Etli, Etsiz ve Dürüm Çiğ Köfte Kaç Kalori?

11.08.2019
1.039
Etli, Etsiz ve Dürüm Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Etli, Etsiz ve Dürüm Çiğ Köfte Kaç Kalori? Türk mutfağının en eski lezzetlerinden çiğ köfte hemen her yaştan pek çok kişinin favori yiyeceklerinden biridir. Zengin bir içeriğe ve pek çok malzemeye sahip olması nedeniyle çiğ köfte kalori değeri merak uyandırabilir. Malzemelerinin kolay temin edilmesi gibi sağlıklı bir içeriğe sahip olmasıyla da beğenilen bu harika lezzetin tüm besin değerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Oldukça eski bir tarihi olan bu özel yemeğin çıkış noktasının Adıyaman olduğunu bilmemize rağmen farklı restoranlar zincirleri sayesinde günümüzde tüm ülkede bulunabildiğini görüyoruz. Elbette bu yayılmanın beraberinde köftenin farklı versiyonları da karşımıza çıkmaya başladı. Acı ya da ekşi gibi ek tatlarla çeşitlendirilebilen bu harika yiyecek için dürüm çiğ köfte kalori değerleri ya da etli ve etsiz yapımları arasındaki fark da merak edilmeye başladı.

Dürüm Çiğ Köfte Kalori Değeri

Etsiz olarak yapılacaksa eğer, köftenin içerisine başka pek çok malzeme eklenmesi gerekir. Soğan, salça, sarımsak, bulgur, baharatlar, bu malzemelerden bazılarıdır. Ancak endişelenmeyin,  çünkü bulgur karbonhidrat kaynakları içerisinde en sağlıklılardan biridir.

Köfte içinin aksine, dürüm için kullanılan lavaşın hamurunda ise bol miktarda beyaz un bulunmaktadır. Beyaz unun karbonhidrat içeriği nedeniyle kan şekerini ve insülin hormonunu ani şekilde yükseltebilir ve düşürebilir. Ayrıca karbonhidratın fazlası vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Tüm bu bilgiler çerçevesinde çiğ köfte kalorisi ne olursa olsun belli sınırlarda tüketilmesi gerekir.

Çiğ köfte kalori dürüm ya da sıkma hali için elbette değişen bir değerdir. Gelelim bu değerin tahmini olarak ne kadar olduğuna. Bir porsiyon içerisinde yaklaşık 150 gram kadar içerik bulunur ve 4 adet çiğ köfte sarılmaktadır. Bu şekilde dürümün enerji değeri 360 kalori olmaktadır.

Etsiz Çiğ Köfte Kalori Değeri

Hazır satılan hiçbir çiğ köfte markasının et kullanmadığını görmekteyiz. Etli olmasını istiyorsanız evde yapmanız gereken bu tarifin etsiz versiyonu daha kolay ve daha ucuz olması nedeniyle daha sık tercih edilir. Elbette içerisinde et bulunup bulunmamasına bağlı olarak enerji değeri de değişecektir. Etsiz çiğ köfte kalori olarak ne kadardır, şimdi birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim.

Bir adet sıkılmış çiğ köftenin boyutu ortalama 30 gram ve enerji değeri de ortalama olarak 54 kcal.dir.

Bir porsiyon olarak alınan çiğ köfte yaklaşık olarak 125 grama karşılık gelmektedir. Elbette bu miktar köfteleri yapanın tercih ettiği büyüklüğe göre değişecektir. Ancak genel olarak bir porsiyon içerisinde 4 köfte bulunur ve bu da 216 kcal.dir.

100 gr etsiz çiğ köfte kaç kalori diye soracak olursanız ortalama 180 kcal. olduğunu söyleyebiliriz.

Etli Çiğ Köfte Kalori Değeri

Çiğ köftesini kendisi yapmak ve içerisinde et kullanmak isteyenlerin malzeme konusunda seçici olması önemlidir. Alacağınız etin sinir ve yağ içermemesi önemlidir. Ayrıca iyice dövülerek inceltilmesi ya da kıyma gibi çekilmesi gerekecektir.

