Evde Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

16.05.2019
6.756
Evde Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır? Çatlaklar, ani kilo alma ya da verme, hamilelik gibi durumların hemen akabinde en çok karşılaştığımız deri problemi oluyor. Özellikle basen, karın, bacaklar, kollar daha çok etkilenirken, elbette görünümüne önem verenler için bu sağlıksız tablo can sıkıcı olabiliyor. Ancak evde çatlak tedavisi ile siz de çatlak oluşumunu önleyebilir ya da hali hazırda oluşanları tedavi edebilirsiniz. Eğer çatlaklar henüz yeni oluşmuş, kızarık ve beyazlamamışsa bu yöntemlerden daha da etkili sonuçlar elde edeceksiniz.

Çatlaklar İçin Ev Tedavileri

Hormonal değişimlerin yaşandığı hamilelik gibi dönemler, kilo değişimleri ve benzeri nedenlerle deri üzerinde önce kırmızı sonra beyaz renk alan çatlaklar, sizin de çözmek istediğiniz bir sorun olabilir. Bu çatlaklar henüz inflamasyon evresindeyken yani yeni oluşmuş kırmızı haldeyken onlardan kurtulmak daha kolaydır. Ancak ilerleyen evrelerde cerrahi ya da güzellik salonlarındaki uygulamaları gerektiren bu durum, ekstra masraf ve zahmet yaratabilir. Tüm bunlara gerek kalmadan çatlaklar için doğal çözümler hakkında bilgi edinerek tasarruf etmeniz mümkündür

Şeker Peelingi

Oldukça basit gibi görünen bu yöntem aslında sanıldığından daha da etkilidir. Bu uygulamayı yapmak için yalnızca 1 yemek kaşığı şeker yeterli olmaktadır.

Çatlaklar için şeker peelingi yöntemini denemek istiyorsanız, önce duşa girin ve nemli cildinizi toz şekerle dairesel hareketlerle ovalayın. Bölgeye giden kan akışını artırmak ve cildi beslemek bu inflasmayonun ilerlemesini engelleyecektir.

Aloe Vera, Patates ve Yumurta Yöntemi

Derideki iltihaplanan bölgedeki iyileşme sürecini hızlandırmak, aloe veranın onarıcı gücünü ve patates ile yumurtanın cildi besleyen içeriğini kullanarak mümkün olabilir.

Bu yöntem için öncelikle bir adet orta boy patatesi soyun ve dilimleyin. Aloe vera yaprağından jeli ayırın. Bir yumurtanın da sarısını kenara ayırarak beyazını alın. Tüm bu malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıp içerisine patates dilimlerini batırın. Sonra bu patates halkalarını çatlaklar üzerine yerleştirin ve 15 dakika bekletip duş alarak temizleyin.

E Vitamini Yöntemi

Eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz E vitamini kapsülleri, cildi beslemek ve onarılması güç yaraları iyileştirmek için birebirdir. Bu yöntemle de E vitamininin gücünü, zeytinyağı şifası ve aloe vera mucizesi ile birleştiriyoruz.

Bunun için;

  • 50 gr aloe vera,
  • 20 ml doğal zeytinyağı,
  • 1 kapsül E vitamini

malzemelerini bir kabın içerisinde homojen bir görünüm alana kadar karıştırın. Bu karışımı çatlak izlerinden şikayetçi olduğunuz bölgelerin üzerine bir pamuk yardımıyla uygulayın. Gece boyunca cildinizde kalmasını sağlayan ve sabah yıkayın. Her sabah düzenli şekilde uyguladığınız takdirde bu çatlaklar için verdiğimiz formülün etkilerini göreceksiniz. 1. Yumurta akı ve limon suyu

Yumurta ve Limon Yöntemi

Limonun içerisindeki vitamin, amino asit ve lifler, yumurtanın besleyiciliği yüksek içeriği ile bir araya geldiğinde cildin hem çatlaklardan kurtulmasını hem de sarkmaların oluşumunu önlemektedir.

Bir adet yumurtanın akını alın ve bir limonun suyu ile karıştırın. Bu karışımı direkt olarak çatlaklar üzerine uygulayarak 40 dakika bekletin ve sonrasında suyla durulayın. Uygulama sonrasında limon asidinin ciltte tahriş ya da gerilme hissi yaratmaması için nemlendirici kremle cildi yumuşatmayı ihmal etmeyin. Hafta içinde en az 3 kere uygulama yaptığınız takdirde, bu yöntemin ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Hindistan Cevizi ve Papatya Yağı Yöntemi

Hindistan cevizi yağının sahip olduğu yağ asitleri ve papatya yağının içerdiği anti inflamatuar etkiler bir araya geliyor. Bu doğal yöntem ile kendi çatlak kremi tarifinizi oluşturmak için 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 1 yemek kaşığı papatya yağını bir kap içerisinde karıştırın. En iyi sonuçları elde edebilmek için yağların organik olanlarını tercih ettiğinizden emin olun. Bu karışımı çatlaklı bölgelere dairesel hareketlerle uygulayarak bir gece bekletin.  İhtiyacınıza bağlı olarak karışımı her gece uygulayabilmeniz mümkündür.

Kakao Yağı ve Buğday Yöntemi

E vitaminin cildiniz için ne kadar önemli ve etkili olduğundan bahsetmiştik. Eğer kapsül olarak değil, doğal yöntemlerle cildinizi E vitaminiyle beslemek istiyorsanız bu yöntem tam size göre. Kakao yağı ve buğday tohumu bir araya geldiğinde yağ asidi, amino asit ve E vitamini bakımından zengin bir içerik elde edilecektir. Cildi nemlendirirken serbest radikallerin zararlarından da koruyan bu karışım, olası hasarları da oluşmadan önlemektedir.

Beyaz çatlaklara kesin çözüm arayanlar için malzemeler;

  • 3 yemek kaşığı kakao yağı
  • 2 yemek kaşığı buğday tohumu yağı

şeklindedir. Karışımı hazırlamak için kakao yağını eritmeli ve sonrasında içine buğday tohumu yağını eklemelisiniz. Karışımı cam bir kavanoz içinde ağzı hava almayacak şekilde kapattıktan sonra soğumasını beklemeniz gerekmektedir. Karışımı çatlaklar üzerine masaj yaparak uyguladığınız ve gün içinde bu uygulamayı 2-3 kere tekrar ettiğiniz takdirde, beyaz çatlakların büyük ölçüde kaybolduğunu görerek siz de şaşıracaksınız.

 Kayısı ve Badem Yağı Yöntemi

Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir içeriğe sahip olan kayısı, badem yağı gibi cilt için faydaları ile bilinen bir formülle birleştiğinde çatlaklar için harika bir yöntem elde edilmiş olacaktır. Çatlaklar için bitkisel yağlar içerisinde bilinen en etkilisi badem yağı olurken, kayısının hoş aroması da formülü daha cazip kılmaktadır. 2 adet olgun kayısıyı iyice ezdikten sonra 3 yemek kaşığı doğal badem yağı ile bir araya getirin ve sorunlu bölge üzerinde 40 dakika bekletin. Bu beyaz çatlaklara kesin çözüm tedavisi ile kısa sürede büyük etkiler görebilirsiniz. Ancak uygulama sonrası iyi bir durulama yapmayı ve bu maskeyi hafta içinde en az 3 kere uygulamayı unutmayın.

Siz de bahsettiğimiz yöntemler içerisinde kendiniz için en uygun olanı hemen denemeye başlayabilir, sonuçları bizimle ve çevrenizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet