Egzama Nedir? Tedavisi Nasıldır? Neden Olur?

  13.09.2020
  4.871
  Egzama Nedir? Tedavisi Nasıldır? Neden Olur?

  Egzama Nedir? Tedavisi Nasıldır? Neden Olur? Dış ortamla sürekli etkileşim halinde olduğu için korumaya en çok dikkat etmemiz gereken bölgemiz belki de en çok cildimiz. Ayrıca herhangi bir rahatsızlık halinde direkt gözle görülebilir olduğu için en çok da cilt problemleri can sıkıyor diyebiliriz. Tam da bu nedenle oldukça sık şekilde karşımıza çıkmasına rağmen pek çok kişi için hala son derece can sıkıcı bir durum olan egzama nedir sorusunu yanıtlıyor ve tüm egzama tedavisi seçeneklerini açıklıyoruz.

  Egzama Nedir? 

  Bir diğer adı atopik dermatit olan egzamanın öncelikle kronik bir rahatsızlık olduğunu bilmekte fayda vardır. Vücudun farklı kısımlarını tutabilen bu sağlık sorunu kaşıntı ve kötü görünümle karakterize olduğu için muzdarip olan kişiyi gündelik yaşamda derinden etkileyebilir.

  Egzama nedir sorusunu detaylandıracak olursak bir tür deri iltihabı olduğu, kaşıntı, kuruluk ve kabarcıklı görünüm gibi şikayetlerle birlikte görüldüğü söylenebilir. Kuruyan ve pul pul bir görünüm oluşturan deri kabarcıkları zaman içinde çatladığı için gözle görülmeyen etkenlere karşı daha savunmasız bir cilt anlamına gelir. Bu nedenle dolaylı olay egzama belirtileri içerisinde enfeksiyonlar da görülür. 

  Egzama Nerelerde Olur?

  Genellikle çocukluklarda karşılaşılan kronik egzama farklı nedenlerden dolayı ileri yaşlarda da sıkça görülebilir. Oluştuğu kişide saç derisini, bacakları, dirsekleri, diz arkasını, yüzü ve kalçayı etkisi altına alabilir. Ancak egzama nerede çıkar sorusunun en tipik yanıtı, özellikle de yetişkinlerde, eldir.

  Egzama Nedenleri Nelerdir?

  Henüz kesin bir şekilde çözülemeyen egzama nedenleri tek başına da kişiyi etkileyebileceği gibi birden çok etmen de birleşerek kişide rahatsızlık oluşturabilir.

  Genel olarak görülen egzama neden olur sorusu yanıtları ise şu şekilde:

  • Stresli yaşam
  • Alerjiler
  • Dolaşım sistemi problemleri
  • Astım, alerjik rinit gibi solunumla ilgili immünolojik hastalıklar
  • Tekrarlı cilt tahrişi

  Egzama Belirtileri Nelerdir?

  Oldukça sık şekilde karşılaşılan egzama rahatsızlığında kişiden kişiye değişen farklı belirtiler görülebilir. İşte egzama belirtileri arasında en yaygın şekilde görülenlerden bazıları:

  • Cildin kuruması
  • Kaşınma 
  • Ciltte kabarcıkların oluşması 
  • Deride pul pul dökülme ve kabuklanma 
  • Cilt kızarıklıkları 
  • İltihaplanma 
  • Saçlarda kepek sorunu
  • Çatlaklar

  Egzama Neden Olur?

  Egzamanın neden oluştuğu egzamanın türüne göre ve kişiye göre değişkenlik gösterir. Bu rahatsızlık genelde cildin dışarıdan veya içeriden gelen bir etmene karşı verdiği tepki ile ortaya çıkar. Dış etmenlere bakıldığında çamaşır deterjanları, sabunlar, parfüm içeren kozmetik ürünleri, kimyasal malzemeler, lastik bazlı ayakkabılar, terlikler veya sentetik giysiler yer alabilir.Ayrıca egzama nedenleri arasında direkt olarak güneş ışığına maruz kalmak veya tam tersi güneş koruyucu ürünlerde yanlış tercih yapmak da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Yine farklı bir hastalıktan dolayı düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda kalan kişilerde de ilacın yan etkisi olarak cilt problemleri görülebilmekte, bu cilt problemlerinden biri de egzama olabilmektedir. Egzamanın nedenleri hemen kişiye temas ettiğinde veya ortaya çıktığında egzamaya anda neden olacak diye bir bilgi bulunmamaktadır. Yani etmenlere sürekli maruz kalan kişide uzun süre sonrasında da egzama belirebilir. Ancak alerjilerden ileri gelen egzamalar besin türleri ile ilişkili olabilmekte ve besin tüketildikten hemen sonra ciltte kaşınma gibi belirtilere neden olabilmektedir. Verilen tüm etmenlere ek olarak stres egzaması adı verilen cilt rahatsızlığında da adı üzerinde temel nedeni stres olduğu görülmektedir.

  Egzama Çeşitleri Nelerdir?

  Oluşum nedenine bağlı olarak  farklı egzama çeşitleri bulunmaktadır:

  • El egzaması
  • Atopik egzama
  • Seboreik egzama
  • Numuler egzama
  • Asteatotik egzama
  • Stres egzaması

  Egzama Tanısı Nasıl Konur?

  Genellikle klinik bir değerlendirmeyi gerektiren egzama tanısı için cildiye veya alerji yani immünoloji doktorları muayene yapmaktadır. Hastalığın alevlenme dönemlerinde veya söndü dönemlerde farklı semptomlar görülebilir buna bağlı olarak değerlendirme yapılacaktır. Doktorlar hem genetik yatkınlığı hem çevresel faktörlere ne kadar maruz kalındığını göz önünde bulundurur hem de vücuttaki kızarıklık veya kaşıntı gibi şikayetlerin olduğu bölgeleri inceler. Görsel muayenenin yeterli olmadığı durumlarda bir takım alerji testleri istenebilmektedir.

   

  Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

  Pek çok kişinin muzdarip olduğu egzama tedavisi ile merak edilen bir hastalık olmakla birlikte, özellikle evde egzama tedavisi  pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. .Ancak öncelikle bu hastalığın kronik olduğu yani tedavi etmenin mümkün olmadığı, kişiyi rahatsız eden ve gündelik hayatını etkileyen belirtileri kontrol altına almanın, bunları tedavi etmenin mümkün olduğu anlaşılmalıdır. Egzama tedavisi kapsamında verilen her türlü krem veya ilaç yalnızca belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Egzama nasıl tedavi edilir sorusunun en net yanıtı öncelikle hastalığa neden olan etmene temasın kesilmesi veya artık bu etmene maruz kalmamaya çalışılmasıdır. 

  Artık sizde egzama nedenleri ve egzamanın belirtileri hakkında edindiğiniz bilgiler ile çok daha bilinçli şekilde tedavinize dahil olabilir, sorularınızı bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.