El Dezenfektanı Ne İşe Yarıyor? Nasıl Kullanmak Gerekiyor?

21.08.2020
478
El Dezenfektanı Ne İşe Yarıyor? Nasıl Kullanmak Gerekiyor?

El Dezenfektanı Ne İşe Yarıyor? Nasıl Kullanmak Gerekiyor? Son dönemde gündemimizden bir an olsun düşmeyen Corona virüs salgınıyla birlikte en çok kullandığımız hijyen ürünlerden biri de el dezenfektanı olmaya başladı. Sağlık profesyonelleri genelde alışkın olsa da pek çoğumuzun yeni tanıştığı bu kimyasal içerikli ürünlerin ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiğini bizimle öğrenebilirsiniz.

El Dezenfektanı Nedir? İçeriği Nasıldır?

Her ne kadar dezenfektan kelimesini tüm benzer ürünler için kullanıyor olsak da aynı amaçla kullanılan pek çok farklı madde bulunmakta. Alkol bazlı ürünler, virüslere yönelik olarak geliştirilmiş, içerisinde yüksek ölçeklerde alkol bulunduran, koruyuculuk özellikleri de haliyle oldukça yüksek olan ürünler. Ancak alkolün sık kullanılması ciltte kuruluk ve egzama gibi istenmeyen yan etkilere neden olabiliyor ve cildi tahrişe açık hale getiriyor. Bu durumda alkol oranı yüksek bir ürün tercih ediyorsanız en iyi el dezenfektanı markasını almış olduğunuzu düşünseniz dahi cildinizi sık sık nemlendirmeniz ve yumuşatıcı kremler kullanmanız öneriliyor.

Dezenfektan kelimesi canlı veya cansız fark etmeden herhangi bir yüzeydeki tüm gözle görülmeyen organizmaları öldürme etkisine sahip olan kimyasalları kapsayan bir kavram. Ancak el dezenfektanı dendiği zaman cildimiz için daha özenli bir formül ile hazırlanmış, farklı bir içeriği anlamamız ve tercihimizi buna uygun yapmamız gerekiyor.

El Dezenfektanı Ne İşe Yarar? Nasıl Etki Eder?

Alkol içeriğine sahip tüm dezenfektanlar hem virüs hem bakteri üzerinde etkili olmakla birlikte, alkolün yüzdesine bağlı olarak etki gücü değişmektedir. En iyi dezenfektan en çok alkole sahip olandır gibi bir algı doğru olmayabilir, çünkü ideal alkol oranına sahip olup farklı bileşenleri de kapsayan formüller de mikroorganizmaların koruyucu duvarını aşarak temizleme işlemini yapabilmektedir. Her ürünün kullanım şekli ve etkisi farklı olduğundan en doğrusu ürünün prospektüsünü veya etiketini okuyarak bilgi edinmek olacaktır.

Dezenfektan fiyatları eczane veya marketler arasında değişkenlik gösterebilir, bu nedenle yalnızca fiyattan yola çıkarak kalite konusunda fikir edinmek pek doğru bir çıkış noktası olmayabilir. Ürün etiketinde bakterilere ve virüslere karşı etkili olduğuna ilişkin herhangi bir ibarenin yer alıp almadığına bakılması gerekir.

Dezenfektan Kullanmak Yeterli midir?

Tercih ettiğiniz el dezenfektanı yapımı yöntemi veya hangi markadan almış olduğunuz fark etmeksizin, elinizi yıkama imkanınız olmayan zamanlarda oldukça etkili bir korunma yöntemidir. Bu nedenle özellikle salgın sürecinde dışarıda olduğunuz süre boyunca yanınızda dezenfektanınızı bulundurmanız önerilmektedir. Ancak bilinmesi gereken mikroorganizmalar üzerinde hiçbir temizleme aracının veya ürününün elleri yıkamak kadar etkili olmadığıdır. Virüslerin dışında bulunan koruyucu zar lipid yani yağlardan oluşmaktadır ve bu yağı eriterek mikroorganizmayı ortadan kaldırmak için bol sabun ve su kullanarak elleri yıkamak en güvenilir yöntem olacaktır.

Sağlığı konusunda endişeli olan pek çok kişi kolonya mı el dezenfektanı mı sorusunu yöneltmekte, bu durumda yine alkol oranı belirleyici olmaktadır. Kolonya genelde düşük alkol oranına sahip olarak üretilmekte ve etkisi ancak belli bir düzeyde kalmakta, haliyle güvenilir bir dezenfektan daha etkili olabilmektedir. Peki ideal alkol oranı ne kadardır diye soracak olursanız, aldığınız dezenfektanın en az %65 ila 70 oranında alkol içerdiğinden emin olmanızı öneririz.

Bazı dezenfektanların çok sert bir kıvamı veya kokusu olabilmekte bu durumda ev yapımı el dezenfektanı yapıp yapmama konusunda soru işaretleri oluşmaktadır. Tercih edilen dezenfektanın alkol oranından emin olunduktan sonra parfümlü olup olmamasının, nemlendirici içerip içermemesinin hijyen bakımından hiçbir farkı yoktur. Alkol oranı eşit olan dezenfektanlar aynı etkilere sahip olduğundan ürünün kokusu veya nemlendirme etkisine bakarak karar vermek tamamen tüketiciye bırakılmaktadır. Ancak alkolün solunum yollarına verebileceği hasar düşünülerek elleri koklamaya neden olan kokulu ürünler yerine kokusuz olanları tercih etmek daha mantıklı olabilir.

El Dezenfektanı Nasıl Kullanılır?

Temizliğinden emin olmadığınız herhangi şüpheli bir noktaya temasınızın akabinde hemen ellerinizi sabunla yıkamanız gerekmekte, sabunla el yıkama imkanınız bulunmayan toplu taşıma gibi bir ortamdaysanız da el dezenfektanı kullanımı tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun için yaklaşık bir fındık tanesi kadar dezenfektanı elinize sıkarak tüm parmakları, parmak aralarını ve bileğinizi dahil ederek sıvıyı el yüzeyine iyice dağıtmanız yeterlidir. Sıvıyla ellerinizi yaklaşık 20 saniye kadar ovmanız yeterli olacaktır, çünkü alkol hızlı buharlaştığı için kısa sürede elden uçacaktır.

Siz de doğru şekilde el dezenfektanı nasıl kullanılır öğrenmiş olduğunuza göre artık çok daha bilinçli bir şekilde kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilir, tüm sorularınızı bizlerle ve diğer takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet