Çocuklarda Yetişkinlerde Döküntülü Hastalıklar

  19.08.2019
  1.285
  Çocuklarda Yetişkinlerde Döküntülü Hastalıklar

  Çocuklarda Yetişkinlerde Döküntülü Hastalıklar Sizin de cildinizde kaşıntı, pullanmaya ya da döküntü gibi sorunlar mı var? Endişeye kapılmayın, çünkü bu cilt sorunlarınızın nedeni yalnızca cilt kuruluğu gibi basit bir neden olabilir. Ancak bu ciltte döküntü görünümüne eşlik eden başka sorunlar varsa hekiminize danışma vakti gelmiş olabilir. Bu yazımızda ise cilt döküntüsü neden olabilir ya da nasıl tedavi edilir gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

  Cilt Döküntüleri Neden Olur?

  Sağlıklı bir insanda gün içinde en az 30, en çok 40000 ölü hücre dökülür, bunun nedeni ise yeni ve genç hücrelere yer açmaktır. Bu eski hücrelerin ise yaşlandıkça büyüdüğünü ve deri yüzeyinde pullanmalar yarattığını görebilirsiniz.

  Derimizin üst katmanlarında doğal olarak yağlı bir katman bulunur ve bunlar su kaybının önlenmesini sağlar. Katmanın hasar görmesi halindeyse nem hızlı bir şekilde buharlaşır ve derimiz kurumaya başlar. Bu nedenle güneş ışınlarına maruz kalma,  kimyasal içeren ürün kullanımı, bazı ilaçların yan etkileri ya da deri hastalıkları ile birlikte nem kaybına bağlı ciltte pullanma yaşanır.

  Sindirim sisteminde yaşanan sorunlar vücutta dökülme olarak yansıyabilir. Çölyak, anemi, demir eksikliği, karaciğer ve böbrek hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Bağışıklık sisteminin glutene duyarlı olduğu çölyak hastalığında tahıl tüketmek, bağırsakların pürüzlü yüzeyinde tepkimelere yol açar. Yorgunluk, bitkinlik gibi belirtilere vücudun tamamını etkileyen kaşıntı ve deri döküntüsü eşlik eder.

  Karaciğerin yanı sıra böbrekler de zehirli maddelerin uzaklaştırılmasından sorumludur. Bu organların fonksiyonlarını yerine getirememesi halinde toksin maddeleri deride kaşıntı ve dökülmeler yaratacaktır. Kansızlık da aynı şekilde kan hücrelerinin dolaşımındaki görevlerini tam olarak yerine getirememesiyle aynı sonuçları doğurur.

  Hormonları, dolaşımı, enzim aktiviteleri yani genel olarak sistemleri etkileyen diğer nedenlere göz atalım:

  Döküntü Çeşitleri

  Egzama

  Hemen her yaştan bireyi  etkisi altına alabilen bir tür cilt rahatsızlığı olan egzama, oldukça yaygın görülen bir şikayet kaynağıdır. Bebeklerde cilt kuruluğu ile yetişkinlerde ise kuruluğun yanı sıra çevresel etmenlerle beliren bu rahatsızlığın en karakteristik belirtileri pullanmalar, kaşıntı ve kızarıklıklardır. Derinin kurumasıyla birlikte kalınlaşması ve çatlaması da söz konusu olabilir.

  Çocukların egzamadan etkilenme sıklığı da yetişkinlerle hemen hemen aynıdır. İlerleyen senelerin dah çok risk içerdiği düşünülse de aslında nedensiz bir şekilde çocukların hassas deri yapıları da bu gibi rahatsızlıklara meyillidir. Genetik nedenlere ek olarak erken dönemde cilt sorunları yaşanabilmesinin diğer nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Yünlü giyecek ya da aksesuarlar
  • Cildi kurutan sabun ya da benzeri temizleyiciler
  • Parfüm içeren ürünler
  • Kozmetik malzemeleri
  • Yüksek klor oranı olan sular
  • Sigara dumanına maruz kalmak

  Bahsedilen bu etmenlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkabilecek belirtiler ise:

  • Kızıklık ve şişkinlikler
  • Deride tahriş
  • Kabuklu yaralar ve irinli doku
  • Derinin kalınlaşmış yüzeyi ve pullanmalar
  • Kaşıntı

  Sedef Hastalığı

  Tıbbi adıyla psoriasis, kalın ve gümüşi renklerde pullanmalar ile görülen bir deri hastalığıdır. Kızarıklıkların görülmesi de mümkündür. Henüz nedeni tam çözülememiş olan bu rahatsızlığın bağışıklık sistemiyle ilişkili olduğu düşünülür. Eski hücrelerin atılamaması ve yeni hücrelerin aşırı hızlı çoğalmasıyla meydana gelir. Bu nedenle eski ve hücreler karışır ve sonuçta kalın, acı veren döküntü çeşitleri gözlemlenir.

  Hastalığın farklı türleri bulunmakta, plak adı verilen tipinde diz, saç, dirsekler, sırt ve ayak tabanı etkilenmektedir. Ağır seyreden bu türün sonucunda tırnaklar kırılmalar ve düşmeler olabilir. Genetik kökenli olduğundan bulaşıcı olma riski yoktur.

  Seboreik Dermatit

  Saçlarda kepeklenmenin en belirgin, en sık görülen nedenlerinden biri seboreik dermatit adı verilen durumdur. Hücrelerin ölü katmanlarının uzaklaştırılması sırasında plak şeklinde birikintiler görülür. Elbette bu durum bazen kaşıntılara da yol açabilmekte, özellikle kafa derisini tuttuğundan saçlarda rahatsız edici bir kepeklenme yaratabilmektedir. Bu rahatsızlığın neticesinde saçlar yağlanır ve sarı- beyaz renklerde pullarla kaplanır. Pullanmalar saçlarla sınırlı kalmayıp burunda, kaşlarda, göğüs altında, ensede ya da kulak arkalarında da olabilir.

  Pullanmalar, deride kaşıntısız kırmızı lekeler ya da kepekler… Bu semptomlarla kendini gösteren neredeyse sayısız cilt hastalığı bulunur. Bunlar bölgesel ya da sistemik olabilir ancak sonuç itibariyle hepsinde derinin kalınlaşıp dökülmesi ve günlük yaşamın olumsuz etkilenmesi söz konusu olur.

  Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

  Sizlere döküntülü hastalıklar nelerdir bahsettiğimize göre sizin hangi durumlarda doktora gitmeniz gerektiği konusuna gelebiliriz. Eğer pullanmalar gözlemlediğiniz bir cilt yapınız varsa ve kepenmekle şikayeti yaşıyorsanız bunlarla birlikte bir cilt uzmanına görünmeniz önerilir. Sorun ne kadar hafif ya da şiddetli olsa da kendinize tanı koyma çabasına girmemelisiniz. Aksi halde doğru tedaviyi bulmak yerine süreci uzatacak hatalarda bulunabilirsiniz.

  Eczanelerde bulunan nemlendiriciler hafif şiddetli durumlarda oldukça etkili olabilir. Ancak doğru ürünü seçmek için fiyatından ziyade içeriğine ve sizin cilt tipinize uygunluğuna dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

  Cildin hücrelerden meydana gelen bir koruma kalkanı olduğunu düşünürsek, bu kalkan koruma özelliğini hücreler arasında bulunan seramid isimli bir yapıdan alıyor diyebiliriz. Seramid azalmasıyla birlikte ciltte kurumalar kendiliğinden meydana gelmekte farklı etmenler de bu durumu tetiklemektedir. Sıcak hava, güneş ışınları, soğuğa maruz kalmak, epilasyon çeşitleri, temizlik ve kozmetik malzemeleri seramid oranını düşüren etmenlerin başında gelir.

  Cildinizde bahsedilen semptomların olması durumda hyaluronik asit içerikli kremler ile cilde yeniden esneklik ve nem kazandırılabilir. Seramid ve hyaluronik asidi aynı anda içeriğinde barındıran kremlerin cildi koruma konusundaki gücü bilimsel çalışmalara dayanmaktadır. Bu iki bileşenin hızlı ve gerçek bir tedavi için aynı üründe, aynı anda bulunması gerekmektedir.

  Siz de ciltte döküntü hakkında gerekenleri öğrendiğinize göre görüşlerinizi, tecrübe ve sorularınızı yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.