Emziren Anne Detoksu Nasıl Yapılır?

  27.05.2019
  1.482
  Emziren Anne Detoksu Nasıl Yapılır?

  Emziren Anne Detoksu Nasıl Yapılır? Bir kadın için fiziksel anlamda en büyük değişimlerin yaşandığı dönemlerden biri şüphesiz hamileliğidir. Ancak hamilelik kadar sonrasındaki süreç de önem taşımakta, özellikle beslenme konusu hem anne hem bebek için dikkat edilmesi gereken bir konu halini almaktadır. Bu telaşlı dönemler içerisinde annenin kilosunu kontrol edebilmesi zor olsa da şarttır ve haliyle emziren kadın detoksu konusunu pek çok annede merak uyandıracaktır. Siz de hamilelik sonrasında doğru beslenerek kilonuzu kontrol altında tutmak için emziren anne diyeti hakkında tüm merak ettiklerinizi bizimle keşfedebilirsiniz.

  Emziren Kadın Detoksu Nedir?

  Kısaca bahsetmek gerekirse, hamilelik boyunca alınan kiloların, doğum sonrasında sağlıklı bir şekilde verilmesi için uygulanan özel programa emziren kadın diyeti ya da detoksu denebilir. Ancak süreç boyunca bünyeye alınan ve alınmayan her besin anne kadar bebeği de etkileyeceğinden programın bilinçli bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Doğum sonrası kiloları vererek sağlığı korumak kadar, emzirme döneminde bebeğe gereken bileşenleri anne sütüyle sağlayabilmek gerektiği unutulmamalıdır.

  Annenin bünyesine bağlı olarak bebeğin doğumundan sonra annede 6 ila 12 kilogram fazla kilonun kalması normal karşılanır. Ancak doğum yapan anne, hangi doğum yöntemi uygulanmış olursa olsun ilk 3 hafta boyunca herhangi bir diyet programını takip etmemeli ve kilo kaybını hedeflememelidir. Çünkü bahsedilen bu ilk haftalar içerisinde vücut için travmatik bir etkisi olan doğumun etkilerinin ortada kalkması, bebekle kurulan bağın öncelikli tutulması gerekmektedir.

  İlk haftaların geride bırakılmasının ardından uzman doktor ya da diyetisyen kontrolünde kilo vermeyi amaçlayan farklı beslenme programları uygulanmaya başlanabilir. Bu özel listelerden biri de emziren anne detoksu olacaktır.

  Doğumdan itibaren başlayan ve bebeğin ilk 6 ayını kapsayan bu süreç içerisinde annenin neler yiyeceği bebek için de oldukça önemlidir. Emzirme süreci boyunca sütün miktarını ve kalitesini yüksek tutmak adına uygulanan diyetin dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü anne sütü bebeği yaşam boyu koruyacak bir kalkan olup yalnızca hayatın belli bir döneminde doğal bir şekilde sağlayabildiğimiz bir besindir.

  Emziren Kadın Detoksu Nasıl Yapılır?

   

  Anne ve bebeğin beslenme rutinleri, varsa özel durumları gibi bazı kriterler değerlendirilerek, sonrasında diyet programı belirlenmelidir. Emziren anne diyeti ile kilo verenler tarafından sağlanan öneriler gibi beslenme uzmanlarının da görüşleri göz önünde bulundurularak hazırlanan örnek listelere siz de göz gezdirerek fikir edinebilirsiniz.

  Emziren Anneler İçin Diyet Listesi

   

  Kahvaltı:

  • 1 bardak süt
  • Ispanaklı omlet
  • 1 dilim peynir
  • 5 adet zeytin
  • 1 dilim tahıllı ekmek

  Ara öğün:

  • 1-2 adet kuru kayısı ya da incir
  • 1 kase yoğurt

  Öğle yemeği:

  • 1 porsiyon haşlanmış sebzeli et yemeği
  • 1 küçük kase makarna
  • 1 küçük kase yoğurt
  • 1 porsiyon salata

  Ara öğün:

  • 1 kase yoğurtlu meyve salatası

  Akşam yemeği:

  • 1 kase sebze çorbası
  • 1 porsiyon ızgara tavuk ya da kırmızı et
  • 1 kase bol havuçlu ve domatesli salata

  Ara öğün:

  • Yarım muz
  • 1 bardak süt

  Bu  ve benzeri bir beslenme programı içerisinde yeni annenin dikkat etmesi gereken en önemli maddelerden biri doğru  şekilde yiyecek ve içeceklerini hazırlamak olacaktır. Kullanılan tüm meyve, sebze, et ve süt ürünleri tamamen doğal ve taze olmalı, anne adayında alerjiye yol açma ihtimali olan her besinden uzak durulmalıdır.

  Elbette her diyette olduğu gibi emziren anne detoksu nasıl yapılır sorusunda da cevaplar içerisinde suyun vazgeçilmez bir yeri vardır. Yeni anne, gün içerisinde bol bol su tüketmeli, su ihtiyacının farklı içeceklerin gidermeyeceğini unutmamalıdır.

  Emziren Anne Detoksu Kilo Verdirir mi?

  Bahsetmiş olduğumuz örnek program üzerinden de görebileceğiniz gibi emziren kadın diyeti diğer pek çok diyetten daha çok enerji içermektedir. Ancak bunun nedeni annenin kaliteli şekilde süt vermeye devam edebilmesini amaçlamamız olup anne adayı bu gibi besinlerle doğru şekilde enerji aldığı sürece yine de kilo verebilecektir.

  Diyet boyunca enerjinin yakılması kadar enerjinin doğru kaynaklardan da alınmasının önemini açıkladık. Peki bu kaynaklar neler? Emziren kadın beslenmesi için en büyük ve önemli enerji kaynağının proteinler olması gerektiğini bilmenizde fayda var. Bu proteini elde etmek için dilerseniz kırmızı ve beyaz et tüketmeyi, özellikle bu et türlerinin yağsız kısımlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tavuk göğsü ya da yağsız balık türleri ile fazla kalori ve yağ almaksızın hem gerekli proteini hem de beyaz ete özgü önemli bileşenleri alabilirsiniz. Ancak bir konuda da uyarı yapmakta fayda var; süt ürünlerini de protein kaynağı olarak görmemiz mümkün olsa da bunları tüketmeden öncesinde laktoz intoleransınız olmadığından emin olmalısınız.

  Laktoza karşı herhangi bir hassasiyetiniz olmamasına karşın yine de doğal protein kaynaklarınızı çeşitlendirmek istiyorsanız kilo vermek adına hayvansal kaynaklar kadar bitkisel kaynakları da kullanabileceğinizi bilmelisiniz. Emziren kadın beslenmesi konusunda protein ön planda olurken, protein kaynakları içerisinde baklagiller de ön planda olmaktadır. Baklagilleri su içerisinde bekleterek gaz yapmasını önleyebilir, özellikle fasulye ve mercimek türlerini anne ya da bebekte gaz yapmaması için temkinli şekilde olmak kaydıyla tüketebilirsiniz.

  Görüldüğü üzere tamamen anne ve bebek sağlığını koruyarak kilo kontrolünü hedefleyen bu özel programların, yalnızca uzman doktor ya da diyetisyenlerce verilebileceğini hatırlatmak isteriz. Emziren kadın detoksu hızlı kilo verme konusunda oldukça etkili olsa da bu etkilerin görülebilmesi ve anne-bebek sağlığını korumak için listenin anneye özgü bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. Anne ve bebeğin değerleri, düzeni göz önünde bulundurularak kişiye özgü bir şekilde oluşturulan program ile eminiz ki tüm anneler için süreç oldukça keyif verici geçecektir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.