Devlet ve Özel Huzurevi Fiyatları Ne Kadar? Huzurevi Başvuru Şartları Neler?

  13.12.2023
  1.511
  Devlet ve Özel Huzurevi Fiyatları Ne Kadar? Huzurevi Başvuru Şartları Neler?

  Devlet ve Özel Huzurevi Fiyatları Ne Kadar? Huzurevi Başvuru Şartları Neler? Her ne kadar ev konforu tüm yaşlılar için en ideal ortam olsa da bakıma muhtaç veya özel ilgi gerektiren durumlarda yaşlılarımız için huzurevi arayışı gerekli olabilir. Bu süreç içerisinde en çok merak edilen konu ise huzurevi fiyatları olmakta, bu konu devlet huzurevi fiyatları veya özel huzurevi fiyatları olarak iki ayrı şekilde araştırılmaktadır. Bu nedenle sizin için huzurevine başvuru sürecine ilişkin tüm detayları adım adım açıklayarak yardımcı olmaktayız.

  Huzurevleri, sağlık problemleri ciddi boyutta olmayan ve belirli bir yaşı geçmiş olan vatandaşların tıbbi kontrol ve genel gözlem altında olduğu kurumlar olup, tedavisi bulunmayan hastalıklara sahip yaşlı vatandaşlarsa devlet destekli yaşlı bakım evlerinde ve rehabilitasyon merkezlerinde destek almaktadır. Bahsedilen kurumlar haricinde yaşlılar için özel bakım servisleri de hizmet vermekte, bulaşıcı hastalığa olmamasına rağmen yatağa bağımlı olan veya zihinsel engeli bulunan yaşlılar için verilen hizmetler bu kapsama girmektedir.

  Huzurevi Başvurusu Nereye Yapılır?

  Hangi huzurevinde kalınmasının gerekli görüldüğüne bağlı olarak başvurulacak kurumları çeşitlendirmek mümkün olmaktadır. Devlete bağlı huzurevlerinde ikamet etmeyi tercih edenler için başvuru noktaları şu şekildedir:

  • Bireyin güncel mahallesinde veya ilçesinde bulunan huzurevlerinin merkez müdürlüğü
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri
  • İl veya ilçe Sosyal Hizmet Merkezleri
  • Mülki amirler, muhtarlar ve kolluk kuvvetleri gibi ilgili kamu kurum ve kuruluşları

  Devlet Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Devlete bağlı hizmet veren huzurevine yerleşmek isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmekte, bu şartları karşılaması halinde kendi bölgesindeki huzurevine gitmesi gerekmektedir. Bu kurum tarafından kendisine verilen dilekçeyi doldurması, gerekli şartları karşıladığına dair değerlendirmeden geçmesi şarttır.

  Huzurevlerine yerleşme kararı alanlar sağlık problemleri nedeniyle evden alınarak merkeze götürülmek için Alo 183 hattını arayarak başvurularını yapabilmektedirler.

  e-Devlet Huzurevi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  e-Devlet sistemi üzerinden verilen hizmetler arasında huzurevi başvurusu da yer almakta, sisteme giriş yapanların talep oluşturmak için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine ve sonra “Huzurevleri Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine Yerleşme Talebi Ön Başvurusu” seçeneğine tıklaması gerekmektedir. Başvuru sonrasında yaşlı kişiden araştırma onayı, kimlik bilgileri, vasi bilgileri, başvuruya esas bilgiler, ön izleme onayı ve işlem sonucu onayı istenmektedir. Böylece lüks huzurevi fiyatları konusunu araştırmaya gerek kalmadan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı huzurevleri için başvuru tamamlanabilir.

  Başkasının Adına Huzurevi Başvurusu Yapılabilir mi?

  Çevrenizde yardıma ve bakıma muhtaç bir yaşlı vatandaş olduğunu düşünmeniz halinde, kişinin kendi yaşamını idame ettiremediği gerekçesiyle sizin de bu kişi adına başvuru yapmanız mümkündür.

  • Kaymakamlık
  • Muhtarlık
  • Belediye
  • Kolluk Kuvvetleri
  • Kamu Kurum ve Kuruluşları

  Mercilerinden herhangi birine bildiride bulunmanız halinde gerekli işlemler başlatılacaktır ve kişi uygun görüldüğü takdirde devlet huzurevi fiyatları önemli olmaksızın huzurevine yerleştirmesi yapılacaktır.

  Huzurevi Şartları Nelerdir?

  Huzurevlerine yerleşmek isteyenlerin karşılaması gereken ilk ve en önemli şart 60 yaşından büyük olmaktır. Diğer huzurevi başvuru şartları ise şu şekilde listelenmektedir:

  • Akıl sağlığının yerinde olması ve düzeni riske atacak zihinsel bir sorununun bulunmaması
  • Bulaşıcı hastalık taşıyıcısı olmaması
  • Kişinin alkol ya da uyuşturucu kullanmıyor, herhangi bir bağımlılığının bulunmuyor olması
  • Maddi açısından yetersizliğinin ispatı

  Devlet Huzurevi Fiyatları Ne Kadar?

  Pek çok kişi özel yaşlı bakım evleri fiyatları hakkında araştırma yaptıktan sonra maddi olarak kendi bütçesine uygun olmadığı gerekçesiyle devlet huzurevi fiyatları 2021yılı değerlerini araştırmaya yönelmektedir. Bu noktada devletin ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlar için huzurevlerini ücretsiz olarak hizmete açtığıdır.

  Huzurevi Kimlere Ücretsizdir?

  Kişinin üzerine bir mal varlığı görüntülenmesi veya SGK’dan düzenli ödeme alması halinde ücretsiz olarak huzurevinden yararlanması mümkün değildir ve bu kişiler özel yaşlı bakım evleri fiyatları hakkında bilgi edinmelidir.

  • Kanunen bakmakla yükümlü vasisi olmayan vatandaşlar,
  • 60 yaşını dolduran kişiler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden emekli olmayan vatandaşlar,
  • Dul veya yetim aylığı almayanlar,
  • Taşınır veya taşınmaz malı olmayanlar,
  • Gelir düzeyi hayatını sürdürmeye yeterli olmayan kişiler

  Bakanlığa bağlı kurumlarda tamamen ücretsiz şekilde kalabilir.

  Özel Huzurevi Fiyatları 2024 Ne Kadar?

  Huzurevleri eğer devlete bağlı çalışmıyor ve özel olarak hizmet veriyorsa nasıl bir fiyat tarifesi uygulayacağı konusunda tamamen bağımsızdır. Haliyle başvurulacak olan kurumla iletişim bilgileri üzerinden görüşme yapılmasını gerekli kılar. Elbette devletin referans amaçlı bir fiyat tarifesi bulunmakta ve fikir vermesi amacıyla oluşturulan özel huzurevi fiyatları 2024 listesi şu şekilde görülmektedir:

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.