Ciğer Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Ciğer Ne Kadar Tüketilmeli?

15.11.2019
954
Ciğer Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Ciğer Ne Kadar Tüketilmeli?

Ciğer Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Ciğer Ne Kadar Tüketilmeli? Kimimiz çok sevip sofralarından eksik etmiyor, kimimiz henüz faydalarını bilmediğinden onu yeterince tüketmiyor. Evet, ciğerden bahsediyoruz. Ciğer tüketmenin faydaları sayesinde aldığımız besin değerleri o denli yüksek ki bu besin için mucize demek yanlış olmaz. Pek çok besinin içeriğini aynı anda barındıran karaciğerin faydaları 7’den 70’ye herkese şifa dağıtıyor. Peki dana ciğeri ve kuzu ciğeri farkı nedir ya da ne kadar ciğer tüketilmeli? Tüm sorular ve daha fazlası bu yazımızda.

Sağlıklı beslenme dendiği zaman yeşil sebzeleri, somon gibi balık türlerini, keten tohumlarını ya da kırmızı meyveleri duymaya alışmış olabilirsiniz. Ancak tüm bu besinlerin faydalarını tek bir seferde almanızı sağlayan karaciğerin faydaları hala hak ettiği değeri göremiyor. Sığır ciğerinin faydaları sanıyoruz ki onu evrendeki en değerli besinlerden biri kılıyor desek yalan olmaz.

Ciğer Tüketmenin Faydaları Neler?

Günümüzde kolay erişilebilir en şifalı besinlerden olan ciğerin içerisinde bol miktarda A, B vitaminleri ile fosfor, magnezyum, demi gibi mineraller yer alıyor. Bu da ciğerin ıspanak, havuç ve elma gibi besin değeri ile ünlenen yiyeceklerle aynı klasmanda yer almasını sağlıyor.

Doğal tıp ve alternatif tedavi uzmanlarının yıllardır yaygın bir şifa aracı olarak kullandığı ciğerin, aslında bilim dünyasında bir tedavi yaklaşımı olarak dahi adı geçiyor. Alman bilim insanı Dr. Max Gerson tarafından bilim dünyasına kazandırılan Gerson Protokolü ya da Gerson Terapisi, farklı hastalık türleri için ciğerin bünyeye olan etkilerin faydalanıyor. Sindirim bozuklukları, tüberküloz, ve bazı kalp damar hastalıkları, aslında kansere çare olarak geliştirilen bu tedavinin faydalı olduğu diğer hastalıklar.

Gün içinde 13 bardak taze meyve ve sebze suyu içilen bu diyette, kahve içerisindeki bazı ekstratların ve çiğ sebzelerin yenmesine izin veriliyor. Ancak asıl ilgi çekici nokta, bu diyet boyunca yenmesine izin olan sınırlı sayıdaki katı besinden birinin sığır ciğer olması. Sığır ciğeri faydaları ile hastaların büyük ölçüde iyileşmesine yardımcı olurken, protokolün birincil basamağının da önemli bir parçasını oluşturuyor.

Ciğer tüketmenin bir diğer önemli faydası da B12 vitamini bakımından oldukça zengin olmasıdır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını destekleyen ve hücre boyutundaki reaksiyonları iyileştiren B12, aslında vücudun tamamı için oldukça faydalıdır. Elbette vitaminleri tam olarak alabilmek açısından ciğerin doğal yetişmiş ve organik olanını tercih etmek oldukça önemlidir. Buzağı ve tavuk ciğerinin faydaları ise diğer türlere göre bu noktada ön plana çıkmaktadır. Bu hayvanların özellikle serbest dolaşarak büyüyen ve otlayanları daha da faydalı olacaktır.

B12 vitamini yanında karaciğerin içerisinde B6 vitamini, folat ve biyotin gibi farklı vitamin kompleksleri de bolca bulunmaktadır. Hücrelerin işlevlerini devam ettirebilmesi, DNA oluşumunun desteklenmesi ve hücre bölünmesinin doğru şekilde gerçekleşmesi bakımından bu vitaminlerin alınması elzemdir. Folat eksikliği olan kişilerde megaloblastik anemi gibi farklı hastalıklar gündeme gelebilmektedir.

Bahsedilen vitamin ve mineraller, vücudun detoksifikasyon yani zehir ve zararlı maddeden arınma yollarını desteklemektedir. Bu bilgi çerçevesinde aslında ciğer tüketmenin insanın kendi ciğerine de faydalı olduğu mitinin gerçek ve doğru bir bilgi olduğunu anlamak güç değildir.

 

Ciğer Yemek Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Linus Pauling Enstitüsü tarafından yapılan bir açıklamaya göre, vücudun hem enerji üretmek, hem kolajen sentezlemek, hem sinir hücrelerini sağlam tutmak, hem de metabolizma dengesi sağlamak için bakır mineraline oldukça ihtiyacı vardır.

Bakırın tutunduğu ve bu sayede işlevlerini devam ettiren pek çok enzim türü bulunmaktadır. Bu enzimler hücreler için birer antioksidan görevi görmektedir. Bu sebeple günde 0.9 mg. bakır alınması gerekir. 100 gram kadar karaciğer tüketmeniz halinde ise 12 mg. bakır almış olmanız oldukça avantajlıdır. Bu miktar kuzu ciğerinde yarıya düşerken tavuk ciğerinde ise 1 mg. dolaylarındadır. Yani ciğerin her türü kendi içinde farklı faydalar sağlamaktadır.

Ciğer Tüketmenin Bağışıklığa Faydaları Nelerdir?

100 gramlık bir porsiyonunda 60.000IU A vitamini bulunduran dana ciğerinin Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Çünkü günlük olarak 333 ila 3,000 IU kadar A vitamininden alınması gerekmektedir. Bu sayılar, kuzu karaciğeri için 21.203 IU ve tavuk karaciğeri için ise 11.329 IU’dur.

Görme sağlığı için oldukça önemli bir vitamin olan A vitamini, aynı zamanda kan hücrelerinin sentezlenmesinde ve genlerin düzenlenmesinde

Dana ciğeri 100gramlık bir porsiyonunda yaklaşık 60.000IU A vitamini içerir. Aynı kesim sığır karaciğeri 26.957 IU, kuzu karaciğeri 21.203 IU ve tavuk karaciğeri 11.329 IU’dur. Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından önerilen tavsiyelere göre günlük 2,333 ila 3,000 IU kadar tüketmeniz yeterlidir. A vitamini gece görüşü için önemlidir, ancak aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin sentezlenmesi ve genlerin düzenlenmesi gibi çeşitli roller oynar.

Yeterli miktarda A vitamininin alınmaması halinde beyaz kan hücrelerinin büyümesinde gerileme ve haliyle bağışıklık sisteminde zayıflamalar meydana gelebilir.

A vitamini ve mineraller bakımından zengin olmasıyla aynı zamanda ciğerin kansızlığa da çare olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Ciğer Protein Bakımından Zengin midir?

100 gramlık porsiyonunda 162 kalori, 5 gram yağ ve yaklaşık 25 gram protein içermesiyle sığır ve dana ciğerinin aynı zamanda harika bir protein kaynağı da olduğu söylenebilir. Tavuk ve kuzu ciğerinde ise yağ oranı düşmekle ve yine protein bakımından zengin olmakla birlikte kolesterol bakımından değerlendirildiğinde kaliteli bir protein olarak görülmezler.

Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir açıklamaya göre, sağlıklı bir yetişkin bireyin gün içinde 300 miligramdan daha az kolesterol alması gerekmektedir. Sığır ciğeri ise bahsedilen proteini alabilmek için 100 gram tüketen kişiye 337 miligram kolesterol verir. Kuzu ve tavuk ciğerinde ise bu rakamlar 430 ila 479 mg. dolaylarına yükseldiğinden her ne kadar faydalarını anlatmış olsak da her besin gibi ciğeri de sınırlı tüketmek gerekmektedir.

Sizler için ciğerin pek çok faydasını bir araya getirdik. Ciğerin faydaları hakkında sizler de soru ve deneyimlerinizi bizlere yazmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet