Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  05.11.2019
  1.354
  Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?Şüphesiz hepimizin duyduğu bir fikir çiğ yumurta içmek. Kimileri için vücut geliştirmeye olan faydaları ile anılırken kimileri ise kısılan sesine çözüm olarak bu yöntemi kullanıyor. Peki çiğ yumurta içmek faydalı mı? Ya da çiğ yumurta içmenin zararları neler? Gelin birlikte tüm bu sorulara bilimsel açıklamalarla yanıt arayalım.

  Çiğ Yumurtanın Besin Değeri Nedir?

  Her ne kadar yumurtanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok anılıyor ve çeşitli görünüyor olsa da aslında yumurtanın pişme ya da tüketme şekline bağlı olarak gösterdiği faydalar da değişebiliyor. Hal böyle olunca çiğ yumurtayla pişmişi arasındaki fayda ve besin değeri farkı da merak konusu oluyor. Çocukluğumuzdan beri bizlere anlatılan bu faydaları bir de bilim ışığında inceleyelim.

  1 adet yumurtanın içerisinde;

  • 3 gram protein,
  • A, B2, B5, B12 ve E vitaminleri
  • Kolin (Beynimizin sağlığını korumak için gerekli olan temel proteinlerden biri)
  • Lutein, zeaksantin gibi antioksidan çeşitleri

  gibi pek çok kendine has bileşen yer alıyor.

  Peki ama yumurtayı pişirmek ya da çiğ yumurta içmek, bu besinleri alma oranımızı nasıl etkiliyor?

  Öncelikle eğer yumurtayı pişirdiğinizde bahsetmiş olduğumuz bu besin değerlerinden bir kısmını kaybedecek olduğumuzu tahmin etmek güç değildir. Ancak yapılan deneylere bakıldığında çiğ yumurtayla pişmişi arasındaki besin değeri farkının oldukça az olduğunu görebiliyoruz.

  Tara Gidus isimli dünyaca ünlü beslenme uzmanının yaptığı açıklamaya göre yumurtanın sahip olduğu proteinler en çok beyin ve sinir sistemi açısından önemlidir. Ancak yumurtanın çiğ mi yoksa pişmiş mi tüketiliyor olması, bu faydaları etkileme üzerinde önemli bir değişken değildir. Yani yumurtanın asıl faydaları pişmesiyle ile ortadan kalkmayacaktır.

  Yumurtanın sahip olduğu besleyici değerleri incelediğimiz takdirde çiğ ve pişmiş arasında belirgin bir farkı göremiyoruz. Ancak konu sindirimin bilimsel yönü olduğunda yumurtanın pişmiş halinin, çiğ yumurta içmenin faydaları önünde daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Çünkü bilimsel araştırmalara göre çiğ yumurtanın vücuda vermiş olduğu proteinlerin ancak %50’si sindirime dahil oluyor ve geri kalanı vücuttan atılıyor. Ancak söz konusu pişmiş yumurta olduğunda sindirime katılan protein oranı %90’a kadar çıkabiliyor.

  Gelelim yumurtanın bir diğer önemli yönü olan biotine. Bir diğer ünlü Beslenme Uzmanı Heather Mangieri’ye göre yumurtanın tüketilme biçimi ile birlikte alınan protein oranında büyük bir değişim var. Yumurtadaki içerisinde yer alan önemli protein türlerinden biri avidin ve avidin, yumurta çiğe yakın yani  az pişirildiğinde ya da tamamen çiğ olarak tüketildiğinde  biotinle bir araya gelen ve emilimi gerçekleşmeyen bir proteindir. Yani bahsedilen bu proteinden faydalanmak adına yumurtayı mutlaka tam olarak pişirip sonrasında tüketmek gerekiyor.

  Konuyu özetlemek gerekirse, uzmanlara göre yumurtanın besin değeri pişirmekle kaybolmamakta ancak sindirime dahil olan ve emilen protein oranı pişmiş yumurtada çiğ olana göre daha fazla olmaktadır .

  Çiğ Yumurtanın Zararları Nelerdir?

  Her ne kadar şimdiye kadar önemli bir zararından bahsetmemiş olsak da çiğ yumurtanın pişmişe göre farklı bakış açılarından hem avantajlı hem dezavantajlı olduğunu görmüş olduk. Ancak sağlık söz konusuysa hiçbir detayı es geçmemek gerek. Gelelim çiğ yumurta içmek zararlı mı sorusunun yanıtına.

  Hayvansal gıdaların hepsi zehirlenmeye yol açabilme riski taşıyor olsa da yumurtanın uygun koşullar sağlanmadığından ne denli hızlı bozulabildiğini ve bakteri üremesine ne kadar elverişli olduğunu biliyoruz. Bu bakteriler yalnızca gıda zehirlenmesine değil, salmonella gibi hayati risk arz eden hastalık etmenlerine dahi neden olabiliyor.

  Diyetisyen Lauren Antonucci’nin konuya dair açıklamasına göre yumurtanın pişmiş halinin, çiğ halinden çok daha az risk taşıdığı söylenebilir. Çünkü çiğ iken salmonella üremesine daha uygun olan yumurta nedeniyle zehirlenmeler, mide krampları, baş dönmesi, ishal ve bulantı ile karakterize sorunlar yaşanabiliyor. Kişinin çiğ yumurtada yer alan bakterilerden etkilenmesi halinde bahsedilen bu şikayetler 6 ila 58 saat arasında başlayabiliyor ve 7 güne kadar devam edebiliyor.

  Antonucci salmonella isimli bakteriye dair risklerin sıfırlanması için ise yapılması gereken, yumurtayı iyice pişirmek. Uzmanlara göre ısısı yükselen yumurtanın içerisinde var olan bakteriler ölüyor ve risk de yumurta ne denli iyi pişerse o denli düşüyor.

   

  Çiğ Yumurta mı Yoksa Pişmiş Yumurta mı Daha Faydalıdır?

  Öncelikle çiğ yumurta besin değeri ile pişmişi arasında ciddi bir besin değeri farkı olmadığından bahsettik. Sonrasında ise beslenme uzmanlarının çiğ yumurtayı sindirim konusunda pişmiş olana göre nasıl daha dezavantajlı bulmuş olduklarından bahsettik. Bu durumda besin değeri ve sindirim mukayesesi yapıldığında çiğ yumurtanın 1-0 geride kaldığını ve pişmiş olanın tavsiye edildiğini söylemek mümkün.

  Başta salmonella olmak üzere, bakteri üremesine karşı elverişli olması nedeniyle çiğ yumurtanın zararları yeniden gündeme geldi. Kabuğundan içine bakterileri kolayca alabilen çiğ yumurtanın zehirlenmeye yol açmaması için mutlaka pişmiş olması gerektiğinin altını çizdik.

  Tüm bu bilgiler ışığında ise çiğ yumurta tüketmenin faydaları, pişmiş yumurtaya göre oldukça geride kalıyor.

  Şimdi ise son olarak kesin karara bağlamak adına uzman Mangieri’nin bir diğer dipnotundan bahsedelim. Çiğ yumurta içmenin faydaları kimse için mucize etkiler sağlamıyor. Bu yumurtaların kişiye zararsız olduğunu ve sadece daha az yararlı olduğunu söylemek de uzmana göre yanlış bir fikir. Yani çiğ yumurtanın yalnızca ‘’daha az yararlı’’ görülmemesi, hatta uzak durulması gerektiğinin altı çiziliyor.

  Elbette yine de alışkanlıkları gereği yumurtayı pişirmeden tüketmeye devam etmek isteyenlerimiz olabilir. Özellikle sporcular ve ses sanatçıları, kas oluşumuna ya da ses tellerine iyi geldiği iddiası ile çiğ yumurtayı tüketmeyi bir alışkanlık haline getirmiş olabilir. Ancak söz konusu sağlık olduğunda hiçbir şey riske atılmamalı ve her ne kadar şimdiye kadar bir zararını görmemiş olsanız da böyle bir alışkanlığınız varsa, öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz size konuyla ilgili daha detaylı bilgiler verebilir, daha önemlisi size daha sağlıklı alternatifler sunabilirler.

  Siz de çiğ yumurta içmenin faydaları ve zararları hakkında edindiğiniz tüm bu bilgiler haricindeki sorularınızı ve fikirlerinizi bizlere yazmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.