Etkili Kilo Verme Yöntemi

  14.12.2018
  1.446
  Etkili Kilo Verme Yöntemi

  Etkili Kilo Verme Yöntemi

  Zayıf, çekici ve yağsız bir vücut, kadın erkek fark etmeksizin hepimizin kendimizi daha mutlu, huzurlu ve çekici hissetmemizi sağlıyor. Öyle ki aynaya baktığımız zaman, kendimizi fit gördüğümüzde hayata daha pozitif bakıyor, gerek özel gerekse iş yaşantımıza daha bir dört elle sarılıyoruz.

  Kilo aldığımız ve kendimizi beğenmediğimiz anlarda ise özel yaşantımızın yanı sıra iş ve sosyal yaşantımızı da aksata biliyoruz.

  Etkili kilo verme yöntemi başlıklı bu yazımızda kendini kilolu hisseden, çevresindeki küçümser bakışlardan rahatsız olan tüm erkek ve kadın okuyucularımız için sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayacak, kısa sürede kalori yakmanızı kolaylaştıracak birtakım hızlı kilo verme yöntemi listemizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  Fazlalık kilolarınızdan kurtulmak adına onlarca farklı diyet uygulamanıza rağmen diyetlerden bir türlü sonuç alamıyorsanız, beslenme alışkanlığınızı ve günlük yaşam standartlarınızı tekrar gözden geçirmeli, hızlı ve etkili kilo verme yöntemlerini hemen denemeye koyulmalısınız.

  İşte, mutlaka bir şans vermeniz gereken etkili kilo verme yöntemleri listemiz:

  • Sağlıklı ve size özel bir diyet:

  İnternette  okuduğunuz ve sizi zayıflatacağını düşündüğünüz diyetleri denemenize rağmen bir türlü zayıflayamıyor sanız, bunun en önemli nedeni vücudunuzu ve metabolizmanızın çalışma hızını tam anlamıyla bilmemeniz olabilir.

  Öncelikle her diyeti sorgulamadan uygulamaya koyulmak yerine öncelikle kan grubunuzu öğrenmeli ve kilo vermenize neden olan faktörler hakkında bilgi edinmelisiniz.

  Bu noktada mutlaka bir diyetisyene görünmeli, öncelikle kan grubunuz hakkında fikir sahibi olmalısınız. Örneğin, kan grubunuz A Rh pozitifse et, balık ve tavuk gibi et çeşitlerinin sindirim sisteminiz tarafından kolay bir şekilde sindirilmediğini bilmeli, daha çok meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

  Kısacası en etkili kilo verme yöntemi listesinde bir diyetisyenden yardım almanızın ve diyetisyeninizin de onay verdiği size özel sağlıklı bir diyet kapsamında hareket etmenizin gerektiğini ifade edebiliriz.

  Düşük karbonhidrat diyeti:

  Makarna, patates kızartması, ekmek, kurabiye, börek gibi hepimizin asla hayır, diyemediği ve sık sık tükettiği gıdalar, maalesef ki yüksek miktarda karbonhidrat içeriyorlar.

  Karbonhidrat yani nişastalı gıdalar ise düzenli olarak kilo almamız anlamına geliyor. Bu yüzden düşük karbonhidrat oranı içeren bir diyete başlayarak, kilo alımını durdurabilir hatta zayıflamaya bile başlayabilirsiniz.

  UYARI:

  Vejetaryen olmanıza yani et ürünlerini tüketmemenize rağmen sürekli olarak kilo alıyorsanız, karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten kaçınmalı, öğünlerinizin karbonhidrat-protein açısından dengeli olmasına özen göstermelisiniz.

  Makarna, patates, börek, ekmek tüketimine ağırlık veriyorsanız, bu besinleri tüketmekten kaçınmalı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye çalışmalısınız.

  Sanılanın aksine yalnızca vejetaryen beslenme, kilo vermenizi sağlamıyor. Aksine protein açısından eksik beslenme ve sıklıkla karbonhidrat içeren besinler tüketme, kilo alımını daha da hızlandırıyor.

  Etkili kilo verme yöntemi arayışındaysanız, sebze ve baklagillere öğünlerinizde yer vermeli, vücudunuzun protein ihtiyacını da karşılamayı asla ihmal etmemelisiniz. Hangi sebze ve meyvelerin protein açısından zengin olduğunu öğrenerek ve bu besinleri tüketmeye başlayarak, kilo verme yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

  • Düzenli Egzersiz Şart!

  En hızlı ve en etkili kilo verme yöntemi olarak kabul edilen egzersiz, yani fitness, aerobik, meditasyon gibi spor dalları, hem ruhsal hem de fiziksel açıdan kendinizi daha mutlu hissetmenizi de sağlıyor.

  Ancak günün çoğunu çalışarak, masa başında geçirdiğimiz için çoğumuz, egzersiz yapacak vakti bir türlü bulamıyoruz.

  Gün içerisinde en azından 30 dakika tempolu bir şekilde yürüyerek, kalori yakabilir, metabolizmanızın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  Stresli, gergin ve sinirli bir kişiliğiniz bulunuyorsa meditasyona ya da yogaya başlayabilir, stresin kilo aldırıcı etkisinden kurtulabilirsiniz.

  Akşam yemeğine dikkat!

  Çoğumuz, işe yetişmek adına sabah kahvaltılarını atlıyor, birkaç poğaça ile beslenerek, açlığımızı geçiştiriyoruz.

  Ancak sabahları hamur işi tükettiğimiz için maalesef ki hem sağlıksız beslenmiş oluyor hem de kilo alıyoruz.

  Çoğu zaman açlığımızı akşam yemeğine kadar bastırıyor, sağlam bir akşam yemeği yemeyi tercih ederek, en büyük hatayı yapıyoruz.

  Oysaki kalori yakımı genellikle akşama kadar vücudumuz tarafından tamamlandığından akşamları yediğimiz yemekler, yağ olarak vücudumuzda depolanıyor.

  Bu yüzden sabah ve öğlen saatlerinde daha sağlam bir şekilde beslenmeyi tercih etmeli, akşam yemeklerinde ise hafif, kalorisi düşük olan besinlerle beslenmelisiniz.

  Şayet gece 12.000 civarında uyuyorsanız, saat 20.00 sonrasında bir şeyler yememelisiniz.

  En nihayetinde besin tüketimine yatmadan en az 4 saat önce son vermeli, 4 saat içerisinde tüketilen besinlerin sindiriminin son derece zor olduğunu, uyku esnasında maalesef ki metabolizmamızın son derece yavaş çalıştığını unutmamalısınız.

  • Yeterli sıvı ve su tüketimi:

  En pratik kilo verme yöntemi olarak kabul edilse de çoğumuz tarafından ihmal edilen yeterli sıvı ve su tüketimi; metabolizmamızı hızlandırarak, yağ ve kalori yakım sürecini kısaltıyor.

  Bu yüzden gün içerisinde en az 2 litre su tüketmenin en hızlı kilo verme yöntemi olduğunu hiçbir şekilde unutmamanız, düzenli su tüketme alışkanlığı kazanmamız ve çocuklarımıza da bunu öğretmeyi ihmal etmememiz gerekiyor.

  Zayıflatıcı bitki çayları:

  Elma çayı, rezene çayı, yeşil çay ve kiraz sapı çayı başta olmak üzere sağlığımızı pek çok açıdan gözeten, hastalıklarla mücadele etmemizi kolaylaştırarak, bağışıklık sistemimizi güçlendiren pek çok bitki çayı, aynı zamanda sindirim sistemimizi uyararak, besinleri sindirmemizi kolaylaştırıyor.

  Böylelikle besinlerin karaciğer başta olmak üzere vücudumuzun farklı organlarında depolanarak, fazlalık yağa dönüşmelerinin de önüne geçiyor.

  Sizler de gün içerisinde özellikle öğünlerden yaklaşık 30 dakika sonra bir bardak zayıflatıcı çaylardan tüketerek, hızlıca zayıflayabilirsiniz.

  Ancak tükettiğiniz bitki çayına şeker eklemekten kaçınmayı da unutmamalısınız. Aksi halde kilo verme çabanızın başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabilirsiniz.

  Etkili kilo verme yöntemi başlıklı bu yazımızda pratik kilo verme yollarını kısaca sizlerle paylaşmaya çalıştık.

  Dilediğiniz kiloya bir an önce düşebilmeniz dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.