Diyette Marul

  29.10.2018
  7.443
  Diyette Marul

  Makalede Neler Var

  Diyette Marul

  Papatyagiller familyasına ait bir ılıman iklim sebzesi olan marul, yeşil yaprakları ile son derece lezzetli olan, salatalarımızın baş tacı bir besin olarak, aynı zamanda sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunuyor.

  Yaprakları bazen çiğ bazen de pişirildikten sonra tüketilen marul, diyet listelerimizde sık sık yer bulan bir sebze olarak, metabolizmamızı hızlandırıyor ve daha kolay bir şekilde zayıflamamıza olanak tanıyor.

  Diyette marul tükettiğimiz zaman vücudumuzda yağ yakımı hızlanıyor, aynı zamanda vücudumuz tarafından A, K, C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineral de alınmış oluyor.

  Diyette marul başlıklı bu yazımızda marul diyette yenir mi? sorusunu yanıtlamak, uygulayabileceğiniz bir marul diyeti örneğimizi sizlerle paylaşmak, kısaca marulun faydalarına değinmek istiyoruz.

  İşte, diyette marul yenir mi? sorusuna dair merak ettikleriniz:

  Marulun Faydaları:

  • Lif açısından oldukça zengin olan marul, besleyici özelliği sayesinde uzun bir süre boyunca tok kalmamızı sağlıyor. Böylelikle diyette marul tüketimi, abur cubura yönelmemizin önüne geçerek, diyet boyunca daha kolay bir şekilde zayıflayabilmemize katkıda bulunuyor.
  • Tam anlamıyla bir antioksidan olarak, vücudumuzu toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırıyor.
  • Harika bir D vitamini deposu olarak, vücudumuzun D vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Bu özelliği sayesinde D vitamini eksikliğinin yol açabileceği anemiye karşı bizleri de korumuş oluyor.
  • Bileşenlerinde yer alan yüksek oranda potasyum minerali sayesinde kan dolaşımını hızlandırıyor ve cildimizin daha canlı ve parlak görünmesine olanak tanıyor. Cilt sağlığımızı gözeten marul, cildimizi doğal bir şekilde nemlendiriyor ve vücudumuzun su ihtiyacının da önemli bir bölümünü karşılıyor.
  • E ve C vitamin kaynağı olarak, cildimizi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor. Özellikle kuru bir cilt tipine sahip olan kişiler tarafından tüketildiğinde ciltteki pullanmaların ve döküntülerin önüne geçiyor.
  • Saç köklerini besleyen marul, vücudumuzda iltihap oluşumunu engelliyor.
  • Diyette marul tüketimi aynı zamanda kalp, damar, kanser, Alzheimer gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma olasılığımızı düşürüyor.
  • Beyin sağlığı açısından da oldukça elzem bir besin olarak, beyin sağlığımızı gözetiyor ve zihnimizi güçlendiriyor. Hafıza kaybına ve unutkanlığa iyi geliyor.

  Kısacası diyette marul tüketimi, yalnızca zayıflamamıza yardımcı olmakla kalmıyor. Pek çok ciddi rahatsızlıktan bizi koruyarak, sağlıklı bir şekilde beslenmemize de öncülük ediyor.

  Diyette Marul Salatası:

  Diyetinize lezzetli bir marul salatası eklediğiniz takdirde birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde zayıfladığınıza tanık olabilirsiniz.

  Peki, diyette marul nasıl tüketilir?

  Öncelikle marulu güzelce yıkayın ve bir miktar sirkeye yatırın. Tam anlamıyla temizlenmesini ve hijyenik olmasını sağlamak adına 20-30 dakika boyunca sirkede bekletin. Ardından son bir kez daha marulları sudan geçirin.

  Bir kaseye marulları ince ince olacak şekilde doğrayın. Diyette marul salatasına bir miktar tuz, limon suyu ve zeytinyağı da ilave edin. Lakin ilave ettiğiniz tuz ve zeytinyağının mümkün olduğunca az olmasına özen gösterin. Aksi halde zeytinyağını aşırı tüketmeniz, kilo almanıza neden olabilir.

  Dilerseniz, salatanıza bir miktar maydanoz ve taze fesleğen de ekleyebilirsiniz.

  Son derece pratik olan yani kolaylıkla hazırlayabileceğiniz diyette marul salatası sayesinde fit görünen, çekici ve formda bir fiziğe kavuşmanız işten bile değil!

  Marul Diyeti Nasıl Yapılır?

  Lezzetli bir diyette marul salatası tarifimizi sizlerle paylaştıktan sonra marul diyetini nasıl yapabileceğiniz hakkında sizleri bilgilendirebiliriz.

  İlk 2 gün:

  Diyetinizin birinci ve ikinci gününde sabah kahvaltınızda marul salatasını tüketmeniz gerekiyor. Gün içerisinde bir fincanı aşmayacak şekilde çay ya da kahve tüketebilirsiniz.

  Öğle ve akşam yemeklerinde ise marul dışında sağlıklı olan et, sebze, tavuk yemeklerinden az yağlı olacak ve bir porsiyonu aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca öğle, akşam yemeklerinize ve ara öğünlerinize de diyette marul salatasını ilave edebilirsiniz. Ekmek olarak da beyaz ekmek yerine muhakkak tam tahıllı ekmek tüketmelisiniz.

  3.gün:

  Diyetinizin 3.gününde sabah ve akşam yemeklerinizde marul salatası tüketmelisiniz. Kahvaltınızda ise dilediğiniz besini tüketebilirsiniz.

  1. gün:

  Diyetinizin 4. gününde tıpkı 3. günü gibi yalnızca iki öğünde yalnızca marul salatası tüketmelisiniz. Yani bir öğünde dilediğinizi tüketmekte serbest olduğunuzu ifade edebiliriz.

  Sonraki 3 gün:

  İlk 2 gün boyunca sabahları marul salatası tükettikten sonra, 3 gün boyunca gün aşırı marul salatası dışında başka hiçbir şey tüketmemeniz gerekiyor.

  Böylelikle 1 haftalık marul diyeti sonrasında 3-4 kilo verebilirsiniz.

  İkinci hafta bu diyeti tekrarladığınız takdirde 2 haftada 8 kilo kadar zayıflayabilirsiniz. Lakin 2 haftadan daha uzun bir süre için bu diyeti uygulamaya kalkışmamalısınız. Aksi halde oldukça ciddi sağlık sorunları ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz!

  UYARI:

   Marul diyeti bir şok diyet olduğundan bu diyeti uygulamaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Herhangi ciddi bir sağlık sorununuz bulunuyorsa bu şok diyeti uygulamaktan kaçınmalısınız. Sizdeki mevcut olan sağlık sorunları ile ilgili olarak mutlaka diyetisyeninize ya da doktorunuza bilgi vermelisiniz.

  Marul Diyeti Yapanlar

  İnternet ortamında marul diyeti yapanların yorumlarını okuduğumuzda bu diyet sayesinde ciddi anlamda kilo veren kişilerin olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Ancak, diyetten beklediği sonucu alamadığını dile getirenler de yok değil!

  Herkesin metabolizması farklı olduğundan marul diyetinin sizi zayıflatıp zayıflatmayacağını ancak bu diyeti uyguladıktan sonra öğrenebilirsiniz.

  Bununla birlikte marul diyetinin sizin için uygun ve zayıflatıcı bir diyet olup olmadığını doktorunuzdan da öğrenebilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.