Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

06.11.2019
26.116
Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma Sirkesi Zayıflatır mı? Antik çağlardan bu yana bir ilaç, bir şifa kaynağı olarak gördüğümüz elma sirkesi, artık mutfakların olmazsa olmazlarından. Peki elma sirkesi zayıflatır mı? Elma sirkesi kilo verdirir mi? Peki bu doğruysa nasıl kullanabiliriz? Tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası için sizleri yazımıza bekliyoruz.

Hem hastalıklarına çare bulmak isteyenlerin hem de diyetlerini hızlandırmak isteyenlerin adeta dilinden düşmeyen bir üründür elma sirkesi. Cildi güzelleştirmesi, yağ yakması, yükselen ateşi düşürmesi, hazmı kolaylaştırması; bu harika ürünün saymakla bitmeyen faydalarından yalnızca birkaçı.

Peki diyet yapanların dilinden düşmeyen bu mucize ürün gerçekten de zayıflatıyor mu? Gelin bu sorunun yanıtını beraber keşfedelim.

Elma Sirkesinin Farkı Nedir?

Sirkenin, hatta özellikle de elma sirkesinin sağlık için bilinen ve ispatlanan pek çok yararı mevcut. Bu  sebeple evlerde ve marketlerde kolay bulunur ürünler arasında sayılıyor. Şekeri alkole dönüştürmek için kesilen ve mayalanan elmadan, sirkesi elde ediliyor. Alkolün içerisine eklenen bakterilerle de asetik aside fermente edilmesi sağlanıyor.

Kalori bakımından oldukça masum olan bu sirke türünün içerisinde antioksidanlardan amino asitlere kadar pek çok yararlı bileşik yer alıyor. Bakterileri öldürdüğünden dezenfektan olarak kullanılabilen ürünün içinde yoğun miktarda potasyum da bulunuyor.

Bazı bilimsel araştırmalara göreyse elma sirkesinin kilo vermeye dahi etkisi var.  Sirkenin içerisinde yer alan asetik asit, göbek bölgesinde yer alan yağların yakılmasını ve vücutta birikmiş olan yağ dokularının eritilmesini sağlıyor.  Haliyle elma sirkesi ile kilo verenlerin yorumları incelendiğinde, başarılı sonuçlar görmek kaçınılmaz oluyor.

Elma Sirkesi Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Çalışmalar, sirkeyle yapılan diyetlerin daha başarılı olduğunu sirkenin kilo vermeyi dileyenlere pek çok faydası olacağını gösteriyor. Peki elma sirkesinin bu başarısı nereden geliyor?

Öncelikle belirtmemiz lazım ki elma sirkesi kalori bakımından oldukça düşük bir değere sahip. 100 gram elma sirkesi yaklaşık 22 kalori kadar enerji veriyor. Haliyle bolca tüketilse dahi elma sirkesinin büyük bir kalori vermesi mümkün olmuyor. Özellikle sirkeli su içmek zayıflatır mı diyenler, suyla seyreltilen sirkeden daha da az kalori alıyor. Bu kür için bir bardak suya bir çorba kaşığı sirke eklemek yeterli ve

100 gram elma sirkesi yaklaşık 22 kalori içerir, bu da sirkenin kilo kaybını hızlandırabilecek düşük kalorili bir içecek olduğu anlamına gelir. Sirkeli su içmenin faydaları oldukça fazla ancak özel olarak göbeğini eritmek amacıyla kullananlar bir bardak suya bir kaşık elma sirkesinden ekleyip karıştırarak sabah saatlerinde içebilirler.

Yayınlanan bir diğer araştırmaya göre sirkenin içerisinde bulunan asetik asidin hayvanlardaki yağ dokusunda azalma sağlaması mümkün. Bu araştırmanın üzerine Japonya’daki obezite hastalarında yapılan bir diğer çalışma ise düzenli elma sirkesinden içmenin metabolik sendromu önleyebilmesinin mümkün olduğunu göstermiştir.

Uzun süre tokluk hissi sağlayan elma sirkesinin Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanmış olan bir araştırmada bahsedildiği üzere, gün içinde daha az kalori almaya yardımcı olduğu söyleniyor. Haliyle elma sirkesiyle kilo verilir mi sorusunun yanıtı da olumlu oluyor.

Elma Sirkesi ile Nasıl Zayıflanır?

Kan şekerini dengelediği ve yağ yakılmasını kolaylaştırdığı için bu harika ürünü tavsiye ediyor olsak da öncelikle ürünün asidik olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle asidin mideye zarar vermesini önlemek için mutlaka suyla seyreltilerek tüketilmesi öneriliyor.

Kilo kaybını kolaylaştırmak adına dilerseniz sirkeyi zeytinyağıyla karıştırarak salatalarınızda sos olarak kullanabilir ya da gün içinde suyla karıştırıp düzenli olarak içebilirsiniz. Ancak aşırı tüketim halinde seyreltmiş olsanız dahi zararlı olabileceğinden çok sık tüketilmemesi gerektiğinin altını çizelim.

Elma sirkesinin her ne kadar zayıflama üzerinde büyük etkileri olsa da bilindiği gibi önemli olan beslenme programız ve egzersizlerinizdir. Düzenli olarak hareketliliğine ve yediklerine dikkat etmeyen kimselerde tek başına elma sirkesinin herhangi bir faydasının görülebilmesi mümkün değildir. Hali hazırda sağlıklı ve düzenli yaşam alışkanlıkları olanlar için bu harika ürün iyi bir destek olmaktadır. Ancak kalorili yiyip, hareket etmeyip sadece elma sirkesinden sizi zayıflatmasını beklemek hata olacaktır.

Her ne kadar faydalı olduğundan bahsetsek de asidik özellikleri düşünüldüğünde elma sirkesi ile zayıflamak için kür yapmadan önce doktorunuza danışmanız en akıllıca seçenek olacaktır. Doktorunuzun eğer özel bir mide ve bağırsak sorununuz varsa bunu tespit etmesi, yoksa sonrasında sizin için uygun sirke tüketim miktarından bahsetmesi gerekecektir.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli madde de elbette doğal ürünler kullanmak olduğudur. Elma sirkesinin kilo vermeye faydaları her ne kadar bilimsel olarak desteklense de bu faydaların tam anlamıyla alınabilmesi ya da vücudunuzu zararlı herhangi bir içerikten korunması için aldığınız ürünün mutlaka gerekli testlerden geçip geçmediğini kontrol edin. Ürünün mutlaka cam şişelerde satılan ve organik içeriğe sahip olanlarından alın. Ürünü alabileceğiniz pek çok güvenilir online market bulabilir, buralardan indirimli fiyatlara bulabilirsiniz.

Zayıflatan Ballı Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle her ne kadar tüm malzemeleri doğal olsa da doktorunuza danışmadan herhangi bir kürü uygulamamanız gerektiğini hatırlatalım. Şimdi de uygulayanların diyetini hızlandırmasını ve çok daha kolay kilo vermesini sağlayacak bir kür tarifiyle devam edelim.

Gereken malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1 bardak ılık su

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve hepsinin birbiri içine geçtiğinden emin olun. Şimdi karışımı kahvaltılardan 20 dakika önce, aç karna içmeye başlayın. Dileyenler öğle yemeğinden önce de açken bu karışımdan içebilir ancak gün içinde 3’ten fazla kez tüketmemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Siz de elma sirkesiyle kilo verenler arasında yer almak ister misiniz? Tüm görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet