Dut Yaprağının Faydaları

16.09.2019
8.387
Dut Yaprağının Faydaları

Dut Yaprağının Faydaları Dutun hali hazırda sağlığımız için harika faydaları olduğu gibi dut yaprağının faydaları da bitkisel tedavide kullanılıyor. Dut yaprağı pek çok derde şifa olurken, bu harika bitkinin nasıl kullanıldığı da merak ediliyor. Dut yaprağı çayı nasıl kullanılır ya da nelere iyi gelir, birlikte öğreniyoruz.

Dut Yaprağı Neye İyi Gelir?

Dutun halk arasında yayılan, dilden dile ulaşan faydaları olduğunu biliyoruz. Dutun kendisi kadar yapraklarının da çok şifalı olduğunu bilmeniz, eminiz çok işinize yarayacak. Tüm faydalarından tam verimle yararlanabilmeniz için bu bitkinin doğru şekilde nasıl kullanıldığını bilmeniz de gerekiyor şüphesiz. Dileyenler bitkiden çay da yapabilir, lapa da. Bakalım dut yaprağı faydaları ile hangi dertlere iyi geliyor.

Yaprakların çay şekilde demlenmesinin öncelikle acil ateş düşürmek isteyenlere yardımcı olduğunu söyleyelim. Ateş düşürmek için ilaç kullanmak istemeyen ve doğal yöntemler arayanlar için bu yaprakların demlenmesi mümkün.

Dut Yaprağı Kalbi ve Sistemleri Korur

Yaprakları çay şeklinde içmenin bir diğer faydası da idrar yolları üzerine. İdrar yoluyla fazla ödemi atmaya yardımcı olması için dut yaprağı çayı ile düzenli bir kür uygulamak yeterli.

Kan şekerini dengelemek isteyenlere pek çok doğal alternatif var. Ancak bunların en lezzetlilerinden en yararlılarından biri olan dut yapraklarını içtiğinizde, kan şekerinizi hemen dengeye kavuşacaktır.

Kalp dostu bu çayı tüketerek uzun dönemde gelişebilecek kalp damar hastalıklarını önleyebilirsiniz. Yalnızca faydalarının iyice alınması için yapraklar gibi çiçekleri de birlikte demlemeniz gerektiğini ekleyelim. Bitkiyi kaynatarak bir su gibi tüketmek, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi mevsimsel hastalıklarda görülen şikayetleri, aynı şekilde bu harika çayı tüketerek önleyebilirsiniz. Bağışıklığı destekleyen yapısı sayesinde, soğuk havalarda kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce aç karna birer bardak içilen çay, sizi soğuğun hasta edici etkisinden koruyacaktır. Böylece boğaz ağrısı ile seyreden bronşit gibi pek çok hastalığı yenmeniz mümkün olmaktadır.

Karaciğere faydalı olan dut çayı faydaları ile enzimleri salgılayan pek çok hücre iyileşmekte ve onarılmaktadır. Ayrıca egzama gibi cilt hastalarını da tedavi ettiği bilinmektedir.

Dut Yaprağı Ağrıları Alır, Gençleştirir

Tam bir doğal antioksidan kaynağı olarak bilinen dut yaprağı çayı faydaları ile dolaşan serbest radikallerin önüne geçer, vücudun yaşlanmasına neden olan bu zararlı iyonlarla sizin yerinize savaşır.

Doğal ağrı kesici özelliği sayesinde çay olarak tüketildiği takdirde bölgesel ağrı ve acıları hafifletir. Özellikle böbreklerdeki ağrıları dindirmede etkin tedavi sağlar. Böbreklerin boşaltımını desteklediği gibi, sindirim sistemini de düzenlediğinden iyi bir metabolizma hızlandırıcı denebilir.  Vücudundaki fazlalığı atmak isteyen ve bu sebeple diyet yapanlar, çayı düzenli olarak tüketmeye hemen başlayabilirler. Ayrıca sindirimi düzenliyor olması sayesinde mide ve bağırsaklardaki ağrı ve kramplar önlenebilir, hazımsızlıktan ileri gelen kabızlık gibi sorunlar önlenebilir.

İçerisinde yoğun miktarda vitamin bulunan bu çay, A,C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bahsedilen vitaminlerin cilt sağlığı üzerinde önemli etkileri olmakta, bu nedenle düzenli kullanım halinde cildin daha genç, sağlıklı ve parlak olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu vitaminlerin genel olarak bağışıklığı ve vücuttaki sistemik olayları da düzenleyip iyileştirdiğini biliyoruz.

K vitamini özel olarak kemikler için faydası ile bilinen ve kalsiyum kullanımı ile yakından ilişkili bir vitamin. Bu sebeple K vitamininin düzenli şekilde dış desteklerle alınması, kemik sağlığını korumak için şart. Dut yaprağı kullananlar düzenli tüketim halinde kemik erimesi yani osteoporoz gibi farklı kemik hastalıklarını baştan önleyebilir.

Stres, yorgunluk ve anksiyete günlük tempo içerisinde çoğumuzun yüz yüze kaldığı sorunlar. Bu sorunlara yönelik en önemli tedavi öncelikle yaşam alışkanlıklarımızı gözden geçirmek olsa da bazen bitkilerin mucizevi dünyasından faydalanmak da yardımcımız olabiliyor. Stresi ve yorgunluğu almada doğal bir antidepresan olarak kullanmayı tercih edebileceğimiz bu çayla uykumuz da çok daha kaliteli olacak, gün içinde de daha rahat hissedeceğizdir.

Görüldüğü gibi doğanın bahşettiklerinden faydalandığımızda neredeyse korumadığımız bir yerimiz yok gibi.  Düzenli kullanımının çok önemli olduğunu hatırlatarak, tüm bu harika yönlerinden bahsettiğiniz çayın nasıl hazırlanacağına ve nasıl tüketilmesine gerektiğine gelelim şimdi de…

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayımızı hazırlamak için yalnızca 1 litre su ve 4 adet kuru dut yaprağının olması yeterlidir.

Öncelikle kabın içine suyu alın ve kaynatmaya başlayın. Kaynayan suya yaprakları ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Birkaç dakika sonra ocaktan alın ve 2 saat boyunca demlenmesini sağlayın. Bu şekilde demlediğiniz çayı soğuduktan sonra tüketebilir, hatta gün içinde 2 bardak içebilirsiniz.

Yemeklerden önce aç karna içilmesi tavsiye edilen çayı cam bir şişede saklayabilirsiniz. Cam şişede saklanması oldukça sağlıklı olsa da çayın mümkün olduğunca taze tüketilmesinin daha faydalı olacağını hatırlatmak isteriz.

Çayın kullanımı için düzenli ve doğru şekilde hazırlama kadar ürünün temin edildiği kaynak da önemli olmaktadır.  Dut yaprağı kurusu mutlaka güvendiğiniz bir aktardan ya da paketlenmiş şekilde alınmalı, alınan ürünün ambalajı dikkatle okunarak detaylar öğrenilmelidir. Örneğin üzerinde kurutma amaçlı bir ilaç ya da kimyasal kullanılıp kullanılmaması çok önemlidir. Unutmayın ki bitkilerin gerçek faydasını görebilmek için gerçekten doğal olanlarını tüketmek şarttır.

Hamilelik ya da emzirme gibi özel dönemlerde olanlar ve sürekli olarak tansiyonu düşük olanlar, çayı tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalı hatta mümkünse onay alsa dahi çok fazla tüketmemeye özen göstermelidirler. Bu gibi dönemlerde çayın idrar ve ödem söktürücü yönü, tansiyonu düşürme, düşük bebek yapma gibi risklere yol açabilir.

Görüldüğü gibi faydaları ile şifa dağıtan dut yaprağı çayı ile isteyenler hastalıkları uzak tutabilir, isteyenler hastalıklarını tedavi edebilir. Güzellik ve sağlık dağıtan çaya dair tüm sorularınızı ve fikirlerinizi yorumlar kısmına eklemeyi unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet