Diş Tartarı Nasıl Temizlenir? Diş Tartarı Temizlemek için Doğal Yöntemler Nelerdir?

  30.10.2020
  19.753
  Diş Tartarı Nasıl Temizlenir? Diş Tartarı Temizlemek için Doğal Yöntemler Nelerdir?

  Diş Tartarı Nasıl Temizlenir? Diş Tartarı Temizlemek için Doğal Yöntemler Nelerdir? Bir diğer adı diş taşı olan diş tartarı nasıl temizlenir sorusunu gündeme getiren bir sorundur. Bakteriler, yemek kalıntıları gibi biriken kirlerin dişlerde yol açtığı bu sorun diş eti kanaması ve çürümesi gibi sağlık sorunlarına yol açarken aynı zamanda estetik olarak da ciddi kaygılar yaratmaktadır. Siz de diş tartarı neden olur ve nasıl temizlenir gibi soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Diş Tartarı Nedir?

  Gıda kalıntılarının veya mikroorganizmaların iyi temizlenmemesi sonucunda diş yüzeyinde saydam bir tabaka halinde biriken bu etmenler zamanla katılaşarak diş yüzeyinde sabitlenir ve diş taşlarını oluşturur. Koyu renkli lekeleri andıran bu taşların temizlenmesi diş ve ağız sağlığı açısından son derece önemli olduğu gibi güzel bir gülümsemenin önündeki en büyük engel olabilir.

  Diş Tartarı Neden Olur?

  • Dişlerde yiyecek kalıntısı birikmesi
  • Bakteriler
  • Genetik faktörler
  • Diş ipi kullanmamak
  • Sigara kullanımı
  • Diş fırçalama alışkanlığı edinmeme veya dişi doğru şekilde fırçalamama

  Diş tartarı nedenleri arasında en yaygınları olarak her yaşta ve kişide karşımıza çıkabilmektedir.

  Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

  Diş taşları veya tartarları için diş hekiminize başvurmanız halinde uygulanacak farklı tedaviler bulunmaktadır. Öncelikle kişinin varsa sigara alışkanlığına son verirken eğer nedeni diş temizliği düzensizliği ise dişlerini fırçalama alışkanlığı kazanması istenir. Sonrasında özel cihazlar ile diş tartarlarını etkin şekilde temizleyen diş hekimleri, gerekli görülmesi halinde beyazlatıcı birtakım işlemler önerilmektedir.

  Diş hekimlerine başvurarak diş tartarı temizleme tedavilerini talep etmek uygun bir seçenek gibi durabilir ancak oldukça maliyetli olabilen bu işlemler yerine pek çok kişi evde doğal yöntemlerle dişlerinin beyazlığını ve sağlığını korumayı tercih etmektedir.

  Diş Tartarı Doğal Yöntemlerle Nasıl Temizlenir?

  Maliyeti düşük ve uygulaması evde diş tartarı temizleme yöntemleri sayesinde hem çocuklar için güvenilir hem kendiniz için uygun fiyatlı diş ve ağız bakımı sağlayabilirsiniz. Bu doğal olmasıyla sevilen yöntemlere birlikte göz gezdirelim:

  Ceviz ile Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

  Malzemeler:

  • 50 gr. ceviz kabuğu
  • 1 su bardağı su

  Antibakteriyel özellik gösterdiği için dişlerdeki taş, tartar ve plaklardan kurtulma konusunda etkili olan cevizin, aynı zamanda dişleri koruyucu özelliği de buradan gelmektedir. Etkili ve doğal bir yöntem arayanların ceviz kabuklarını su içerisinde 20 dakika kadar kaynatması, soğuduktan sonra diş fırçasını 10 dakika kadar bu içerisinde bekletip dişlerini fırçalaması, cevizin etkilerini görmesini sağlayacaktır. Günde 3 kere bu işlemi tekrar etmek diş tartarları üzerinde başarılı sonuçlar sağlayabilmektedir.

  Karbonat ile Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

  Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 tutam tuz
  • Diş fırçası

  Yine antibakteriyel özelliği sayesinde plak ve tartarlarla olan savaşımızda bizlere yardımcı olabilecek bir ürün olan karbonat, diş beyazlatmada da en sık kullanılan bileşenlerden biridir. Tuz da bu antibakteriyel etkiyi desteklemekte ve doğal yöntemlerle diş tartarı temizleme için tüm gerekenlerin aslında elimizin altında olduğu görülmektedir. Bu yöntemde tüm malzemeleri su içerisinde karıştırıp diş fırçanıza alarak dişlerinizi nazikçe fırçalamanız, ardından ağzınızı iyice durulamanız yeterli olmaktadır. İki günde bir yaptığınız bu uygulama kısa sürede sonuç verecektir.

  Limon ile Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

  Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı taze limon suyu
  • Diş fırçası

  Asidik etkisi sayesinde mikropları öldüren bir diğer önemli ürün olan limon suyu, evde diş tartarı temizleme yöntemlerinin en sık tercih edilenlerinden biridir. Dişlerinizi her zamanki gibi fırçaladıktan sonra diş fırçanızı yıkayıp limon suyu içerisine daldırın ve dişlerinizle birlikte diş etlerinizi de bu suyla hafifçe ovarak temizleyin. Bir dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra ağzınızı çalkalayın ve ferahlamanın tadını çıkarın.

  Çilek ile Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

  Malzemeler:

  • Bir avuç kadar çilek
  • Küçük bir adet domates

  Domatesi ve çileği blender kullanarak püre haline getirin ve bu püreyi diş fırçanız yardımıyla dişlerinize uygulayıp 5 dakika kadar bekleyin. Ağzınızı suyla duruladıktan sonra işlemi haftada 2 kere tekrarlamayı unutmayın.

  Siz de evde diş tartarı nasıl temizlenir sorusuna vermiş olduğumuz yanıtlarla birlikte bu yöntemlerden sizlere en uygun olanını deneyebilir, hem bütçenizi hem kendinizi yormadan güvenilir, doğal içeriklerle ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. Siz daha beyaz gülüşlere ve sağlıklı bir ağza sahip olmak için hangi yöntemi tercih ettiniz? Bizlere ve takipçilerimize yazmayı unutmayın..

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.