Cevizin Faydaları Nelerdir? Bir Gece Önceden Suda Bekletilen Ceviz Ne İşe Yarar?

  29.12.2019
  12.909
  Cevizin Faydaları Nelerdir? Bir Gece Önceden Suda Bekletilen Ceviz Ne İşe Yarar?

  Cevizin Faydaları Nelerdir? Bir Gece Önceden Suda Bekletilen Ceviz Ne İşe Yarar? Hemen hemen her yerde görebileceğimiz bir yemiş ceviz. Cevizin faydaları söz konusu olduğunda ise bu harika bitki için bir mucize demek yanlış olmaz. Sağlığa olan inanılmaz faydaları ile cevizin faydaları gibi ceviz suyu faydaları da dilden dile dolaşıyor. Peki bu ceviz suyunun faydaları neler?

  İçerisinde bol miktarda omega-3 barındırması ile oldukça değerli bir besin olan cevizin, vücudun ihtiyaç duyduğu günlük enerjinin yarısından fazlasını sağlaması mümkün. Ancak cevizin kendisi gibi bir gece önceden içerisinde bekletilerek hazırlanan suyu da oldukça yararlı ve şifalıdır. İşte ceviz suyunu ne kadar süre içmeli, ceviz suyunun yan etkileri gibi merak edilen tüm detaylarla karşınızdayız.

  Cevizin Faydaları Nelerdir?

  Ağaçta yetişen bitkiler arasında yer alan ceviz, kendine özgü aroma ve tadı ile hem tatlı hem tuzlu pek çok tarifte yer alır. Kış mevsiminde yapraklarını döken bu ağacın meyvesi olan ceviz, dışının sertliğine rağmen içerisinde yumuşa bir tat barındırır. Antik dönemlerden beri alternatif tıbbın gözdelerinden biri olan bu bitki, ihtiyacımız olan omega 3’ün %85 gibi büyük bir oranını karşılamaya yardımcıdır.

  Yaralı askerleri tedavi etmeden, kumaşları organik yoldan boyamaya kadar sayısız alanda kullanılan cevizin faydaları içerisindeki eşsiz bileşenler ile ilişkilidir. E vitamini, potasyum, magnezyum, fosfor, demir, folik asit, çinko, yağ asitleri, cevizin içerisindeki ön plana çıkan bileşenlerden bazılarıdır. Hafıza ve zihinsel kuvvet üzerine olan etkileri de pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Ancak ilginç olan cevizin faydaları kadar bir gece önceden bekletilen cevizin suyunun faydaları olmakta, cevizi bir gece suda bekleterek bahsetmiş olduğumuz tüm bu bileşenleri çıkarmak mümkün olmaktadır.

  Cevizin yararları ise şu şekilde özetlenebilir:

  İçerisinde bol omega 3 içerdiğinden dolayı cevizin beyin sağlığını koruduğu bilinmektedir. Beynin bilgi ve hafıza bölümünü desteklemekte, uzmanlar tarafından bu amaçla aç karna tüketilmesi önerilmektedir.

  Yüksek lif içerdiğinden dolayı midenin asit oranını kontrol eder ve sindirimi hızlandırır. Reflü, ülser gibi hastalıklara karşı koruyucu olmaktadır. Bağırsakları düzenler ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını önler.

  İçerisinde güçlü antioksidanlar barındırdığından dolayı vücudun temizlenmesini ve yenilenmesini destekler. Böylece hücreleri kanser gibi hastalıklardan korur.

  Cevizin tüketilmesi halinde kişinin uzun süreli tokluk hissi korunur ve böylece cevizin kilo vermeye yardımcı olduğu söylenebilir.

  İçerisinde bulunan melatonin sayesinde uyku sorunlarını tedavi eder. Akşam saatlerinde tüketildiğinde uykusuzluğu önleyecektir.

  Vitaminler ve mineraller bakımından zengin olduğu için kemikleri ve dişleri korur. Ayrıca cevizin cilde faydaları da oldukça fazla olup, saç ve cilt güzelliği için de cevizin kullanılması mümkündür. Yaşlanmayı geciktirmesi, akne ve sivilceleri önlemesi, ceviz tüketenlerin cildinde gözlemleyeceği faydalardan bazılarıdır.

   

  Ceviz Besin Değeri Nedir?

  100 gram için ceviz besin değeri şu şekilde:

  • 654 kcal.
  • 65 gr. yağ
  • 441 mg. potasyum
  • 2 mg. sodyum
  • 14 gr. karbonhidrat
  • 15 gr. protein
  • 2,9 gr. demir
  • 158 mg. magnezyum
  • 7 gr. lif
  • 0,5 mg. B6 vitamini
  • 98 mg. kalsiyum
  • 3 mg. C vitamini
  • 0 gr. kolesterol

  Cevizi Bir Gece Suda Bekletirsek Ne Olur?

  Cevizin kendisi gibi aynı zamanda suyu da oldukça kıymetlidir. Ceviz suyu yapımı için ise taze kırılan cevizleri yalnızca bir gece su içerisinde bekletmek ve bu suyu tüketmek yeterlidir. Oldukça pratik bir tarifi olsa da ceviz suyunun faydaları için adeta ilaç etkili bir kür denebilir.

  Cevizin taze olarak tüketilmesi herkesin hoşuna gitmeyebilir ve bazen tadı rahatsız edici olabilir. Bazıları ise cevizi kendisi ile değil direkt konsantre özünü tüketerek daha yoğun bir şekilde fayda görmek isteyebilir. Bu noktada daha rahat tüketilmesi ve kolay taşınabilir olmasıyla cevizin suyunu tüketmek, oldukça pratik bulunabilir.

  Cevizin özünü elde etmemizi sağlayan bu yöntemle yani cevizi bir gece suda bekletmek ile ne gibi faydalar elde edebileceğinizi birlikte keşfedelim.

  Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

  Besinler vücudumuzda farklı türlerde atıkların birikmesine yol açmaktadır. Bu atıklar sindirim problemlerine yol açabilmekte ve çözüm olarak düzenli lif tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerisinde bulunan yüksek lif oranı ile gaz, hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarına karşılık olarak ceviz suyu tüketmek mantıklı olacaktır.

  Regl döneminde hassas ve ağrılı olan kadınlar, ceviz suyundan faydalanabilir. Kadınların bu özel döneminde ağrı ve şiddetli kramp sorunu için ceviz suyunu doğal bir ilaç olarak tüketmesi ve böylece büyük ölçüde rahatlaması mümkündür.

  Gebelik süresince alınan fazla kiloların atılması için cevizin içerisinde yer alan potasyumun sağladığı dengeden faydalanılabilir. Ayrıca loğusa döneminde kadınların sütünü arttırmak için bu kürden faydalandığı da bilinmektedir.

  Yalnızca merkezi sinir sistemine yani beyne değil, aynı zamanda genel olarak tüm sinir sistemi hücrelerine iyi gelen cevizin, kendisi gibi suyu da zihinsel faaliyetler için faydalı olmaktadır. Özellikle stres kaynaklı ruhsal sorunlar ve depresyon gibi hormonlarla ilişkili hastalıklar için ceviz suyunun tüketilmesi faydalı olacaktır. Rahat bir uyku ve kontrol altına alınan stres için uyku saatlerinden bir saat öncesinde cevizin suyundan tüketilmesi uygundur.

  İçerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Faydalı yağ gruplarında yer alan omega 3 yağ asitleri, kalbi besleyen damarların korunması açısından önemlidir ve bu suyun içerisinde bolca bulunurlar. Böylece damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi yaşa bağlı gelişebilecek kalp damar rahatsızlıklarının önlemi alınmış olur.

  Cildin iç ve alt katmanlarına ilerleyebilen bu kürün sayesinde dermis adı verilen katman içten onarılır. Böylece cildin erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçilir ve cildin esnekliği içeriden onarmayla korunur.

  Sizlere bir gece suda bekletilen ceviz yani diğer tabiriyle ceviz suyu faydaları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Sizler de mucize besin cevize ve onunla hazırlayabileceğiniz bu pratik küre dair tüm aklınıza takılanları ya da tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.