi bir şekilde temizleyip arındırması, sonrasında bir pamukla doğrudan uygulama yapması gerekmektedir.
 • Yağı ayak mantarı için kullananlar geniş bir kova içerisine su doldurup yaklaşık 6 damla kadar yağdan damlatıp 20 dakika kadar ayaklarını bu suda bekletebilirler.
 • Nezle, grip, soğuk algınlığı veya burun akıntısı için bu yağı kullanmak isteyenlere ise buhar banyosu önerilmekte, bunun için geniş bir kaba 5-6 damla yağdan ekleyip üzerini tamamen kaynar su ile doldurmanız ve bu kaynar suyun buharını direkt solumanız yeterli olmaktadır.
 • Diş ve ağız sağlığı için yağı kullananlar bir su bardağı su ile 3 damla yağı karıştırarak kendi ev yapımı gargarasını hazırlayabilmektedir.
 • Saçları için yağdan faydalanmak isteyenler banyo esnasında saçlarını duruladığı su içerisine birkaç damla yağ ekleyerek etkileri görebilmektedirler.

Çay Ağacı Yağı Zararlı mıdır?

Çay ağacı yağının diğer tüm bitkisel yağlar ve ürünler için geçerli olduğu üzere doktor onayı olmaksızın düzenli kullanılması önerilmemekte, ayrıca bu yağın ağızdan direkt olarak alınmaması gerekmektedir. Yağı temin etmeniz halinde yine çocuklar için kullanımdan kaçınmalı, alerji şüphesinde doktorunuza danışmalısınız.

Siz de çay ağacı yağı kullananlar arasına katılarak aldığınız sonuçları bize yazabilir, diğer takipçilerimiz için ilham kaynağı olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet