Covid Belirtileri Nelerdir? Corona Olduğumu Nasıl Anlarım?

  21.08.2020
  1.969
  Covid Belirtileri Nelerdir? Corona Olduğumu Nasıl Anlarım?

  Makalede Neler Var

  Covid Belirtileri Nelerdir? Corona Olduğumu Nasıl Anlarım? Yalnızca ülkemizi değil tüm dünyayı şiddetli şekilde etkisi altına alan, hatta basit bir dalgadan öte hayatlarımızı değiştiren Covid salgını pek çok kişinin sadece yaşam şeklini değil, tedirginlik düzeyini de değiştirmiş durumda. Konuya daha bilinçli bir şekilde yaklaşabilmek adına merak edilen bir konu olan covid belirtileri ve görülme şekillerini sizlerle paylaşıyoruz.

  Genel olarak korona virüs belirtileri kuru öksürük, ateş yükselmesi ve solunum problemleri olarak lanse edilmektedir. Ancak duruma göre belirtiler kişiden kişiye değişmekte, tüm belirtilere ilişkin fikir sahibi olmak faydalı olabilmektedir.

  Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

  • Öksürük: Genellikle kuru öksürük şeklinde görülen bu şikayet, korona virüsün ilk belirtileri arasında sayılmaktadır. Normal yaşamında sıklıkla bu sorunu yaşayan, örneğin sigara alışkanlığı olanlar için bu belirti pek ayırt edici olmayabilir. Ancak virüs enfeksiyonu yaşayan kişilerde öksürüğün sıklaştığı, hatta kesintisiz bir hal alabildiği görülmektedir.
  • Vücut sıcaklığının yükselmesi: Virüsün en yaygın belirtilerinden bir diğeri de kişinin yüksek ateş şikayetinin olmasıdır. Ateşin yükselmesi vücutta ikincil olarak pek çok kalıcı sorunu doğurabileceği için bu belirtinin acil olarak kontrol altına alınması gerekebilir.
  • Nefes almada güçlük: Corona virüs belirtileri arasında bir diğer yaygın görülen madde olan nefes darlığı herkeste görülmeyebilir. Soluk alıp vermede güçlük çekmek daha ileri seviye enfeksiyonlarda karşılaşılan bir durumdur ve kişinin diğer kronik rahatsızlıkları mevcut olup sonradan virüs enfeksiyonuna maruz kalması durumunda görülebilir.
  • Boğaz bölgesinde ağrı: Virüsten kaynaklı şikayetlerden biri de boğaz bölgesinde ağrı veya yutkunma zorluğu olabilir ancak bu durum diğer belirtilere göre daha nadir şekilde görülmektedir.
  • Yorgunluk hissi ve ağrı: İlk korona belirtileri arasında yer almasa da enfekte olan pek çok kişi eklem ve kaslarında hareket etmesine engel olabilecek ağrılar ve bu ağrılara eşlik eden halsizlik hissi yaşamış bulunmaktadır.
  • İshal: Her ne kadar virüsün belirtileri arasında sayılsa da tipik bir işaret değildir ve nadir şekilde görülmektedir.
  • Hıçkırık: Yine Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul görmüş ancak çok sık karşılaşılmayan belirtilerden bir diğeridir.
  • Burun tıkanması: Tıpkı basit soğuk algınlığı veya grip vakalarında görüldüğü gibi virüs enfeksiyonunda da burunda tıkanma gerçekleşebilir ve bu şikayetin dikkat edilmesine karşın geçmemesi halinde bir uzmana danışmak şart olmaktadır.

  Pek çok kişi tarafından bilindiği üzere korona virüs belirtileri ne zaman görülür sorusunun yanıtı 3 ila 14 gündür. Çünkü bu süreç virüsün kuluçka yani vücuda etki etme dönemidir. Tüm belirtilerin aynı anda görülmesi şart değildir ve vakaların %15’lik bir kısmında ateş yükselmesi yaşanmamıştır.

  Bazı vakalarda verilen belirtilere ek olarak balgam atma, iştahta azalma, terleme, vücut kırgınlığı gibi ek şikayetler olabilmektedir.

  Her ne kadar korona virüs gençleri etkiler mi gibi sorular yönelterek yaşa bağlı tahminde bulunulmaya çalışılsa da bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Virüsün etki mekanizması ilerleyen yaş ve kronik hastalık varlığında daha güçlü olsa da gençleri tamamen etki dışında kaldığı gibi bir düşünce söz konusu değildir ve yine bahsedilen olası belirtiler halinde gereken tedbirlerin alınması, uzmana danışılarak ilgili tedavinin uygulanmasına dikkat edilmelidir.

  Korona Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  Öncelikle sosyalleşmeniz, yani herhangi bir nedenden dolayı eviniz haricinde başka bir ortamda bulunmanız gereken her durumda mutlaka sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni kurallarına dikkat etmeniz şarttır. Bahsedilen belirtileri göstermiyor olmanızın virüs enfeksiyonu yaşamadığınızı veya virüs için taşıyıcı olup başka kişilere bulaştırma riskinizin olmadığı anlamına gelmediğini unutmamanız şarttır.

  • Kendinizi izole ettiğiniz durumlarda ise
  • Düzenli uyku,
  • Dinlenme,
  • Sağlıklı beslenme,
  • Vücut yapınıza ve yaşınıza uygun egzersiz aktiviteleri,
  • Vitamin ve antioksidan içeriği yüksek takviyeler almak

  gibi sağlıklı yaşama dair her daim uyulması gereken kurallara ekstra özen göstermeniz, bağışıklığınızı güçlü tutarak olası bir enfeksiyon halinde oldukça kurtarıcı bir kombinasyon oluşturacaktır. Ayrıca salgının etkileri azalana dek gerekli olmadıkça evinizden ayrılmamanız ve tamamen sosyalleşme amacıyla hareket ederek aşırı kalabalık ve/veya kapalı alanlarda uzun süre zaman geçirmemeniz de hala uzmanların uyarıları arasında yer almaktadır.

  Henüz keşfine devam edilen ve ilerleme şekli, mekanizması tam olarak çözülemeyen bir mikroorganizma konumunda olduğu için Covid 19 belirtileri konusunda yalnızca istatistik verilerden yola çıkılarak bilgi verilebilmektedir. Ancak belirtilerin hangilerinin görüleceği, hangi şiddet ve sıklıkta yaşanacağı oldukça değişken olup kendinizi herhangi bir şekilde iyi hissetmemeniz durumunda zaman kaybetmeden yetkin bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmanız önerilmektedir.

   

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.