Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

  28.08.2020
  21.236
  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

  Makalede Neler Var

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt İçin Nasıl Kullanılır? Asırlardır pek çok medeniyetin mutfak sırları arasında yer alan elma sirkesi aynı zamanda hala bazılarımız tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir güzellik iksiri. Her ne kadar ucuz ve kolay erişilir olduğu için pek çok kişi etkileri konusunda şüpheli yaklaşsa da elma sirkesinin cilde faydaları ve etkili olduğu sorunları öğrendiğinizde eminiz siz de ne mutfaktan ne de bakım saatlerinden bu mucize ürünü eksik etmek istemeyeceksiniz.

  Günümüze kadar popülerliğini ve yaygınlığını kaybetmeden gelebilmiş olmasının pek çok avantaja borçlu olan elma sirkesini cilt için kullananlar oldukça memnun. Elbette her cilt tipi ve bakım ihtiyacı farklı olduğu için ürünün kullanım sıklığı ve şekli de farklı olmalı. Biz de bugün sizler için elma sirkenin hem harici hem dahili olarak kullanıldığında cilt bakımı rutininizi nasıl değiştirebileceğini açıklıyor olacağız.

  Neden Elma Sirkesi?

  Elmanın özel olarak fermantasyon yöntemlerine maruz bırakılması ile elde edilen ve tarihi adı ekşi şarap olan elma sirkesinin hijyenden yemeklere sağlıktan güzelliğe pek çok alanda kullanılıyor olması, uzun yıllardır bu tarifin hayatımızda olmasını sağladı. Öyle ki yaklaşık beş bin sene öncesinde keşfi yapılmış olan ve ilk keşfedildiğinde şifacılar tarafından ilaç olarak kullanılan bu ürün, mikropları öldürme etkisiyle tanınıyordu. Ürünün arındırma ve dezenfekte etme etkisi o denli yüksekti ki Hipokrat tarafından yaralar üzerinde antiseptik olarak kullanıldığı dahi biliniyor.

  Geçmişte şifa amaçlı kullanımı ön plana çıksa da günümüzde bir lezzet verici olarak tanınan elma sirkesinin faydaları ise popülerliğini hala koruyor. Tarih boyunca cilt üzerinde iyileştirici etkilerine yer verilmiş olan bu mucizevi şifa kaynağının gözenekleri açıp temizleyen, cilt kusurlarına neden olan etmenleri telafi eden ve cildi onaran yönünün kesinlikle daha çok konuşulması gerekiyor.

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

  Cilt üzerinde kullanımı halinde faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz elma sirkesinin tam bir doğal cilt mucizesi olduğunu güvenle iddia ediyoruz. Siz de kendi cilt tipi ve sorununuza uygun kullanım şeklini öğrenerek hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

   

  Ölü hücrelerden arındırır: Cilt gözenekleri görülebilir ve görülemez düzeyde olan, düzenli temizlenmesi gereken ve cildin hava almasından sorumlu, son derece önemli yapılardır. Kullanıldığımız kozmetik ürünler, sebum, ter veya kir gün içinde bu gözenekleri tıkayarak akne ve sivilce oluşumuna neden olurken cildin çok daha geniş gözenekli bir yapıda görünmesine de neden olur. Ancak cildi tonikleme aşamasında elma sirkesi kullananlar cildin çok daha rahat nefes almasını sağlar, pek çok görünmeyen kirin arımasına yardımcı olur ve daha oluşmadan akneleri önlerler.

  Her cilt tipinde bakım sağlar: Cilt tipi kuru olanlarda nem dengesini sağlamak, yağlı olanlarda ise fazla yağı yani sebumu arındırmak temel amaçtır. Cildinde elma sirkesi kullananlar tam olarak bu iki görevi de sağladığı için cilt tipinden bağımsız olarak elma sirkesini kullanmak mümkün olabilmektedir.

  Cilt lekeleri üzerinde etkilidir: Cildinizin lekeli olduğunu düşünüyor veya sadece daha beyaz bir cilt hayal ediyorsanız asit etkisiyle ciltte peeling yaparak renk açıcı etki sağlayan elma sirkesini denemelisiniz demektir. Pek çok pahalı ürünün aksine elma sirkesi cilt beyazlatma konusunda kullanıcısını son derece memnun bırakmaktadır.

  Yaşlanma belirtilerini geciktirir: İçerisinde yaşlılık karşıtı canlandırıcı asitler bulunduran elma sirkesinin seyreltilerek kullanımı ile birlikte kırışıklıklarınızda açılmalar sağlayabilirsiniz.

  Elma Sirkesi Cilde Nasıl Kullanılır?

  Asit değeri yüksek bir ürün olduğu için elma sirkesi ile cilt beyazlatma veya onarma yapmak isteyenler cildini tahriş etmekten yana çekimser kalabilmektedir. Ancak bu noktada iki yönteme güvenmek gerekir; seçtiğiniz ürünün organik olması ve suyla içeriğinin seyreltilmiş olması. Bir tonik gibi pamuğa alarak uygulamanız gereken elma sirkesini cilt için kullananlar suyla karıştırılmış şekilde kullandıkları takdirde herhangi bir yan etki görmemektedir. Ancak yine de her ihtimale karşılık temkinli olmak, endişeniz varsa emin olmak veya hassas bir cilde sahipseniz ürünün size uygunluğundan emin olmak için cildin görünmeyen, güneş ışığını direkt almayan küçük bir bölgesinde ön deneme yapabilirsiniz.

  Siz de artık elma sirkesinin faydaları ve nasıl kullanılır sorusunun yanıtını bildiğinize göre cildinizin evinizin rahat ortamında, herhangi bir masrafa veya çabaya girmeden nasıl daha sağlıklı, güzel ve genç tutabileceğinizi de biliyorsunuz. Lütfen elma sirkesini kullanmanız halinde diğer takipçilerimize yardımcı olması için sonuçları bizimle paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.