Cilt Bakımı için Bitkisel Yağlar

  01.05.2019
  8.654
  Cilt Bakımı için Bitkisel Yağlar

  Cilt Bakımı için Bitkisel Yağlar Artık hem aktarlarda hem eczanelerde rahatlıkla bulabileceğimiz kozmetik yağlar, sınırsız bir çeşitliliğe sahip diyebiliriz. Farklı yağların farklı faydaları olduğu gibi sizin de bu yağları alıp uygulamadan önce hakkında iyi bir şekilde bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Cildinizi tanımak kadar cilde iyi gelen yağlar hakkında da bilgi sahibi olmak önemli. Çükü ancak bu şekilde seçtiğiniz yağlarla fayda görmeniz mümkün oluyor.

  Kullanacağınız bitkisel yağlar güvenilir bir markanın ve onaylanmış bir paketin içerisinde olmalıdır. Tercihen organik olanlarını tercih etmeniz gereken bu yağların hepsi faydalı ve dengeleyici etkileri ile bilinir. Ancak sorununuza yönelik yağ kullanmanız ve düzenli kullanım talimatlarına uymanız, gerçek faydalarını görmeniz açısından eşsiz bir öneme sahiptir.

  Bunca yağın içerisinde siz de hangi yağ neye iyi gelir sorusunu düşünüyor olabilirsiniz. Hangi yağı seçmeniz gerektiği kadar nasıl kullanmanız gerektiği de ayrı ve önemli bir konudur. Siz de tüm bu bilgileri ve çok daha fazlasını hemen şimdi bizimle öğrenebilirsiniz.

  Argan Yağı

  İçeriğinde yüksek oranda  E vitamini içermesiyle bildiğimiz argan yağı, aynı zamanda yağ asidi ve antioksidan içermesiyle de sevilen bitkisel yağlar arasında yer alır. Kuru saçlara ya da onarılması gereken saç problemlerine şifa veren argan yağının, son dönemde yüzü için de kullanıcısı çoktur. Kuru bir cilde sahipseniz ve kırışıklarınıza çözüm arıyorsanız argan yağı tam size göre olabilir.

  Avokado Yağı

  Yine E Vitamini ve omega 3 açısından zengin bir diğer yağ olan avokado yağı, hücresel açıdan fonksiyonların düzenlenmesine ve iltihapların kurutulmasına yardımcı oluyor. Bu yağı kaşınan, kuruyan, hassaslaşan ve hafif kırışıkların olduğu cilt yüzeyine uygulayabilirsiniz.

  Hindistan Cevizi Yağı

  Fazla hassas bir cilde sahip olup cilt onarıcı yağlar konusunda arayışa girenler için Hindistan cevizi yağı birebirdir. Bu yağı özellikle egzama gibi rahatsızlıklara olanlara nemlendirme etkisi nedeniyle öneriyoruz.

  Jojoba Yağı

  Bu yağın yapısı gereği kolay emilir olması, çinko, bakır, B ve E vitaminleri açısından zengin bir içeriğinin olması, onu kuru cilde iyi gelen yağlar arasında özel bir yere koymaktadır. Ayrıca cildinin esnekleşip diriliğini kaybettiğini düşünenler için de bu yağ oldukça faydalıdır.

  Lavanta Yağı

  Siyah noktaya meyilli ciltlere önerilen bir yağ olan lavanta, doğal olarak dezenfektan etkisi sağlar. Bu yağın hoş kokusu nedeniyle diğer yağlara karıştırılıp kullanılması da mümkündür ve bu sayede etkisi artırılabilir. Ancak yağı tek başına kullanmayı düşünüyorsanız öncesinde mutlaka bir miktar su ile seyreltmeniz önerilir. Aksi halde alerjik etki yaratabile bu yağ, hassasiyete yol açabilmektedir.

  Zeytinyağı

  Cilt yenileyici yağlar içerisinde en çok kullandığımız ve en geniş kullanım alanına sahip yağ olan zeytinyağı, antik dönemden günümüze uzanan bir şöhrete sahip. Cildin nemlendirilmesi için tercih edilen bu yağ, özellikle organik ve saf olanları tüketildiğinde daha da büyük faydalar sağlıyor. Jojoba yağı ile çok benzer bir yönü olan ve kolayca emilebilen bu yağ, alerjik reaksiyon riski düşük olduğundan dolayı da tercih ediliyor. Yoğunluğundan dolayı akne ve sivilce sorunu olanlara pek önerilmeyen bu yağın bilimsel açıdan cilt kanserine dahi iyi gelebildiğinin görülmesi ise kullananları şaşırtıyor. Antioksidan içeriği nedeniyle minik kırışıklar üzerinde büyük etkiler sağlayan bu yağı özellikle kuru cilt tipine sahip olanlara öneriyoruz.

  Çay Ağacı Yağı

  Akne sorunu olan ciltlere önerilen bir diğer yağ olan çay ağacı yağı, özellikle cilt gözeneklerinde biriken bakterilerin yok edilmesi için birebirdir. Doğal bir ürün olmasına karşın keskin yapısı nedeniyle tahrişe yol açabilen bu yağı kullanmadan önce minik bir bölge üzerinde denemeniz tavsiye edilir.

  Limon Yağı

  Antibakteriyel özelliği ile ön plana çıkan limon yağı, yine fazla yağlanma ve akne sorunu için tavsiye edilir. Cildi gençleştiren yağlar arasında yer alan bu yağın, çizgi ve kırışıkların azalmasına yardımcı olduğu gibi yine yaşa bağlı beliren kahverengi lekelere ve halkalara da iyi geldiği bilinmektedir.

  Tatlı Badem Yağı

  İçerisinde bol miktarda K ve E vitamini bulunan tatlı badem yağının cildi daha elastik kılıp, yenilenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu yağın bir diğer özelliği de kan dolaşımını artırması ve bu sayede cildi daha güçlü kılmasıdır. Cildi güneşten gelen UV ışınlara karşı koruyan bu yağ, yaz döneminde kullanabilecek yağ arayanlar için de ideal olmaktadır.

  Biberiye Yağı

  Küçük kırışıkların giderilmesi ve cildin toparlanmış, sıkılaşmış bir görüntü almasını sağlayan bu yağ, kırışıklık sorunu yaşayan kişiler için tercih edilmesi gereken yağlardandır.

  Nane Yağı

  Tıkanan ve kirle dolan gözeneklerin arındırılması ve cildin üzerindeki fazla yağın kontrol altına alınmasını sağlayan nane yağı, cilde direkt uygulanmaması gereken güçlü yağlar içerisinde yer alır. Cilt bakımı için bitkisel yağ karışımları içerisine eklenebileceği gibi bu yağı seyrelterek de kullanabilirsiniz. Cildinizde tahriş ya da huzursuzluğa yol açmaması için bu yağın zeytinyağı ile karıştırılması mümkündür. Yalnızca birkaç damlasının dahi güçlü etkiler gösterebileceği unutulmamalıdır.

  Kabak Çekirdeği Yağı

  Cildin en dışında yer alan koruyucu katmanları tazeleyerek cilde daha canlı bir görünüm sağlayan bu yağ, E vitamini ve antioksidan içermesiyle basit kırışıklıklar için güçlü bir savaşçıdır. Yağı uygulamak için haftada yalnızca bir kere cildinize masaj yapmanız ve bu şekilde kırışıklıklara veda etmeniz mümkün olabilir.

  Kullandığınız yağların etkilerinden emin olsanız da sizin cildinizin vereceği tepkiyi görebilmek adına öncesinde küçük bir bölgede uygulama yapmanız, anormal bir etki halinde bol suyla durulamanız önerilir. Cilt tipinize uygun yağı seçmek, sorunlarla savaşmak için doğru yağı seçmeniz kadar önemlidir. Ayrıca güçlü etkilere sahip olabilen bu yağları güvenilir markalardan alıp doğru şekilde kullanmaya da özen göstermelisiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.