Orijinal etli çiğ köfte içerisinde yağsız yerinden kuzu eti kullanılmakta ve öncesinde iyice dövülüp incelince eklenmektedir. Elbette etin iyi bir şekilde pişmesi için baharat ve isot acısı ile bulgurun ve etin uzun süre yoğrulması gerekir. Bulgur yavaşça eklenerek yoğurma işlemine devam edilmelidir. Çiğ köftenin orijinalinde olan ve asıl sevilen kıvamı alması için olabildiğince uzun süre ve kuvvetlice yoğrulması şarttır. Ancak et içerdiğinden protein ve potasyum oranı etsize göre daha yüksektir.

Gelelim etli çiğ köfte kalori değerlerine… Bir adet köfte 30 gram kadar ve yaklaşık 65 kcal değerindedir. Tıpkı etsizin versiyonda olduğu gibi etli olanın da bir porsiyonuna 4 köfte konur ve ağırlığı yaklaşık 120-130 gram kadardır. Gramaj benzer olsa da elbette besin değerleri değişecektir.

Etli çiğ köfte için bir porsiyonu 260 gram, olup 100 gram etli çiğ köfte kaç kalori diye soracak olursanız 216 kcal. olmaktadır.

Çiğ Köfte Lavaşı Kaç Kalori?

 

Lavaş, yalnızca çiğ köfte için değil hemen her kebap türevi yemeğin yanında ikram edilebilen bir ekmek türüdür. Kebapçılarda sıkça önümüze gelen lavaşın içerisinde un, su, yağ, tuz ve maya bulunmaktadır. Eğer lavaşı paketlenmiş halde satın alıyorsanız ek malzeme olarak koruyucular da içerecektir. Elbette unun ana malzeme olması, lavaşı gluten hassasiyeti olanlar için rahatsız edici kılmaktadır.

Ortalama olarak 25 cm. çapla yapılan bu ekmek türü, 65 gram kadardır. Çiğ köfte lavaşı kaç kalori sorusu ise elbette akla ilk gelen sorulardan olacaktır. Bir lavaş için ortalama değer 185 kcal.dir.

Çiğ köfteyi lavaşla birlikte tüketmek isteyenler etli ve etsiz olanların değerlerini alarak basit bir hesap yapabilirler. Etsiz çiğ köfte, standart boylarda bir lavaşla birlikte hazırlandığında içerisine eklenen ek malzemeler de düşünülürse yaklaşık 600 ila 650 kalori kadar olabilmektedir. Aynı içerikle birlikte çiğ köfteyi etli yemeyi tercih ettiğinizde ise kalori değeri 650 ila 700 kcal. kadar olmaktadır.

Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı?

Bulgur, baharat ve domates salçası gibi pek çok besini içermesiyle birlikte çiğ köfte besin değeri oldukça yüksek olmaktadır. Besleyici bir gıda sayılabilmesine rağmen porsiyon miktarının doğru ayarlanması gerekmektedir. Aslında bu yiyecek insülinde hızlı yükselmeye neden olmaz, açlık kontrolüne yardımcı olur ve diyet yapanlar için ideal sayılmaktadır. Ancak diyet yapanlar için çiğ köftenin öğle yemeğinde ve maksimum 5 adet tüketilmesi önerilir.

Diyet yapanlar için bir diğer önerimiz ise çiğ köftenin yeşillikle ancak lavaşsız yenmesidir. Marul ve domates ile birlikte tüketildiği takdirde porsiyondan alınan lif miktarı da artacak ve hazım kolaylaşacaktır.

Diyet yapıyor ve çiğ köfte tüketmek istiyorsanız kendi yiyeceğinizi kendiniz evde hazırlamanızı öneririz. Bu şekilde hazır satılanların aksine glikoz şurubu gibi kalorili soslar içermeyen ve daha güvenilir köfteler yiyebilirsiniz.

Siz de çiğ köfte kalori ve besin değerleri hakkında tüm görüş ve sorularınızı yorumlara eklemeyi unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet