Enerji İçeceği Kilo Yapar mı?

10.10.2018
2.268
Enerji İçeceği Kilo Yapar mı?

Enerji İçeceği Kilo Yapar mı? Enerji İçeceği Nedir İçerisinde bol miktarda kafein yer alan enerji içecekleri, son dönemlerde kendimizi yorgun ve bitkin hissettiğimiz anlarda tüketmeyi tercih ettiğimiz, oldukça leziz bir içecek olma özelliği taşıyorlar.

Aşırı tüketildiği takdirde kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa ve sağlık sorununa adeta davetiye çıkaran enerji içeceği bazı ülkelerde yasaklansa da ülkemizde hala satışı yasal olan bir içecek olarak, hemen hemen tüm marketlerin içecek reyonlarında karşımıza çıkıyor.

Bileşenlerinde kafeinin yanı sıra yüksek oranda karbonhidrat, tatlandırıcı, mineral, ginseng, şeker, çeşitli bitki özleri ve amino asitler de yer alan enerji içeceklerinin yoğun tüketimi; kilo alımını da tetikliyor.

Enerji içeceği kilo yapar mı? başlıklı bu yazımızda enerji içeceğinin kilo yapıp yapmadığını yanıtladıktan sonra bu içeceklerin faydaları ve zararlarına değinmek ve enerji içeceklerinin bilinmeyen yönleri ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, enerji içeceğine dair bilmeniz gerekenler:

Enerji İçeceği Kilo Aldırır mı?

Enerji içeceklerinin yüksek oranda şeker ve karbonhidrat içermeleri, onları kilo alımına neden olabilen bir unsur haline getiriyor. Enerji içeceklerinde bulunan tatlandırıcıların da kilo alımına ciddi anlamda katkısı bulunuyor.

Yani kişinin enerji içeceği tüketimini bir alışkanlık haline getirmemesi, kilo almaması adına oldukça önem arz ediyor.

Kişinin kısa bir zaman diliminde bile kilo almasına neden olabilen enerji içecekleri aynı zamanda iştahı açıyor ve kişinin abur cubura ve tatlıya daha da çok yönelmesine yol açıyor.

Bu yüzden tüm sağlık uzmanları ve diyetisyenler enerji içeceği tüketiminde aşırıya kaçılmaması ile ilgili olarak açıklamalarda bulunuyor.

Kilo alımını hızlandırmakla kalmayan enerji içeceklerinin iştah açıcı özellikleri, kişinin obeziteye yakalanma olasılığını da yükseltiyor.

Üstelik aşırı tüketim obezite dışında bazı sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyor.

Kısacası enerji içeceği kilo yapar mı? sorusunu ‘Evet’ şeklinde yanıtlayabiliriz. Şayet sizler de enerji içeceği tüketiminde aşırıya kaçanlardansanız, pek çok sağlık sorununa yakalanma riski ile karşı karşıya olduğunuzu unutmamalısınız.

Enerji İçeceğinin Faydaları:

  • Enerji içeceğinin faydaları arasında şüphesiz ki ilk sırada kişiye enerji vermesi ve kişinin yorgunluğunu üzerinden alması bulunuyor.
  • Bileşenlerinde yer alan kafein sayesinde vücudumuzdaki sinir sistemimizi uyaran enerji içecekleri, uyanık ve zinde kalmamıza olanak tanıyor.
  • Uyarıcı etkilerini maksimum bir saat gibi kısa bir süre içerisinde gösteren enerji içecekleri daha çok tüm gece boyunca sınava hazırlanmayı planlayan öğrenciler ve uyanık kalması gereken araç sürücüleri tarafından kullanılıyor. Yani aniden bastırabilen uykuya karşı önlem olarak da tüketilebiliyorlar.
  • Odaklanmada güçlük çekme ve konsantre olamama problemi yaşayan kişiler tarafından tüketildiklerinde ise zihni açarak, kişinin daha geniş kapsamlı düşünebilmelerine yardımcı oluyorlar.
  • Kısacası enerji içeceklerinin tüketiminin faydaları da bulunmuyor değil. Lakin enerji içecekleri gereğinden fazla tüketildiklerinde faydadan çok zarara neden oluyorlar.

Enerji İçeceği Zararları:

  • Aşırı enerji içeceği tüketiminin en önemli zararı vücutta su kaybına neden olması ve halsizliğe yol açması olarak biliniyor. Bu duruma ise enerji içeriğindeki yüksek orandaki kafein miktarı neden oluyor. Hatta dehidrasyon seviyesinin yani vücutta sıvı kaybının aşırı olması durumunda kişi, hayatını bile kaybedebiliyor. Enerji içeceği tüketilen gün içerisinde çay ve kahve gibi kafeinli içecekler de tüketildiğinde kişinin ölüm tehlikesi ile karşılaşma riski de kat ve kat artıyor.
  • Hamilelerin ve emziren annelerin enerji içeceklerini hiçbir şekilde tüketmemeleri gerekiyor. Aksi halde enerji içeceği tüketimi, hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit edebiliyor.
  • Enerji içeceğinin zararlarından bir diğeri ise kişinin kalp krizine yakalanma riskini yükseltmesi! Bu yüzden de herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin de bu içeceği tüketmekten kaçınmaları gerekiyor.
  • Enerji içeceğinin düzenli tüketimi, kişide bağımlığa da neden olabiliyor. Bu durumda kişi enerji içeceği tüketmediğinde kendini yorgun ve halsiz hissedebiliyor. Üstelik kişide psikolojik bir bağımlılığa bile yol açabiliyor.
  • Yüksek tansiyon, kalp hastalarının ve 18 yaş altındakilerin hiçbir şekilde enerji içeceği tüketmemeleri gerekiyor.

UYARI: Kendinizi her halsiz ve bitkin hissettiğinizde doktora gitmek yerine enerji içeceğine sarılmanız; sizdeki sağlık sorunlarının tespit ve teşhisini zorlaştırmanıza neden olabilir. Kansızlık, vitamin ve demir eksikliği semptomları düzenli enerji içeceği tüketimine bağlı olarak gizlenebilir. Bu yüzden halsizlik ve yorgunluk sizde kronik bir boyuta ulaştıysa enerji içeceklerinde çözüm aramak yerine öncelikle bir uzmana görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda enerji içeceği kilo aldırır mı? Enerji içeceklerinin zararları nelerdir? Kimler enerji içeceği tüketmemelidir? gibi enerji içeceğine dair merak edilen en önemli soruları yanıtlamaya çalıştık.

Enerji içeceği tüketimini hiçbir şekilde aşırıya kaçırmadığınız ve bu içecekleri arada sırada tükettiğiniz takdirde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaktan korunabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet