Evde 500 Kalori Nasıl Yakılır

  28.12.2018
  2.150
  Evde 500 Kalori Nasıl Yakılır

  Makalede Neler Var

  Evde 500 Kalori Nasıl Yakmak Mümkün Mü Fit ve çekici bir fiziğe sahip olabilmenin asıl yolu, her gün düzenli olarak egzersiz ve spor yapmaktan geçse de maalesef ki neredeyse günün yarısını iş yerinde geçirdiğimiz için spor yapmaya ayıracak zaman bulamayabiliyor, bu yüzden de bir türlü dilediğimiz kiloya düşemiyoruz.

  Günün çoğunu iş yerinde hareketsiz bir şekilde, bilgisayar karşısında geçirmemiz, hareketsiz yaşam stilini zamanla bir alışkanlık haline getirmemize ve bir türlü zayıflamamıza yol açıyor.

  Bir kısmımız da zamanımızın çoğunu evde televizyon karşısında geçiriyor, dışarı arada bir çıkıyor bu yüzden de zayıflamak bir yana düzenli bir şekilde kilo almaya devam ediyoruz.

  Evde 500 kalori nasıl yakılır? başlıklı bu yazımızda evde nasıl kalori yakabileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

  Evde 500 Kalori Nasıl Yakılır

  İşte, evdeyken bile zayıflamanıza yardımcı olacak önerilerimiz:

  • Kahvaltınızda lifli gıdalara yer verin

  Çoğumuz, kahvaltıyı bir gereksinim olarak görmesek de maalesef ki diyetisyenler, bizleri mutlaka güne kahvaltı yaparak başlamamız gerektiğine dair uyarıyor.

  Ancak kahvaltıda ekmek, simit, poğaça gibi bol miktarda kalori içeren besinlerin tüketiminden kaçınmamız, kahvaltımızda yulaf ezmesi, yulaf ekmeği, domates, salatalık ve yumurta gibi bizi tok tutan gıdalara ve lifli besinlere yer vermemiz gerekiyor.

  Bu sayede günlük ortalama 200-300 kalori daha az almış yani hiçbir şey yapmadan doğal bir şekilde kalori yakmış oluyoruz.

  • Yemekleri yavaş yavaş yiyin

  Şüphesiz ki evde kalori yakmanın en kolay yollarından biri de yemekleri yavaş yavaş, sindirerek yemekten geçiyor.

  Çiğneme sayısının artması, açlık hormonunun daha az miktarda salgılanması anlamına geldiğinden yavaşça yemek yediğinizde daha kolay bir şekilde doyuyorsunuz.

  • Temizlik ve ev işleriyle vakit geçirin

  Hangimiz, titiz olduğunu düşündüğümüz kadınların daha zayıf ve daha formda bir fiziğe sahip olduğunu inkar edebiliriz ki?

  Her gün düzenli olarak temizlik yapan, yerleri süren, evi silen, camları parlatan kadınlar, günü daha çok televizyon karşısında geçiren kadınlara göre daha fazla miktarda kalori yakıyor.

  Ev işi yapmayı sevmiyor, ev işlerini temizlikçinize yaptırmayı tercih ediyorsanız; bir an önce kapı ve camları silmeye başlayarak, evinizin temizliğiyle sizin ilgilenmenizi öneriyoruz.

   

  • Porsiyonlarınızı küçültün

  Öğle ya da akşam yemeklerinde yediğiniz besinlerin kalori olarak size geri dönmesini ve vücudunuzda yağlanmaya neden olmasını istemiyorsanız, mutlaka porsiyonlarınızı bir miktar da olsa küçültmeli, tabaklarınızı asla tepeleme doldurmamalısınız.

  Hatta tabağınızın hepsini bitirmeye çalışmamalı, tabağınızdaki yemeğin yaklaşık %15’lik bir kısmını şayet evcil hayvanınız varsa ona vermeli, yoksa da evinizin kapısının önüne koyarak, sokak hayvanlarına armağan etmelisiniz.

  Böylelikle midenizi küçültebilir, öğünlerinizde aşırıya kaçmaktan da kurtulabilirsiniz.

  • Egzersiz yapın

  Sanılanın aksine egzersiz yapmak ve kalori yakmak için illaki bir spor salonuna ya da fitness merkezine yazılmanız gerekmiyor.

  Evde yapabileceğiniz basit ve temel egzersiz hareketleri ile de metabolizmanızı hızlandırma ve kalori yakma şansınız bulunuyor.

  Evde yapabileceğiniz egzersizleri öğrenmek için internette yer alan videoları izleyebilirsiniz.

  Egzersizle pek aranız yoksa en azından hareketli bir müzik açabilir, müzik eşliğinde 20-30 dakika dans ederek ve oynayarak, kalori yakabilirsiniz.

  • İp atlayın

  Zayıflamak isteyenlerin mutlaka denemesi gereken ip atlama hareketi, en çok kalori yaktıran egzersiz hareketleri arasında yer alıyor.

  İp atlamak için özel olarak üretilen iplerden alabileceğiniz gibi elinizde gerçek bir ip varmış gibi de hayal edebilir; bu iple günde 100 sefer ip atlama hareketi yapabilirsiniz.

  • Günde en az 7-8 saat uyuyun

  Evde hiçbir çaba sarf etmeksizin zayıflamak istiyorsanız, uykusuz kalmamaya da özen göstermeli, günde en az 7-8 saat uyumalısınız. Bu sayede ayakta olduğunuz ekstra saatlerde uykunuzun açılması için ekstra çay, kahve gibi içecekler tüketmekten ve daha fazla abur cubur yemekten kurtulabilirsiniz.

  Ancak günde 9 saat uykudan fazlası depresyona neden olduğundan 9 saatten fazla uyumamaya da özen göstermeniz gerekiyor.

  • Sık sık misafir ağırlayın

  Evet, dalga geçmiyoruz! Sürekli olarak misafir ağırlayan, bu yüzden de daha hareketli bir yaşam süren bayanlar, diğer bayanlara göre daha kolay bir şekilde zayıflıyorlar.

  Misafir ağırlama telaşı ile yapılan ev temizliği, yemek hazırlığı için gerçekleştirilen market alışverişi derken, kadınlar, günlerinin çoğunu hareket halinde geçiriyorlar.

  Bu sayede akşam yemeklerinde biraz fazla kaçırsalar da yaktıkları kalori miktarı daha yüksek olduğundan pek de kilo almamış oluyorlar.

  Sizler de sık sık misafir ağırlayarak, evinizde kalori yakabilirsiniz. Ancak, donattığınız sofralarda aşırı yağlı gıdalara ve hamur işlerine ağırlık vermekten kaçınmalısınız. Aksi halde gün içerisinde ne kadar hareket ederseniz edin, aldığınız kalori miktarı yaktığınız kaloriden daha yüksek olduğundan kilo alabilirsiniz. Aman dikkat!

  Hangi Ev İşi Kaç Kalori Yakar?

  Evde temizlik yaparak, hareketsiz yaşamın sağlığımıza olumsuz etkilerinden kurtulabileceğiniz gibi kalori de yakabilirsiniz.

  Peki, evde 500 kalori yakmak için hangi ev işlerini yapmanız gerekiyor? Yani hangi ev işi kaç kalori yakıyor?

  • Yerleri süpürmek: 90 kalori
  • Ütü yapmak: 70 kalori
  • Yerleri silmek: 100 kalori
  • Perde takıp çıkarmak: 50 kalori
  • Bulaşıkları elde yıkamak: 100 kalori
  • Banyoyu derinlemesine temizlemek: 200 kalori
  • Cam silmek: 150 kalori
  • Yemek hazırlayarak, sofrayı hazır hale getirmek: 80 kalori
  • Toz almak: 50 kalori
  • Yatakları düzeltmek: 70 kalori
  • Boya yapmak: 250 kalori

  Özellikle cam silmek, banyo temizlemek gibi kadınların yakındığı zorlayıcı işler, kalori yakımını hızlandırıyor. Ütü yapmak, toz almak gibi fazla efor gerektirmeyen ve önemsiz gibi görünen ev işleri ise arka arkaya yapıldığında vücudun yağ yakım sürecini hızlandırıyor.

  Kısacası günde 2-3 zor işi birlikte yaptığınızda ya da hafif işleri bir günün içerisine sığdırdığınızda yaklaşık 500 kalori harcamış oluyorsunuz.

  Bu rakamın pek çok spordan daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

  Bu yazımızda kısaca evde 500 kalori yakmanın yolları nelerdir? Evde kalori nasıl yakılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

  Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.