Centella Asiatica Diğer Adıyla Gotu Kola Bitkisi Nedir?

  04.06.2019
  1.532
  Centella Asiatica Diğer Adıyla Gotu Kola Bitkisi Nedir?

  Centella Asiatica Diğer Adıyla Gotu Kola Bitkisi Nedir? Asya’nın önde gelen ülkelerinde yetişen gotu kola adıyla da bilinen centella asiatica bitkisi, pek çok alanda şifa vermek ve kozmetik ürünleri daha etkili kılmak amacıyla kullanılıyor. Pervane şeklindeki yaprakları ile görenlerin de ilgisini çeken bu bitkiyi elbette asıl ünlü yapan şaşırtıcı faydaları. Centella asiatica bitkisi faydaları ve tüm mucizevi etkileri ile yazımızda.

  Dünya genelinde adı bilinen pek çok kozmetik markasının kullandığı, hatta depresyondan kalp hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın ilacı içerisinde yer alan centella asiatica bitkisi yani diğer adıyla gotu kola, sağlık alanındaki faydalarıyla bilim dünyasının da gündeminde yer alıyor. İçerisinde centella olduğu belirtilen ürünlerin mucize etkileri olsa da sınırlı ve doğru kullanımı oldukça önemli olan bitkilerden biri. Bu mucize bitkinin etkilerini hep birlikte keşfediyoruz.

  Centella Asiatica Bitkisi Faydaları Nelerdir?

  Sağlık sorunlarına olan faydalarının yanı sıra cilt güzelliği için kozmetik sektöründe de kullanılan centella asiatica, kremlerin içinde sıkça etken madde olarak yer aldığını gördüğümüz bir bitkidir. Bu bitkinin tüketilmeyesi ile beyin, kalp, deri sağlığı gibi pek çok alanda kendimiz için mucize faydalar sağlamamız mümkün olabiliyor. Özellikle yara ve leke izi giderici kremlerin içerisinde oldukça yaygın şekilde kullanılan bu bitkiyi merak edilenleriyle birlikte sizler için açıklıyoruz.

  Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

   

  Ülke genelinde en yüksek satış rakamlarına sahip olan ve sivilce, yanık gibi cilt sorunlarının ardında kalan izler için en sık kullanılan ürün olan Madecassol krem içerisinde etken madde olarak centella asiatica bitkisi barındırıyor. Krem içerisinde olmasa dahi bitkinin direkt olarak uygulanması da küçük yaralar ve izleri için oldukça faydalıdır. Yaralı bölge üzerinde ve çevresinde antioksidan maddeler etkisiyle cildi destekleyen ve tedaviyi hızlandırmaktadır. Ayrıca yine yaralı bölgedeki skar dokuya giden kanı artıran ve hızlandıran bitkinin etkileri sanılandan da büyüktür.

  Skatrizan türünde kendi başına kullanımının cilde etkileri tam olarak belirlenememiş olsa da bilim dünyasının yaptığı çalışmalar şimdilik bitkinin direkt kullanımını da faydalı ve iyileştirici olarak görmektedir. Özellikle farklı hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, derinin üst katmanlarını iyileştirmenin yanında alerjiye neden olmadan kullanılabilen bir bitki olduğunu göstermektedir.

  Kendi anavatanındaki adı aslan otu olan centella, Asya’daki vahşi hayvanların kavga sırasında oluşan yaraları iyileştirmek için içgüdüsel olarak üzerinde yuvarlandığı bir bitkidir. Hayvanların dahi yara iyileştirme üzerindeki etkilerini öğrenmiş olduğu bu bitki elbette kozmetik dünyasının da ilgisini çekmektedir.

  Kalp Damar Sağlığını Korur

   

  Kan damarlarında yaşanan şişkinliklerin belli bölgelerde toplanması halinde venöz kan dolaşımında yetersizlik ya da varis gibi rahatsızlıkların olduğunu biliyoruz. Bu gibi damar hastalıklarının önlenmesi ve sorunların yaşanmaması adına yine centella kullanıldığını bilmenizde de fayda vardır. Öyle ki Hindistan’daki bitkisel terapistlerin pek çoğu kalp damar rahatsızlığı bulunanlar için içerisinde centella bulunan ev yapımı karışımları ve kremleri kullanmaktadırlar. Henüz kalp sağlığına olan etkileri kanıtlanmamış olan bu kremlerden pek çok kişinin faydalandığını ve memnun kaldığı da bir gerçektir.

  Depresyondan Korur

   

  Aşırı derecede endişelenme, kaygı bozukluğu, depresyon gibi ruh hastalıkları için de kullanılan centella, genel ruh halini iyileştirmeye birebir bitkilerden biridir. Kişilerin stres ve kaygıyı yenmesi üzerinde olumlu etkileri olan bu bitkinin oral yoldan tüketilmemesi gerektiğini de eklemek gerekir.

  Centella asiatica yağı ya da kremleri kendiliğinden hoş bir koku yaymakta ve bu kokuyu bir gün boyunca solumak kişilerde dinginlik ve rahatlama sağlamaktadır. Ayrıca duygu durumu ve ruh hali düzenlenen kişilerde beyin fonksiyonları ve cilt güzelliği de olumlu etkilenmektedir. Yani dolaylı olarak depresyonla birlikte bitkinin yine farklı faydaları da alınmış olur.

  Modunuzu yükseltme v sakinleştirme etkisi olan bu bitkinin düzenli olarak solunması, kullananlar tarafından huzur yarattığı yönünde yorumlar alıyor.

  Genel Tedavi Sağlar

  Bitki uzmanlarının cilt sorunları için şifa kaynağı olarak gördüğü centella, hem ilkel toplumlarda hem de modern tıpta bu alanda kendine yer edinmiştir. Vücudun yalnızca deri kısmına değil, geneline pek çok faydası bulunan centella asiatica tohumu ile mucize faydalar sağlanan diğer rahatsızlıklar ise şu şekildedir:

  • Cüzzam
  • Egzama
  • Hepatit
  • Yorgunluk
  • Astım
  • Sedef
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Ülser
  • Ateş
  • Epilepsi
  • Soğuk algınlığı
  • Sifiliz (bel soğukluğu)

  Namı diğer adı yaşam çeşmesi olan centellanın ayrıca tüm bu genel etkiler düşünüldüğünde yaşamı uzattığı yönündeki iddialar da gerçekçi bir hal almaktadır.

  Selüliti Giderir

  Bacakların arka kısımlarında yoğunlaşan, ancak kalça, kol ve göbek kısımlarında da görülebilen yaygın bir sorun olan selülit, yine bu bitkinin tedavi alanlarından biridir. Centellanın ezilmesi yoluyla elde edilen krem, selülitli bölge üzerinde uygulandığı takdirde ciltte genel bir iyileşme sağlıyor ve selülitli görünümü büyük ölçüde azaltıyor.

  Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir

  Alzhemier, demans gibi zihinsel fonksiyonlarla alakalı olan hastalıklar üzerinde de centella asiatica bitkisi yine faydalarını göstermektedir. B12 eksikliğinin ilk belirtilerinden olan unutkanlık şikayeti için de bu bitkinin tavsiye edildiğini duyabilirsiniz. Bu mucize bitki yaşa ya da vücut bileşenlerinin eksikliğinden ileri gelen rahatsızlıkları önlemede oldukça etkilidir ve zekanın geliştirilmesini destekler.

  Kan Şekeri ve Kolestrolü Dengeler

  Henüz bilimsel olarak bir kanıtı bulunmasa da centella asiatica Türkçesi ile gotu koladan elde edilen özün kullanımı ile kolesterolün ve kan şekerinin dengelendiği görülmüştür. Doktor kontrolü olmaksızın kullanımı tavsiye edilmese de bu bitkinin insülin hormonunun seviyesinde olumlu faydaları olduğu belirtilmektedir. Yine bu hormonla yakın ilişkisi olan pankreas hastalıkları da centella içeren ürünler ile tedavi edilebilmekte, bitki antioksidan içeriği ile pankreastaki kanserli hücreleri önlemekte ve yok edebildiği görülmektedir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.