Eksfoliasyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

  14.11.2020
  1.502
  Eksfoliasyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

  Eksfoliasyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir? Artık eskisi kadar genç görünen bir cilde sahip olmadığınızı düşünüyor veya cildinizin mat, yıpranmış, soluk bir izlenimi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Son zamanların en çok konuşulan cilt bakım ürünleri ve cihazları içerisinde geçen eksfoliasyon kavramıyla tanışmanızın vakti geldi demektir. Serum gibi ürünlerin gerçek etkisini göstermesini sağlayan, cildin üst katmanındaki ölü deriyi aktif şekilde temizleyen ve çok daha genç, aydınlık, taze bir görünüm sağlayan eksfoliasyon nedir konusunu sizin için masaya yatırdık.

  Eksfoliasyon Nedir?

  Profesyonel bir cilt ve vücut bakımı bildiğiniz öncelikle cildin temizlenmesiyle başlar. Ancak cildi jeller ve peeling ürünleri her zaman yeterince temizlemeye yetmez ve cildin eskiden kalan ölü hücre, kir gibi atıkları zamanla cildin gözeneklerinin tıkanıp hava alışverişinin ve dolaşımının olumsuz etkilenmesine neden olur.

  Özellikle pul pul dökülmeler cildin ölü hücrelerden arındırılması gerektiğine dair önemli bir işarettir. Ancak bu durum kalıcı değildir ve hem güzellik salonlarında hem evde çözümü olabilmektedir. Bu amaçla kullanabileceğiniz eksfoliasyon fırçası veya eksfoliasyonun gerçekleşmesini sağlayan bakım bakım ürünleri piyasada rahatlıkla bulunabilir çeşitliliktedir. Cildin alt katmanlarına dek inerek etkin arındırma sağlayan bu ürünler, tam olarak işlemin ne işe yaradığını açıklar: alt katmanlara nüfus eden etkin temizleme.

  Mekanik ve Kimyasal Eksfoliasyonun Farkı Nedir?

  Cildin soyulması temel olarak iki tipte gerçekleşir, bunlar mekanik ve kimyasaldır. Fiziksel eksfoliasyon yani mekanik soyulmada ölü hücreler aşındırma etkisine sahip boncuklu yapıda bir makine ile yüzeysel şekilde temizlenir. Yine güzellik salonlarında kullanılan mikrodermabrazyon makineleri de bu amaca hizmet eder. Karbonat, kahve, şeker gibi yüz ve vücut peelingleri ile yaptığımız soyma ve temizleme işlemleri bu tipte bir eksfoliasyona örnek verilebilir. Bu işlemlerde pullanmaya veya kızarıklığa neden olabilecek sert kimyasallardan kaçınmak, mikro boyutlu partiküllere sahip ürünler ile mümkünse bir fırça kullanmak gerekir. Agresif bir yaklaşımla fiziksel bir temizlik yapmak, ciltte istenmeyen irritasyonlara neden olabilmektedir.

  Kimyasal peeling ise genellikle bitkisel enzimlerden elde edilen asitlerin hücre yüzeyine tutunan maddeleri tıpkı bir yapıştırıcı gibi tutarak temizlemesi ve böylece cildi soyarak yenilemesi işlemidir. Kimyasal eksfoliasyon için kullanılan enzimlerin en meşhurları AHA ve BHA’dır. Cilt yüzeyinde matlaşma ve sertleşme etkisi yaratan kabuklaşmanın ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak bu enzimlerin yaratacağı soyulmanın şiddeti de değişir. Vücut bakımları için kullanılan enzimler, ananas enzimleri gibi daha hafif asitlerden seçilebilmekte, yüzün yıpranma oranı daha yoğun olduğu yüzde farklı eksfolyantlar tercih edilebilmektedir.

  Eksfoliasyon Ne İşe Yarar?

  Deri sürekli olarak kendini yenileyen canlı bir yapıdır ve alt katmanda yani dermişte oluşan yeni hücreler sonrasında yüzeye yani epidermise gönderilir. Alttan yeni hücreler geldikçe üst katmanlardaki hücreler yavaş yavaş ölür ve yüzeyi keratin gibi maddeler ile kaplar. Cildi bir noktaya kadar korumak adına gerekli olan bu keratin doku bir seviyeden sonra cildin genç görünümünün önünde engel teşkil eder ve temizlenmesi gerekir.

  Yaşın ilerlemesiyle birlikte bu yeni – eski hücreler arasındaki döngü de yavaşlar. Cilt yüzeyi yenilenme gücü bakımından dengesiz bir hal alarak pürüzlü ve donuk bir görüntü kazanır. Eksfoliasyon cilt bakımı tam bu noktada devreye girer, yapışkan etkiye sahip eski hücreleri tutunarak temizler, böylece daha ışıl ışıl görünen ve genç bir cilt ortaya çıkar.

  Yüz Eksfoliasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Yüzünüzün derisi vücudun diğer bölgelerine göre daha hassastır, bu nedenle eksfoliasyon aleti kullanımı konusunda son derece hassas davranılmalıdır.
  • Cildinizi tahriş etmemek veya kızarıklığa neden olmamak için mümkünse öncesinde cilt uzmanınıza danışmanız önerilir.
  • Cildi tekrarlayan kimyasal temizliğe maruz bırakmak yapının incelmesine ve cildin daha kolay yaşlanmasına neden olabilir. Bu nedenle eksfoliasyon tedavisi dozajına dikkat edilmelidir.
  • Cildin güneş tarafından zarar görmeye son derece açık olduğu tedavi sonrası dönemde kendinizi mümkün olduğunca güneş ışığından korumanız gerekir.
  • Vücut ve yüz için kullanılan cihaz ve bakım ürünleri farklı olup, bunların birbiri yerine kullanılmaması gerektiğini unutmamalısınız.
  • Satın aldığınız pek çok eksfolitör ürün üzerinde ne sıklıkla kullanılması gerektiği belirtilir, bu talimatları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  Siz de fiziksel veya kimyasal eksfoliasyon hakkında edinmiş olduğunuz bu önemli bilgiler ışığında artık ister bir uzman eşliğinde ister kendinize profesyonel gibi hissettirecek ürünlerle ev ortamında çok daha genç, aydınlık ve sorunsuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.