Eumovate Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır?

  02.01.2020
  3.297
  Eumovate Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır?

  Eumovate Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Cilt sorunlarında elimizin ilk gittiği kremlerden biri olan Eumovate krem, etkileri ve geniş kullanım alanı ile beğeni kazanan ürünlerden biri. Sizler için merak etmiş olduğunuz Eumovate krem kortizonlu mu ya da Eumovate krem muadili ne gibi pek çok farklı soruyu bu yazımızda yanıtlıyoruz.

  Eumovate Krem Nedir?

  Egzama ve benzeri cilt sorunlarında yaygın bir şekilde kullanılan Eumovate krem, iltihaptan kaşıntıya, deri hastalıklarında pek çok semptomu ortadan kaldırabilmektedir. Elbette iyi yönleri ön plana çıkmakla birlikte Eumovate krem yan etkileri de olan ve bu nedenle bilinçli kullanılması oldukça önemli olan bir üründür. Kremin faydaları duyan pek çok kişi bağımsız şekilde kullanmaya çalışmakta ancak kremin mutlaka doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir.

  Eumovate krem kortizonlu mu sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilebilir. Ürünün kortizonlu kremler kategorisinde yer aldığını bilmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca tedavi edici etkilerinin bulunması ve egzama için kullanılması nedeniyle ürün bir merhem çeşidi olarak sayılır. Kaşıntı, yüzeysel egzama gibi sorunlar için daha basit ürünler yeterli olurken, ciddi ve derin egzama vakalarında bu merhemin tercih edildiğini görmekteyiz.

  Etken maddesi klobetazon bütirat olan bu kremin, ana maddesinin, genelde tüm egzama kremleri için ortak olduğunu görürüz. Uzun süre kullanımda yan etkilere yol açabilir ancak doğru kullanımda iyi bir egzama önleyicidir. Beyaz renkli bu kremin 25 gram ve 50 gramlık ambalajları bulunmaktadır.

  Uzun süre kullanılmaması gereken bu kremin bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerektiğinin altını çizmekte fayda vardır. Egzama ve sedef gibi iltihaplı cilt kusurlarına yol açan hastalıklarda, bu merhemin reçete ile verilmesi olasıdır. Ayrıca atopik dermatit rahatsızlığı olanlar da doktorundan bu kremi reçeteyle alabilmektedir.

  Eumovate Krem Ne İşe Yarar?

  Kremin etkili ve faydalı olduğu pek çok farklı cilt sorunu bulunmaktadır. Egzama başta olmak üzere iltihaplı pek çok rahatsızlıkta tercih edilebilir.

  Eumovate yorum ve bilgileri incelendiğinde şu şekilde listelenen rahatsızlıklar için kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz:

  • İltihaplı bir deri rahatsızlığı olan alerjik egzama
  • Güneş ışınlarının neden olduğu döküntülü ve kaşıntılı bir hastalık olan foto dermatit
  • Bebek bezinden dolayı çıkan pişikler
  • Şiddetli kaşınma ve cilt döküntüsü
  • Deride yağlı iltihaplar ve şiddetli kaşınmaya yol açan seboreik dermatit hastalığı
  • Böcek ısırıkları

  Her ne kadar bu alanlarda faydalı olduğunu bilsek de yine de rahatsızlıklardan herhangi biri için doktora danışılmadan krem kullanılmaması önerilir.

  Eumovate krem yan etkileri olabilen bir ürün olduğundan şu durumlarda ise kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir:

  • Kremin içerisinde bulunan herhangi bir maddeye alerjisi olanlar
  • Sivilce ya da akne
  • Suçiçeği hastalığı
  • Mantar enfeksiyonu
  • Tedavisi olmayan herhangi cilt sorunu

  Eumovate Krem Nasıl Kullanılır?

  Kortizon içerdiğinden dolayı bu kremin çocuklardaki kullanımı ayrı bir dikkat konusu olmalıdır. Eğer kremin sürüleceği çocuğun yaşı 12 yaşından küçük ise maksimum kullanım süresi 1 hafta ile sınırlandırılmalıdır. Bebek bezinin neden olduğu pişik için doktorunuz tahriş geçene kadar kullanmanız adına bu merhemi reçeteyle verebilir.

  Eumovate krem yorum ve görüşleri incelendiğinde ürünün 12 yaşından büyük kişiler için maksimum kullanım süresinin 4 haftaya uzatılmasının mümkün olduğu görülür. Ayrıca kremin kullanımı bir anda sonlandırılmamalı, yavaş yavaş ve giderek azaltarak bırakılmalıdır. Krem ince bir katman halinde sorunlu bölge üzerine uygulanabilir ve soruna bağlı olarak günde 1 ya da 2 kere sürülmelidir.

  Eumovate krem vajina için de kullanılabilen bir kremdir. Ancak vajinaya sürülecek olan kremin oldukça ince bir katman şeklinde uygulanmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanım süresi 1 haftayı geçmemelidir. Genital bölgede kızarıklık, pişik ve egzama gibi sorunlar için doktorun bu kremi reçetelendirmesi mümkündür ancak mantar enfeksiyonu durumunda kesinlikle bu krem kullanılmamalıdır. Vajinanın hassas yapısı göz önünde bulundurularak kremin herhangi bir şekilde dahili bölgelere girmediğinden emin olunmalı ve fazla baskı yapmadan yüzeysel bir uygulama yapılmalıdır.

  Hamilelerin ilk ay içerisinde çok acil durumlarda kremden faydalanması mümkün olabilir. Ancak doktorlar genelde 1 ay sonrasında merhem kullanımını önermez ya da bu güçlü etkili kremin herhangi bir muadilini önerirler. Aynı durum emziren anneler için de geçerlidir. Emzirme dönemi boyunca kortizon içeren herhangi bir ürün kullanılması kortizonun süt yoluyla bebeğe geçmesine neden olabileceğinden kesinlikle doktor vermedikçe böyle bir ürünün kullanılmaması gerekecektir.

  Eumovate Krem Yan Etkileri Nelerdir?

  Kremi kullanan kişilerin karşılaşabileceği yan etkileri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Ciltte aşırı hassasiyet
  • Enfeksiyon gelişmesi
  • Ürün kullanım bölgesinde tahriş, kaşınma ve yanma
  • Aşırı tüylenme
  • Derinin incelmesi
  • Çocuklarda da yetişkinlerde de istemsiz kilo artışı
  • Deride yanık oluşumu
  • Çocuklarda gelişimin gerilemesi
  • Alerjik dermatit
  • Kanda kortizon seviyesinin artması
  • Kan basıncında yükselme
  • Kemiklerin güçsüzleşmesi

  Bebeklerin ve çocukların merhem kullanımı sayılan yan etkilerden dolayı ekstra risk arz etmektedir. Bu nedenle doktor yönlendirmesine dikkat edilmeli ve sayılan etkilerden herhangi birinin görülmesi durumunda kremin kullanımına ara vererek yeniden doktora başvurulmalıdır.

  Eumovate Krem Muadili ve Fiyatı Nedir?

  Eumovate krem muadili olarak satılan yani bu ürüne benzer içeriğe sahip olup benzer amaçlarla kullanılabilecek kremler şu şekilde listelenmektedir:

  • Pantomed krem
  • Hipokort krem

  Temin edemediğiniz durumlarda, elinizde olmanız halinde doktorunuzun da onaylamasıyla birlikte bu merhemlerden birini kullanmanız, aynı etkileri görebilmenizi sağlayacaktır.

  Eumovate kremi reçeteniz olması halinde pek çok eczanede bulabilmeniz mümkündür. Eumovate krem fiyatı ise reçetesi olanlar için devlet tarafından karşılanan bir ücrettir. Ancak direkt satış fiyatının ise 17 lira olduğunu bilmeniz faydalı olacaktır.

  Sizlere Eumovate krem kullananlar ve doktorlar tarafından verilen bilgi ve tecrübeleri bir araya getirerek gereken bilgileri vermeye çalıştık. Ancak sizler de ayrılmadan önce kendi görüş ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.