En Sık Yapılan Diyet ve Fitness Yanlışları Nelerdir? Diyet ve Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

31.08.2020
436
En Sık Yapılan Diyet ve Fitness Yanlışları Nelerdir? Diyet ve Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

En Sık Yapılan Diyet ve Fitness Yanlışları Nelerdir Diyet ve Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Spor salonlarına gittiğimizde bizi yönlendiren eğitmenlerden sokakta veya işte kendi deneyimlerini aktaran arkadaşlarımıza kadar pek çok diyet ve fitness facts yani doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi duyuyoruz. Ayrıca internet üzerinde de birbiriyle örtüşmeyen pek çok diyet ve fitness önerisi görmek mümkün. Sizler için her biri bilimsel, her biri hurafelerin aksine kanıtlanmış ve kilo verip sağlıklı kalmak isteyen herkes tarafından bilinmesi gereken diyet ve fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar ve kuralları bir araya getirdik.

Yağlar Kasa Dönüşür mü?

Ne yazık ki pek çok kişi spor salonlarına gidip tempolu ve ağır bir antrenman yaptığında yağların kasa dönüştüğünü düşünse de bu bilgi bir şehir efsanesinden ibarettir. Yapıları birbirinden oldukça farklı olup vücudun farklı katmanlarını oluşturan yağ hücrelerinin ve kas hücrelerinin birbirine dönüşmesi mümkün değildir. Spor hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında en sık duyduklarımızdan biri olan bu hatalı bilginin doğrusuna göre ise vücudunuz sporla birlikte önce yağ yakmakta, sonrasında kas doku üretimine başlamaktadır. Yüksek tempolu antrenmanlar uygulayanlar kas kazanma sürecini yağ yakmakla paralel olarak sağladığı için iki dokunun birbirine dönüştüğü sanılmamalıdır.

Diyette Hiç Karbonhidrat Alınmamalı mı?

Diyet ve spor dünyasını son zamanlarda en çok etkisi altına alan diyet ve fitness facts bilgilerinden bir diğeri de karbonhidrat almanın tamamen yanlış olduğu görüşüdür. Karbonhidratlar kendi içinde kompleks ve basit yapılı olarak ikiye ayrılmakta, fruktoz yani meyve şekeri gibi karmaşık yapılı olanlar vücuda enerji vermede kullanılabilmekte ancak saf glikoz içerikli ürünlerdeki basit şekerler yakılmadığı takdirde hızlıca depolanmaktadır. Karbonhidratın belli düzeyde her diyette yer alması gerekir, ancak bunun için yulaf, bulgur, tahıllı ekmek veya makarna gibi sağlık değeri yüksek ürünler tercih edilmelidir.

Kilo Vermek İsteyenler Hiç Yağ Almamalı mı?

Eskilere dayanan diyette yağ alınmaması gerektiği inancı da yine modern deneylerle çürütülen fikirlerden bir diğeri. Hormonların yapısına katılan ve metabolizma için çok önemli bir kaynak olan yağların alınması her diyet için şart. Elbette doğru kaynaklardan alınan ve miktarı sınırlı tutulan yağlardan bahsetmekteyiz, örneğin balık yağı, çiğ badem, ceviz içi veya avokado gibi.

Kilo Vermek İçin Kardiyo Yapmak Şart mı?

Spor salonuna gidenlerin bildiği en çok yapılan spor hataları içerisinde bir diğer madde de zayıflamak isteyenlerin sadece kardiyo aletleriyle çalışması gerektiği ve bu bölümde birkaç saat geçirmesidir. Ancak belirli bir süre içerisinde yakabileceğiniz maksimum kalori bellidir ve aşırı kardiyolo yapmanız halinde yağlardan sonra sıra kaslara gelir. Hatta vücut hızlı metabolik reaksiyonlara girip savunmaya geçer ve daha çok yağ depolamaya meyilli hale gelir. Bir antrenman içerisinde ideal kardiyo süresi 25-30 dakika olarak belirlenmelidir.

Spor Yaparken Protein Almak Gerekiyor mu?

Spora ek olarak diyet yapanların en sık yaptığı hatalar arasında protein odaklı beslenmeye odaklanmak yer alıyor. Elbette body building amaçlı yapılan sporlar kişinin normal bireylere göre daha çok protein almasını gerektiriyor ancak bu tek besin kaynağınızın protein olması gerektiği anlamına asla gelmiyor. Vücut ağırlığınızın 1.5 katı kadarın proteinin gram bazında miktarı günlük protein ihtiyacı için yeterli olurken ağır fitness programları takip edenler bu sayıyı 1.8 katına çıkarabilmektedir. Daha yüksek dozlarda karaciğer ve böbrekler yorulacağı için başka rahatsızlıklar gündeme gelebilir.

Diyet Ürünler ve Yağ Yakıcılar Kilo Verdirir mi?

Piyasada en iyi yağ yakıcı adıyla satılan ilaç, hap, şurup benzeri ürünler veya diyet ürün olarak lanse edilen paketli gıdaların pek çoğu yüksek oranda yapay tatlandırıcı ve katkı maddeleri içeren, son derece zararlı olabilen ürünlerdir. Bu ürünler yerine kişinin kendisine uygun diyeti takip etmesi ve sağlıklı olduğu herkesçe bilinen meyve sebzeleri tercih ederek spor programına devam etmesi her daim daha etkili bir kilo verme yöntemi olacaktır.

Ağırlık Çalışmak Kadınlarda Kas Yapar mı?

Pek çok kadın televizyon veya internette gördüğü profesyonel sporcular nedeniyle fazla ağırlık çalışmanın daha maskülen ve dolgun kaslara sahip bir görüntüye neden olacağını düşünmektedir. Ancak bu gördüğümüz sporcular küçük yaşlardan beri pek çoğumuzun yapması mümkün olmayan ağırlık ve uzunluklarda antrenmanlar yaparak belirgin kas hatlarına sahip olmuşlardır. Yani kadınların ağırlık çalışmaması gerektiği veya yağ yakmak için ağırlıktan uzak durulması gerektiği de tarihe gömülmesi gereken bir bilgi olarak sık yapılan egzersiz hataları arasında yer almaktadır.

Siz de diyet ve fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar konusunda artık çok daha bilgili ve bilinçli birer birey olarak artık eminiz daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını arayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet