Devlet Bankaları Hangileri? Hangi Devlet Bankası Tercih Edilmeli? En İyi Devlet Bankaları Hangileri?

  05.12.2020
  1.223
  Devlet Bankaları Hangileri? Hangi Devlet Bankası Tercih Edilmeli? En İyi Devlet Bankaları Hangileri?

  Devlet Bankaları Hangileri? Hangi Devlet Bankası Tercih Edilmeli? En İyi Devlet Bankaları Hangileri? Türkiye’de aktif olarak hizmet sunan pek çok devlet bankası bulunmakta, bunlar içerisinde özellikle Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank sunduğu imkanlarla en sık tercih edilenlerden olmaktadır. Elbette devlete bağlı çalışan bankalar bunlarla sınırlı kalmamakta, sizler için hazırladığımız devlet bankaları 2020 listesinde ise seçenekleriniz detaylarıyla açıklanmaktadır.

  Devlete Bağlı Çalışan Bankalar Hangileridir?

  Hizmetlerini devlete bağlı olarak sürdüren ve böylece devlet bankaları hangileri sorusuna yanıt oluşturan bankalar şu şekilde:

  • C. Vakıfbank
  • C. Halk Bankası
  • C. İller Bankası
  • C. Vakıf Katılım Bankası
  • C. Ziraat Katılım Bankası
  • C. Ziraat Bankası
  • C. Türk Eximbank
  • C. Adabank
  • C. Türkiye Kalkınma Bankası
  • C. Birleşik Fon Bankası

  Türkiye’deki Kamu Mevduat Bankaları

  Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank olmak üzere Türkiye’de üç farklı kamu mevduat bankaları bulunmakta, bu bankalar devlet kurumlarına bağlı olarak mevduat bankası kapsamında yer almaktadır. Devlet destekli bankalar klasmanında yer alan bu kamu mevduatbankalarının  devletin belirlediği hizmet şartlarına sahip olduğu bilinmektedir.

  Ziraat Bankası

  Devlet bankaları arasında en popüleri olan Ziraat Bankası, aynı zamanda 1863 senesinden bu yana hizmet veren bir banka olarak ülkemizde ilk kurulan devlet bankaları arasındadır. Özel bankalar ile kıyaslandığında düşük faiz ücretleri ile müşteri memnuniyetini arttıran Ziraat Bankası, en eski devlet bankası olmanın yanında en sık başvurulan devlet bankası olarak da bilinmektedir.

  Halk Bankası

  1933’te hizmetlerine başlamış olan Halk Bankası, açılış döneminden bu yana özellikle sanayi ve ticaret alanlarında destek vermesiyle ön plana çıkmış bankalardan biri olmakta, hatta ihtiyaç, konut veya taşıt kredilerinde uygun faiz oranları sayesinde müşterilerini en çok memnun eden devlet bankaları arasında yer almaktadır.

  Vakıfbank

  Bir diğer adı Türkiye Vakıflar Bankası olan Vakıfbank da yine geçmişi oldukça eski devlete bağlı bankalar arasında yer almakta, 1954 senesinde Adnan Menderes tarafından kurulan bankanın Avusturya, Almanya, Kıbrıs, Amerika, Bahreyn ve Irak şubeleri olarak 6 adet de yurtdışı şubesi bulunmaktadır.

  Kamu Katılım Bankaları

  Kamu desteği alan katılım bankaları arasında yer alan Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası, faizsiz ilkeleri ile çalışmakta, tasarruf sahiplerinden fon toplayarak ve bu fonları ticaret, sanayi gibi sektörlerde değerlendirmektedir. Yani bu bankalar için elde edilen karı ya da zararı tasarruf sahipleriyle paylaşıma açık tuttukları söylenebilir.

  2015 senesinde 675 milyon TL sermayeyle hizmete açılan Ziraat Katılım Bankası’nda ilk hesabı olan kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır ve bankanın şu an 45 farklı şubesi bulunmaktadır. 2015 yılında 805 milyon TL sermayeyle kurulan Vakıf Katılım Bankası ise anonim bir şirket olup banka sermayelerinin %99’u Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, kalan hisse ise Bayezid Han-ı Sani Vakfı, Mahmud Han-ı Evvel Bin Mustafa Han Vakfı ile Murad Paşa bin Abdusselam Vakfı’na ait olmaktadır.

  Kalkınma ve Yatırım Bankaları

  Bir diğer adı kamu mevduat bankaları olan kalkınma ve yatırım bankaları arasında

  • Türk Eximbank
  • İller Bankası
  • Türkiye Kalkınma Bankası

  yer almaktadır. Bahsedilen bankaların hem resmi hem özel kuruluşların yatırımları için finansman oluşturma görevi bulunmakta, ancak diğer bankalardan farklı olarak mevduat fonu kabul edilmemektedir.

  Türkiye İhracat Kredi Bankası olarak da bilinen Türk Eximbank, 1987 yılında kurulmuştur. İhracatı geliştirmek amacıyla kurulan Eximbank; ihracatçılara, imalatçılara, yurt dışında çalışmalar yürüten müteahhit ve girişimcilere kredi, nakit, sigorta ve garanti programları sağlamaktadır.

  İller Bankası

  İlbank olarak da adı anılan ve 1993 senesinden bu yana hizmet vermekte olan İller Bankası, çalışmaya başladığı ve 15 milyon TL sermaye ile kurulmuş olduğu günden bugüne pek çok il özel idaresine ve belediyelere fon ile kredi sağlamakta, bankacılıktan finansa, mühendislikten ve danışmanlığa pek çok konuda faaliyet göstermektedir.

  Türkiye Kalkınma Bankası

  Diğer bir adı Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olan ve 1975 senesinde hizmete başlayan Türkiye Kalkınma Bankası, eğitimden enerjiye, sağlıktan turizme, yine pek çok alanda faaliyet gösteren ve firmalara finansman olarak görev yapan bir bankadır.

  Fona Devredilen Bankalar (TMSF Bankaları)Nelerdir?

  Birleşik Fon Bankası ve Adabank için kullanılan bir kategori olan TMSF bankaları, tasarruf sahiplerinin sahip oldukları hakları korumak adına, yolsuzluk tespiti halinde bankaları fona aktaran ve yine kamuya bağlı bankalar arasında yer alan bir kuruluştur.

  En İyi Devlet Bankası Hangisi?

  Devlet bankaları 2020 listesinde yer alan bazı bankalar, dönem dönem rakiplerine göre sunduğu avantajlı faiz oranları ile oldukça faydalı olabilmekte, ancak zaman için piyasa koşullarının değişmesi halinde dezavantajlı bir konuma gelebilmektedirler. Konut kredisi gibi uzun vadeli kredilere başvurmadan önce en iyi devlet bankası hakkında kapsamlı ve güncel bir araştırma yapılması önerilmektedir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.